Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση μη αρτίων γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

σωστα

"σκοπος ειναι η αποφυγη δημιουργιας μικρων γηπεδων....ειναι εκτος της σκεψης η απαγορευση συνενωσης..."

   τετρις και παυλος said

εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/43050-συνένωση-μη-άρτιου-με-κατά-παρέκκλιση-άρτιο-οικόπεδο/?do=findComment&comment=782619

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά. Τον κατακερματισμό γης πήγε να εμποδίσει και ο ν. 3212/03 και όρισε ελάχιστο πρόσωπο σε προ 23 δρόμο 25 μ για γήπεδα προκύπτοντα μετά το 2003, ενώ πριν από το νόμο αυτό κόβονταν τεσσάρια γήπεδα χωρίς καμία προϋπόθεση περί μήκους προσώπου σε δρόμο (ούτε καν απαίτηση για δρομο). Εδώ έχουμε βελτίωση αρτιότητας και "μάζεμα" σκόρπιας γης, άρα είμαστε στο πνεύμα των νόμων για την μείωση δημιουργίας μικρών γηπέδων. Αν ο ερωτών συνυπολογίσει την κατάργηση των παρεκκλίσεων αρτιότητας για τα παρόδια προ 78 γήπεδα επιφάνειας μικρότερης των 2.000 τμ λόγω των ΣΧΟΟΑΠ/ΓΠΣ όπου αυτά έχουν εφαρμοστεί, καθώς και τις διατάξεις που εισήγαγε ο ν. 3937/11 (περιοχές νατούρα) με αρτιότητα 10.000 τμ και 4.000 τμ κατά παρέκκλιση,  τότε είναι ακόμη πιο πολύ μέσα στο πνεύμα της νομοθεσίας για την εκτός σχεδίου δόμηση, αφού δημιουργεί με τον τρόπο αυτό μεγαλύτερη αρτιότητα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προσάρτηση όμορου με χρησικτησία (από τον ιδιοκτήτη του μεγάλου) θέλει προσοχή. Ίσως είναι καλύτερα να βρεθεί άλλος τρόπος. 

π.χ.  να "βρεθεί" άλλος ιδιοκτήτης, και να γίνει μεταβίβαση-προσάρτηση για βελτίωση της οικοδομησιμότητας, ή

να "διορθωθεί" ο αρχικός τίτλος

και

Χρόνια καλά, Παύλε

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτό αφορά το συμβολαιογράφο κι όχι το μηχανικό, αφού αυτός θα αποφασίσει πως θα χειριστεί την υπόθεση. Εμάς μας ενδιαφέρει να είμαστε σωστοί όσον αφορά το περιεχόμενο της δήλωσης 651.

ΥΓ Χρόνια πολλά Παύλο κι από εμένα (αν και με μία μικρή καθυστέρηση)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Θα σας θέσω και εγώ από την μεριά μου το εξής προβληματισμό που με απασχολεί αυτή την περίοδο.

Δύο όμορα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα αγροτεμάχια, 1.5 στρ το καθένα, που έχουν και τα 2 πρόσωπο σε χωματόδρομο, οδός διανομής του αγροκτήματος στο οποίο ανήκουν του 1930, εντός ζώνης 500 μ από όρια δύο οριοθετημένων οικισμών, του ιδίου ιδιοκτήτη αγορασμένα την ίδια μέρα από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες, τα οποία έχουν καταχωρηθεί σαν ξεχωριστές ιδιοκτησίες και έχουν πάρει και διαφορετικά ΚΑΕΚ (προσωρινό Κτηματολόγιο, η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί στην περιοχή), περιφραγμένα ως ένα, ζητεί ο ιδιοκτήτης να βγάλει οικοδομική άδεια. 

Από την στιγμή που είναι όμορα και σύμφωνα με την γνωμοδότης 8/12 του Αρείου Πάγου (18.12.2012) ότι ένας ιδιοκτήτης όμορων οικοπέδων γηπέδων μπορεί να τα θεωρεί είτε ενιαίο οικόπεδο/γήπεδο, είτε δυο αυτοτελή, όπως αναφέρει ο Pavlos33 προηγουμένος, μπορεί να θεωρηθεί άρτιο σαν ενιαίο αγροτεμάχιο εντός ζώνης 500 μ υπαγόμενο στη παρέκκλιση του αρθ. 1 παρ. 2 του Π.Δ. 24/5/85 μιας και αγροτεμάχιο διανομής του 1930 ή παραμένει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε (το ενιαίο) να υπαχθεί στην παρέκκλιση της ζώνης, εάν προϋπήρχε (ως ενιαίο) της 24-4-77, και δεν έχει γίνει μεταγενέστερη κατάτμηση.

