Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επένδυση σε Φωτοβολταϊκό πάρκο


Fokos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη εχω μπερδευτει λιγο... μια σημαντικη ερωτηση...

Πηρα το τοπογραφικο σημερα και λεει :

"Το αγροτεμαχιο με στοιχει ( ****) Εμβαδου Εολ=2419,84τμ ειναι εκτος σχεδιου και εκτος ζωνης του Δημου ** του Νομου ** βρισκεται στην κτηματικη περιφερεια του Δ.Δ** στη θεση ** ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αρτιο και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οικοδομησιμο και ΔΕΝ επιτρεπεται η δομηση του συμφωνα με τις ισχυουσες πολεοδομικες διαταξεις.

Το ανωτερο αγροτεμαχιο δεν υπαγεται στις διαταξεις του Ν.1337/83 επομενως δεν οφειλει εισφορα σε γη και χρημα"

 

 

Αυτο τωρα ειναι θετικο η αρνητικο για την επενδυση? Γιατι καπου διαβασα κατι για "Αρτιο" κλπ αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα...

 

Οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω

 

Η απάντησή σου βρίσκεται στην ΚΥΑ Αρ. 29116 (ΦΕΚ 344, 20.07.2009) με τίτλο "έγκριση ειδικών όρων και περιορισμών δόμησης...". Αν δεν μπορείς να το βρεις, στείλε pm να το ανεβάσω.

 

Λοιπόν, στην Απόφαση αυτή, Άρθρο 1 εξηγεί ότι:

 

εγκατάσταση <20kW εκτός σχεδίου ==> ΔΕΝ απαιτείται άρτιο+οικοδομήσιμο

εγκατάσταση >=20kW εκτός σχεδίου == ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ άρτιο+οικοδομήσιμο

 

Συνεπώς, η εγκατάσταση 100kW δεν είναι δυνατή σε αγροτεμάχιο του εμβαδού που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ, αν μπορεί κάποιος να απαντήσει, είναι απλή:

 

Για ποιόν λόγο η ΔΕΗ αγοράζει ΤΟΣΟ ακριβά την κιλοβατώρα και την πουλάει τόσο φθηνά;;

 

Πως γίνεται να τη συμφέρει και ποιός μπορεί να πει με σιγουριά οτι μετά από κάποια χρόνια δεν θα απαιτηθεί επαναδιαπραγμάτευση των συμβάσεων που έχουν γίνει με νέα τότε μειωμένη τιμή;;;

 

Το βλέπω αρκετά προκλητικό για να μη με βάλει σε "περίεργες" σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

Eχετε ακούσει τιποτα για ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ, πιθανή χρωοκοπία, ή αναδιαπραγματεύση του χρέους, οτι παμε γενικώς για φούντο ; Η μήπως οτι κανεις δεν μπορεί να εγγυηθεί για τίποτα, ότι η κυβέρνηση, το κράτος γενικά, ειναι αφερεγγυο κλπ, πράγμα που μπορει σε 1 μήνα π.χ. να οδηγήσει σε αλλαγή των όρων κοκ. Πραγματικά θα ήθελα την γνωμη σας, διοτι μου φαινεστε λίγο κασκαντέρ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δείχνει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον προς αυτή την επένδυση με σκοπό το εύκολο κέρδος και δεν ξέρω πόσοι απ αυτούς έχουν σκεφτεί την πιθανότητα όλο αυτό το πράγμα να καταλήξει σε μία "φούσκα"..

 

Δεν εξετάζω φυσικά το ενδεχόμενο να αποδώσει χρηματικά μέσα σε μία 20ετία αυτά που υπόσχεται, απ' τη στιγμή που η κατάσταση στην αγορά είναι ασταθής και μία πρόβλεψη για 20 χρόνια αργότερα είναι μάλλον ανέκδοτο, αλλά να σου αποδώσει έστω ένα μικρότερο κέρδος στο τέλος, στην περίπτωση π.χ. ιδιωτικοποίησης ή χρεωκοπίας του οργανισμού.

