Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός και Certifications (CISCO, ORACLE)


thanasisrou

Recommended Posts

Χαιρεται σε ολους, το ερωτημα εχει ως εξης:

 

Μετα απο αναζητηση θεσεων εργασιας στον ιδωτικο τομεα και αποκλειστικα στον τομεα Πληροφορικης - Τηλεπικοινωνιων αναφερομαι, οι περισσοτεροι εργοδοτες ζητουσαν μεν Μηχανικους Υπολογιστων Πολυτεχνικων Σχολων αλλα και καποιο Certification οπως CISCO η Oracle DBA.

 

1. Αξιζει λοιπον καποιος να παρει αυτες τις πιστοποιησεις;

2. Ενας μεταπτυχιακος τιτλος θα ηταν προτιμοτερος η οχι γιατι εγω πιστευω πως για την αγορα εργασιας αποκλειστικα οι πιστοποιησεις ειναι πιο σημαντικες

3. Υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει με το ιδιο θεμα;

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αυτο καταλαβα και εγω, αν και κλινω περισσοτερο για Information Systems και Database και οχι τοσο για δικτυακα. Υπαρχει καποιος γνωστος οργανισμος εδω στην ελλαδα που ασχολειται με αυτα,εχω βρει καποιες πληροφοριες αλλα αν υπαρχει καποιος ποιο εμπειρος θα ηταν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.

 

Όταν με το καλό ξεκινήσετε θα διαπιστώσετε ότι τα μαθήματα και οι πρακτικές ασκήσεις (λέγε με case studies) είναι πολύ κοντά στην εργασιακή πραγματικότητα μεγάλων και σοβαρών εταιρειών που επενδύουν σε μεγάλες RDBMS.

 

Εύχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.

 

Όταν με το καλό ξεκινήσετε θα διαπιστώσετε ότι τα μαθήματα και οι πρακτικές ασκήσεις (λέγε με case studies) είναι πολύ κοντά στην εργασιακή πραγματικότητα μεγάλων και σοβαρών εταιρειών που επενδύουν σε μεγάλες RDBMS.

 

Εύχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια.

 

Αληθεια?πολυ ενδιαφερον ακουγεται, τουλαχιστον μια εκπαιδευση σε αμεση σχεση με την αγορα εργασιας;), να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον μια εκπαιδευση σε αμεση σχεση με την αγορα εργασιας

 

Τα εξουσιοδοτημένα κέντρα που λειτουργούν με διεθνή πρότυπα και σέβονται τα χρήματα που παίρνουν , παρέχουν εκπαίδευση συνδεδεμένη με την αγορά εργασίας και επενδύουν σε καθηγητές με κύρος και εμπειρία στον τομέα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Certification οπως CISCO

 

1. Αξιζει λοιπον καποιος να παρει αυτες τις πιστοποιησεις;

2. Ενας μεταπτυχιακος τιτλος θα ηταν προτιμοτερος η οχι γιατι εγω πιστευω πως για την αγορα εργασιας αποκλειστικα οι πιστοποιησεις ειναι πιο σημαντικες

 

Το πρόγραμμα σπουδών του πιστοποιητικού CISCO καλά είναι να παρακολουθείται παράλληλα στα πρώτα χρόνια κατά την διάρκεια που σπουδάζεις στο πανεπιστήμιο .Αυτό έκαναν και πολλοί συμφοιτητές μου στην Βουλγαρία όπου σπούδαζα . Συγκεκριμένα από ότι μου ανάφεραν εκεί η διάρκεια του προγράμματος σπουδών CISCO ήταν 4 εξάμηνα . Η διδασκαλία ήταν στα αγγλικά και η εξέταση των μαθημάτων γινόταν με ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών . Σαφώς και ένας μεταπτυχιακός τίτλος είναι προτιμότερος από ένα πιστοποιητικό αλλά καλά είναι εάν έχεις το χρόνο να τα αποκτήσεις και τα δύο .

Edited by IAN
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.