Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος Μηχανικός και Συμμετοχή στις προκείμενες Εξετάσεις ΤΕΕ - Εγγραφή ΤΣΜΕΔΕ


thanasisrou

Recommended Posts

Επαναφέρω το τόπικ γιατί ως νέος μηχανικός και εγώ,θέλω μία διευκρίνιση σχετικά με το 'μπλοκάκι'. 'Οταν είσαι σε μία εταιρία με μπλοκάκι,δεν δικαιούσαι 13 και 14ο μισθό και άδειες;

 

Τυπικά όχι, δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης σου να σου καταβάλει 13ο και 14ο μισθό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

el04xxx εμένα μου είπαν πως λόγο των εκλογών στο ΤΕΕ τους στείλαν μαζεμένες τις αιτήσεις τώρα και έχουν ψιλομπλοκάρει. Βασικά τους πήρα τηλ και μου είπαν οτι δεν έχει παει ο φάκελος ακόμη στο πρωτόκολο και έτσι δεν ξέρω αν έχει νόημα να ανέβω Αθήνα να τους πιέσω απο κοντά. θα περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν μπορει το ιδιο το ΤΕΕ να κανονισει 2 χαρτια και χανεται 3 μηνες στην γραφειοκρατια τι ελπιδες να χει αυτη η χωρα

 

μου εχουν ερθει τα χαρτια του ΤΕΕ αλλα η εγγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ αργει εξαιτιας μου ειπαν των εκλογων του ΤΕΕ και της γραφειοκρατιας

 

Επειδη εχω αναλάβει μια μελετη δυναται να υπογραψω τη μελετη (εχω βγαλει σφραγιδα ) και να πληρωθω (γραψω στα βιβλια ως εσοδο ) μετα απο 1 μηνα που θα εχω εγγραφει στο ΤΣΜΕΔΕ και θα εχω κανει εναρξη; ή απαραιτητη προυποθεση για την υπογραφη της μελετης ειναι να εισαι εγγεγραμενος και στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

καποιος υπευθυνα να μου απαντησει

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κ γω νεος μηχανικος ειμαι, ανεργος, οποτε θα σου πω τη γνωμη μου χωρις ομως να ειμαι σιγουρος...

 

Για να βαλεις την υπογραφη σου για μια μελετη νομιζω οτι ειτε πληρωθεις ειτε οχι καποιο ποσοστο το πληρωνεις ως φορο για το δημοσιο. Επομενως, πρεπει να εχεις κανει εναρξη επιτηδευματος στην εφορια για να σου θεωρησει τα μπλοκ ΔΠΥ. Ομως, η εφορια απαιτει ως απαραιτητο δικαιολογητικο την αποδειξη μη οφειλης προς το ΤΣΜΕΔΕ, που σημαινει οτι θα πρεπει να εχεις γραφτει στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αυτα χωρις να ειμαι σιγουρος, καλυτερα να επιβεβαιωσει κ καποιος παλιοτερος που τα ξερει καλυτερα.

 

Εγω παντως, οταν μου ειχαν ερθει τα χαρτια του ΤΕΕ, μετα απο 2 βδομαδες πηγα ο ιδιος απ το ΤΣΜΕΔΕ κ μου εδωσαν τα χαρτια που ηταν να μου ταχυδρομησουν κ επομενως εκανα την εγγραφη εκει αμεσως.Ενδεικτικα, οι πρωτες εισφορες που μου ζητησαν να πληρωσω στο ΤΣΜΕΔΕ ηταν απο 02/03/2010 μεχρι 31/06/2010.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι τελειόφοιτος πολιτικός μηχανικός του Α.Π.Θ. Συγκεκριμένα ορκίζομαι σε λίγες μέρες.

Απ' ότι ενημερώθηκα η επόμενη προκήρυξη για εγγραφή στο ΤΕΕ θα είναι τον Σεπτέμβρη. Θέλω να ζητήσω τι γνώμη σας για το κατα πόσο σκόπιμο είναι να γραφτώ αμέσως.

 

Τον επόμενο χρόνο θα είμαι φαντάρος και λογικά δεν θα δουλέψω. Έτσι όπως μου τα είπανε οι εισφορές γι' αυτό το χρόνο είναι περίπου 1900 Ευρώ.

 

Αξίζει να γραφτώ στην επόμενη προκήρυξη; Τι οφέλη μπορώ να έχω στο μέλλον από αυτό τον παραπάνω χρόνο που θα είμαι ασφαλισμένος;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο όφελος είναι ότι θα συνταξιοδοτηθείς έναν χρόνο νωρίτερα, αν πάντα πάρουμε σύνταξη ποτέ.

 

Επίσης σίγουρα θα πληρώσεις λιγότερα (απλά δεν ξέρω πόσα ακριβώς) λόγω του ότι δεν θα πληρώνεις τον κλάδο υγείας και πρόνοιας των εισφορών, νομίζω δεν είναι πολλά λεφτά ωστόσο.

 

Συμβουλή μου εφόσον δεν πρόκειται να δουλέψεις: δώσε μετά την απόλυση από τον στρατό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.