Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος Μηχανικός και Συμμετοχή στις προκείμενες Εξετάσεις ΤΕΕ - Εγγραφή ΤΣΜΕΔΕ


thanasisrou

Recommended Posts

Χαιρεται σε ολους, θα ηθελα να κανω τα παρακατω ερωτηματα:

 

Ειμαι διπλωματουχος Ηλεκτρολογος Μηχανικος και προκειται να συμμετεχω στις επομενες Εξετασεις του ΤΕΕ. Το θεμα ειναι λοιπον οτι ειμαι ανεργος καθως τωρα τελειωσα τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις και βρισκομαι στο σταδιο αναζητησης εργασιας στον ιδιωτικο τομεα και κυριως σε επιχειρησεις Πηροφορικης - Τηλεπικοινωνιων κλτ. Δεν με ενδιαφερει να εργαστω σε τεχνικα γραφεια ουτε να ανοιξω εγω καποιο δικο μου, ανηκω στον τομεα της Πληροφορικης :D. Επισης σε περιπτωση που προσληφθω απο καποια εταιρεια, λογικα θα με καλυψουν αυτοι ασφαλιστικα.

 

Γενικως ειμαι πολυ αρχαριος στα εργασιακα ασφαλιστικα...τα βασικα γνωριζω οποτε τι με συμβουλευεται να κανω;

 

1. Ειναι αναγκαιο να γραφτω στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ απο τη στιγμη που δεν με ενδιαφερει το τεχνικο κομματι του επαγγελματος;

2. Εως οτου βρω καποια δουλεια, ποια ειναι η εισφορα προς το ασφαλιστικο ταμειο;Θα ειμαι σε θεση να την καταβαλλω

3. Αφου βρω δουλεια και ασφαλιστω απο τον εργοδοτη καπου αλλου, τι γινεται με το ΤΣΜΕΔΕ

΄

Γενικως οποιαδηποτε πληροφορια - ενημερωση θα μου ηταν πολυτιμη

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σπυριδουλα ευχαριστω αλλα δεν καταλαβα τιποτα :)!!!

 

θελω τον τιτλο του μηχανικου οποτε και θα τον κατοχυρωσω!

Τωρα καπως θα τα βολεψουμε με την εισαφορα αλλα απο την στιγμη που θα ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδοτης μου θα με ασφαλισει αλλου η οχι;θα πληρωνω ακομα και τοτε μονος μου την εισφορα η θα διευθετηθει αλλιως;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα παράδειγμα εταιρίας που θες να δουλέψεις και θα σου πούμε. Έτσι όπως τα λες, περισσότερο μας μπερδεύεις και μπερδεύεσαι, παρά ξεδιαλύνεται το θέμα (στο ασφαλιστικό αναφέρομαι, για τα υπόλοιπα εννοείται πως χρειάζεσαι άδεια ΤΕΕ και ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ, σε κάθε περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα παράδειγμα εταιρίας που θες να δουλέψεις και θα σου πούμε. Έτσι όπως τα λες, περισσότερο μας μπερδεύεις και μπερδεύεσαι, παρά ξεδιαλύνεται το θέμα (στο ασφαλιστικό αναφέρομαι, για τα υπόλοιπα εννοείται πως χρειάζεσαι άδεια ΤΕΕ και ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ, σε κάθε περίπτωση).

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ - ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ: Intracom, HOL, Forthnet, Siemens αναφερω τις πιο γνωστες αυτου του κλαδου ετσι

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τον τίτλο του μηχανικού ντε και καλά (ενώ απ' όσο καταλαβαίνω με την ειδίκευσή σου και το τι θες να κάνεις είναι αρκετά πιθανό να μην σου χρειαστεί), γνώριζε ότι οι πρώτες εισφορές μου τώρα τον Απρίλη για το πρώτο εξάμηνο ασφάλισής μου στο ΤΣΜΕΔΕ ήταν 975 ευρώ. Και όσο πάει μεγαλώνει (κατά το όσο νυχτώνει...).

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτε δεν θα μου χρειαστει, ωστοσο καλο ειναι να αφηνω ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα οποτε θα δωσω σιγουρα στο ΤΕΕ. Για τις εισφορες αν και δεν εχω αντικειμενικη αποψη (εμενα μου φαινονται πολλα παντως!!!), αυτο που με απασχολει ειναι αν ειναι αναγκαιο να τις καταβαλλω υποχρεωτικα τωρα που δεν εργαζομαι, η αν γινεται κατι αλλο μεχρι να βρω δουλεια και δευτερον αν θα συνεχιζω να τις καταβαλλω αφου βρω δουλεια ενω παραλληλα θα ασφαλιστω απο τον εργοδοτη σε καποιο αλλο ταμειο....ρωταω γιατι πραγματικα ειμαι λιγο ασχετος:oops:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δίνεις και περνάς τις εξετάσεις στο ΤΕΕ η πορεία των πραγμάτων είναι ΑΠΑΡΕΚΛΙΤΑ η εξής:

 

- ασφαλίζεσαι αυτόματα στο ΤΣΜΕΔΕ

- πληρώνεις τις εισφορές του ΔΙΑ ΒΙΟΥ δουλεύεις δεν δουλεύεις

 

Αν θες να απαλλαγείς κάποτε από αυτές τις εισφορές μπορείς πολύ εύκολα να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ. Ταυτόχρονα, για να γίνει η διαγραφή σου, θα σου ζητηθεί να παραδώσεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος με ότι και αν σημαίνει αυτό. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι από εκεί και πέρα δε μπορείς για την υπόλοιπη ζωή σου να ξαναμπεις στο ΤΕΕ (και να έχεις και τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανικού συνεπώς).

 

Διπλοασφάλιση δεν ξέρω αν γίνεται, νομίζω πως ναι αλλά δεν συμφέρει καθόλου καθώς το ΤΣΜΕΔΕ θα το πληρώνεις βρέξει χιονίσει.

 

Το ξέρω, αποθαρρυντικά τα πράγματα αλλά αυτά ισχύουν για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δουλεύεις δεν δουλεύεις θα τις πληρώσεις τις εισφορές! Επίσης ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σε ασφαλίσει αλλού αν είσαι στο ΤΣΜΕΔε, εκτός κι αν διαγραφείς από εκεί, και μετά δεν έχει γυρισμό!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση τοτε ωστε ο εργοδοτης να μη σε ασφαλιζει στο ταμειο που συνεργαζεται και συμβαλλει στις εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ?θα μπορουσα να ρωτησω και στο ΤΕΕ ισως να ξερουν κατι να μου πουν...ευχομαι δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν θα στο πουν στο ΤΕΕ αλλά θα το συνενοηθείς με τον εκάστοτε εργοδότη. Κατ' αρχήν, είσαι σίγουρος ότι θα προσληφθείς ως μισθωτός και δεν θα είσαι με μπλοκάκι όπως η μεγάλη πλειοψηφία των μηχανικών? Γιατί στην δεύτερη περίπτωση επιβαρύνεσαι το 100% των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ (και καλά αυτό "προβλέπεται" από τους εργοδότες στη διαπραγμάτευση του μισθού).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.