 

Και φυσικά απ τη στιγμή που θα τα έχεις τοποθετήσει τα πάνελ θα είσαι εξαρτημένος από τη ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που θέλω να κάνω εγώ, αν μπορεί κάποιος να απαντήσει, είναι απλή:

 

Για ποιόν λόγο η ΔΕΗ αγοράζει ΤΟΣΟ ακριβά την κιλοβατώρα και την πουλάει τόσο φθηνά;;

 

Πως γίνεται να τη συμφέρει και ποιός μπορεί να πει με σιγουριά οτι μετά από κάποια χρόνια δεν θα απαιτηθεί επαναδιαπραγμάτευση των συμβάσεων που έχουν γίνει με νέα τότε μειωμένη τιμή;;;

 

Το βλέπω αρκετά προκλητικό για να μη με βάλει σε "περίεργες" σκεψεις...

 

Στην περίπτωση που το αγόραζε οσο στο πουλούσε θα μιλαγαμε για επένδυση ?

Τα φωτοβολταικα ειναι και θα ειναι μια βιωσιμη επένδυση αλλωστε το καθε τι καινουριο για την ελλαδα παντα προβληματιζει !

Link to comment
Share on other sites

Εδω που τα λεμε βεβαια όταν σε 2-3 χρονια χρεωκοπησουμε κανεις δε ξερει τι γινεται νομικα σε αυτη την περιπτωση. Ειναι καθαρά οικονομικο και νομικο ζητημα που λιγοι γνωριζουν κι ακομα λιγότεροι ειναι διατεθιμένοι αλλα και ικανοι να γνωστοποιησουν στο ευρυ κοινο. Μιλάμε για ειδικές ξεχωριστές καταστάσεις με κοσμοιστορικές προεκτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξέρω η ΔΕΗ έχει υποχρέωση σαν εθνικός πάροχος ενέργειας της Ελλάδας να συμπεριλάβει κάποιο ποσοστό ανανεώσιμων πηγω΄ν ενέργειας στην παραγωγή της. Αν δεν τα καταφέρει πιθανον να υπάρχει κάποιο πρόστιμο. Μάλλον συμφέρει να πληρώνει το ρεύμα των ιδιωτών απο το να κάνει δικές της επενδύσεις. Η δεν προλαβαίνει.

Το θέμα είναι αν η ΔΕΗ είναι συνεπής στις πληρωμές και αν η τράπεζα ζητάει τα χρήματα για την αππληρωμή του δανείου απο τον ιδιώτη η απο την ΔΕΗ. Αυτό μπορεί να μας το πει κάποιος που έχει κάνει κάποια επένδυση.

Ενα άλλο ερώτημα είναι ότι θέτει τιμή αγοράς με συμβαση άλλα δεν δεσμέυεται για την τιμή πώλησης. ( Η κάνω λάθος?) Βέβαια αυτό δεν κάνει λιγότερο ελκυστική την επένδυση αλλα είναι μια πιθανή απάντηση για την αυξημένη τιμή. Μορεί αργότερα να "βγάλει τα σπασμένα " απο αλλού.

Αν είναι όλα όπως τα λένε θα έπρεπε όλοι να έχουμε ένα παρκάκι. Είμαστε τόσο απογοητευμένοι που και όταν κάτι καλό συμβαίνει ψάχνουμε να βρούμε το λάκο στη φάβα....

Ασχετο.. Φοκος ρισπεκτ για το "αντρική αγανάκτηση" χαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακούσει κανείς για κάποια εταιρία που προσφέρεις τον χώρο σου, (ταράτσα, στέγη) σου στήνει την εγκατάσταση χωρις να πληρώσεις κατι, τον εκμεταλεύεται για 10 χρόνια και έπειτα στον αποδίδει! Η κάπως ετσι... Μπορεί να μην κατάλαβα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.