Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για όλες τις πληροφορίες. Νέος μηχανικός και έχω απορία. Έξοδα από σουπερμάρκετ ή καφέδες σε εύλογα όρια περνάνε; 

Aν είσαι μηχανικός πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 minutes ago, judoaona said:

Έξοδα από σουπερμάρκετ ή καφέδες σε εύλογα όρια περνάνε; 

Εγώ προσωπικά, δεν θα τα έβαζα. Όχι γιατι δεν θα περάσουν (κατά πάσα πιθανότητα θα περάσουν), αλλά γιατί αυξάνει τις πιθανότητες να βαρέσει καμπανάκι στην Εφορία για μελλοντικό έλεγχο. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μια τελευταία ερώτηση που  από ότι είδα έχει απαντηθεί αλλά όχι με σιγουριά. Μικρά ποσά από βενζίνες χωρίς να έχω αμάξι στο όνομα μου θα δικαιολογούνταν; ( Ο λογιστής μου δεν είναι σίγουρος). 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι πιστεύεις οτι δικαιολογείτε ως λειτουργικό έξοδο γραφείου. Αν δεν έχεις αυτοκίνητο τότε πως θα βάλεις βενζίνη; Φαγητό δεν είναι έξοδο γραφείου; τηλέφωνο θέρμανση χαρτικά είδη καθαρισμού ενοίκιο κλπ αυτά ναι.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, judoaona said:

Μικρά ποσά από βενζίνες χωρίς να έχω αμάξι στο όνομα μου θα δικαιολογούνταν; ( Ο λογιστής μου δεν είναι σίγουρος). 

 

6 hours ago, Anastasia said:

Πρέπει να εισαι κατοχος οχηματος ιχ ή μοτο για να μετράνε οι αποδειξεις απο τις βενζινες. 

Σωστό αυτό που γράφει η συνάδελφος, για καθημερινές μετακινήσεις.

Όταν όμως υπάρχει σύμβαση (κατά την οποία συντάσσεται και εξοδολόγιο) που να δικαιολογεί τις μετακινήσεις αυτές και για την περίοδο όπου βρίσκεται σε ισχύ αυτή, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να υποβάλλεις αποδείξεις βενζίνης/πετρελαίου/LPG για το Ι.Χ. με το οποίο μετακινήθηκες (είτε είναι είτε δεν είναι στο όνομά σου).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/5/2022 at 10:13 PM, judoaona said:

( Ο λογιστής μου δεν είναι σίγουρος)

Αυτοί οι λογιστές είναι τελικά για τίποτα σίγουροι ή πάνε με οδηγό την ελπίδα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας 

Επανέρχομαι με μια απορία. 

Εργαζόμενος με μπλοκακι μπορεί να εκπιπτει μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές του. Ως προς την επιστροφή ΦΠΑ μπορεί να βάλει τα έξοδα βενζίνης; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, judoaona said:

 Ως προς την επιστροφή ΦΠΑ μπορεί να βάλει τα έξοδα βενζίνης; 

ναι ....το χρησιμοποιηεις για την δουλειας σου. (καποιοι λενε για ενα ποσοστο...αλλα βαλτο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.