ή

Αν η αγορά των δύο, έγινε (από τον ίδιο ιδιοκτήτη) πριν την ανωτέρω ημερομηνία, και δεν υπήρξε μεταγενέστερη μεταβολή

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι, καλημέρα.
Πελάτης μου έχει 4 γήπεδα σε εκτός σχεδίου στο Μαραθώνα εμβαδων +- του 1 στρέμματος και σκέφτεται να τα συνενώσει σε 1 ενιαίο που η επιφάνεια του θα είναι 4.100 τ.μ.
Αυτό το νέο γήπεδο (εν έτη 2020) θα θεωρείται ως άρτιο σύμφωνα με το 270/Δ/1985 και 308/Α/2003 ?

(πληροί τις προυποθέσεις προσώπου και βάθους).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση

1. Πρώτα ελέγχουμε αν είναι άρτια κατά τον κανόνα. Δηλαδή αν:

   α. Το συνολικό εμβαδόν είναι >= 4000 μ², και

    β. Έχει πρόσωπο >=25 μ. σε νομίμως υφιστάμενο δρόμο (όχι σε διεθνή, εθνικό, επαρχιακό, δημοτικό, γιατί εκεί           θέλει μεγαλύτερο  πρόσωπο)

2. Αν δεν πληρούνται οι ανωτέρω προϋποθέσεις, πάμε στην (οιονεί) παρέκκλιση:

     Να του ανήκουν όλα, την 31-12-2003, οπότε (σύμφωνα και με την 1296/06 απόφαση Α.Π.) θεωρούνται ως              ένα πριν την ανωτέρω ημερομηνία, και συνεπώς, καλύπτονται οι τότε απαιτήσεις

 Στη δεύτερη περίπτωση, απαιτείται (για την οικοδομησιμότητα) πρόσβαση σε κ.χ.

 Επίσης, πράξη συνένωσης ΔΕΝ υφίσταται. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, έχω δύο γήπεδα (εκτός σχεδίου) σε περιοχή με κτηματολόγιο, τα οποία έχουν διαφορετικά ΚΑΕΚ και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη ο οποίος τα απέκτησε με ένα συμβόλαιο του 1991 το ένα και το δεύτερο το 2010. Για το όλο ακίνητο υπάρχει ένα "πρακτικό συμβιβαστικής επίλυσης διαφοράς" το οποίο βασιζόμενο στο σκεπτικό ότι τα δύο ακίνητα ήταν στο παρελθόν ένα, καθώς είχαν περάσει στον πατέρα του σημερινού ιδιοκτήτη άτυπα από τα αδέρφια του από το 1970 και εκείνος το καλλιεργούσε, νέμονταν κτλ ως ένα, καταλήγει ότι τα συμβόλαια που του σημερινού ιδιοκτήτη έγιναν προς επίρρωση της άτυπης παραχώρησης του παρελθόντος και άρα το ακίνητο εξακολουθεί να είναι ένα ενιαίο και σήμερα. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία του να κρίνω την ορθότητα του πρακτικό αυτού, αλλά αφού υπάρχει (πρακτικό δικαστηρίου το οποίο έχει καταχωρηθεί στα κτηματολογικά φύλλα των δύο ακινήτων) θα ήθελα να ξέρω ποια είναι η ισχύς του. Δηλαδή, εγώ ως μηχανικός θέλω να δρομολογήσω δύο ενέργειες. Μία είναι απόκτηση ενιαίου ΚΑΕΚ και άρα συνένωσης, που όμως δεν μπορεί να γίνει από τον ίδιο ιδιοκτήτη στον εαυτό του.Και δεύτερο, για την αρτιότητα, μπορώ να το επικαλεστώ; Πχ να καταθέσω στην πολεοδομία για προΰπαρξη του 1978 ως ενιαίο;  Καλό μήνα να έχουμε!  Ευχαριστώ

Edited by Comba_71
Link to comment
Share on other sites

το πρακτικο ειναι καθολα νομιμο

εχεις δυο ΚΑΕΚ.   Δεν λες αρτια ...οικοδομησιμα...κλπ.

γιατι να τα συνενωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.