Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Η.Χ. μετά από ηλεκτροδότηση κατοικίας: νομιμοποιείται;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας:

Ένα διώροφο κτίριο χρηματοδοτήθηκε το 1998 στο οποίο είχαν δηλωθεί 10.00 μ2 η.χ.( ενώ το επιτρεπόμενο είναι 20,00 μ2). Αυτοί οι χώροι (10,00 μ2) Κατασκευάστηκαν και παρέμειναν η.χ.

Ο ιδιοκτήτης στον όροφο κατασκεύασε η.χ. και του έκαναν καταγγελία. Το πλάτος του είναι 4.70μ και το βάθος 2.15 μ.

Μίλησα με πολεοδομία και μου είπαν ότι από την στιγμή που πήρε ρεύμα το κτίριο δεν έχω δικαίωμα να νομιμοποιήσω η.χ. που έγινε μεταγενέστερα ή να κάνω προσθήκη η.χ. ακόμα και αν έχω υπόλοιπο.

Αν ισχύει αυτό που μου λένε που πρέπει να ψάξω για να το εντοπίσω και εγγράφως?

Link to comment
Share on other sites

Βασικό ερώτημα , θέλεις να τους πάς κόντρα ή προτιμας να πας με τα νερά τους (δηλαδη είναι η πολεοδομία που δραστηριοποιήσε ή μια αλλη που θα κάνεις 1-2 δουλειές )?

 

Αν θέλεις να τους πάς κόντρα θα σου προτεινα να ψάξεις την νομοθεσία που επιτρέπει την νομιμοποίηση , βάση των λεγομένων σου και του χρόνου κατασκευής λογικά αρθρο 22.

 

Αν θέλεις να πάς με τα νερά τους , μάλλον κάνεις αυτό που θα σου προτείνουν οι περισσότεροι μηχανικοί , παράτα την υπόθεση καθώς οι νομιμοποιήσεις αξίζουν σε περίπτωση που αμοίβεσε αρκετές χιλιάδες ευρώ (όχι την ελάχιστη που βγάζει το πρόγραμμα) , σε περίπτωση που θέλεις να μάθεις μεσω τρεξίματος , ή σε περίπτωση που δεν μπορέις να το αποφύγεις (πολυ φιλικό , συγγενικο κλπ πρώσοπο) .

 

Υ.Σ. Με κάθε επιφύλαξη , καθώς στα αυθαίρετα δεν έχω εμπειρία και τώρα προσπαθώ να βγάλω κι εγώ άκρη .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δεν έχω δόμηση...... η έκθεση αυθαιρέτου βγήκε με σημερινά δεδομένα (μετά το 2003) ενώ ο η.χ. έγινε το 1998 (κατά δήλωση ιδιοκτήτη). μου ζητούν τιμολόγια για να αλλάξουν το πρόστιμο και να νομιμοποιηθεί ο η.χ....κάτι το οποίο ο ιδιοκτήτης δεν έχει. ψάχνω να βρω λύση αλλά τίποτα.....

μου είπαν πως και υπόλοιπο η.χ. χώρων να έχω δεν μπορώ τώρα να νομιμοποιήσω γιατί η οικοδομή έχει ρευματοδοτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.