Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Στην περιπτωση που ο μηχανικος δικαιουται επ. αυτοκινητο (οπως οι τοπογραφοι) νομιζω οτι ο ΦΠΑ εκπιπτει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορει να μου απαντησει καποιος αν γνωριζει αν πρεπει να κοβω τιμολογιο για βενζινη οταν πηγαινω εκτος εδρας?

το τιμολογιο αυτο το βαζω στην περιοδικη δηλωση ΦΠΑ και γινεται συμψηφισμος με το ΦΠΑ που εχω εισπραξει? Αν οχι, ποια διαταξη το προβλεπει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί μία απλή απόδειξη με τη σφραγίδα του πρατηρίου και τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου.

Θα το περάσεις στο βιβλίο εσόδων-εξόδων σου αλλά χωρίς να πάρεις το ΦΠΑ πίσω.

Αναγνωρίζεται ως έξοδο, με ποσοστό ανάλογα τον κυβισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε silver_bullet,

 

Και να έλεγα ότι γράφεις σε thread με θέμα άσχετο από αυτό που ρωτάς....:D

Το ερώτημα σου έχει χιλιό-απαντηθεί στο παρών thread.

 

Α, και κάτι ακόμα: αφού εκπίπτεις το ΦΠΑ από την βενζίνη σου, ελπίζω να έχεις κάνει ήδη περαίωση. Ειδάλλως, σ’ ευχαριστώ πολύ γιατί σε ενδεχόμενο έλεγχο που θα μου κάνουν μπορεί και να είναι ελαστικοί μαζί μου όταν θα έχουν ελέγξει πιο πριν επαγγελματίες σαν εσένα που εκπίπτουν το ΦΠΑ της βενζίνης... Πραγματικά, σ’ ευχαριστώ!

 

Αναγνωρίζεται ως έξοδο, με ποσοστό ανάλογα τον κυβισμό.

 

Όχι πλέον! Αναγνωρίζεται κατά 70% ανεξαρτήτως κυβισμού.

 

edit:

Λάθος μου!

70% μέχρι 1600cc

35% πάνω απο 1600cc

Συγνώμη ssouanis...:sad:

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί μία απλή απόδειξη με τη σφραγίδα του πρατηρίου και τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου.

 

Νομίζω πάει περίπατο αυτό με τις σφραγισμένες αποδείξεις. Τιμολόγιο ανεξαρτήτως ποσού ξανά. (Όχι "νομίζω" δηλαδή, είμαι σίγουρος με βάση αυτό που μου είπαν προ μερικών μηνών στη Shell). Μέχρι τα 50Ε βέβαια δεν υπάρχει ούτως ή άλλως πρόβλημα είτε απόδειξη (σφραγισμένη-ασφράγιστη) πάρεις είτε τιμολόγιο, αλλά από εκεί και πάνω προσέξτε το.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου!

 

70% μέχρι 1600cc

35% πάνω απο 1600cc

 

Συγνώμη ssouanis...:(

 

 

Τιμολόγιο ανεξαρτήτως ποσού ξανά.

 

Ακριβώς! Και μην ψαρώνετε με τους βενζινοπώληδες... δεν θέλουν να κόψουν τιμολόγιο, τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έφαγα ένα μικρό κώλυμα... ;)

Αυτό με τις αποδείξεις έως 300€ (ειδικά για βενζίνες) έπαψε να ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάει περίπατο αυτό με τις σφραγισμένες αποδείξεις. Τιμολόγιο ανεξαρτήτως ποσού ξανά. (Όχι "νομίζω" δηλαδή, είμαι σίγουρος με βάση αυτό που μου είπαν προ μερικών μηνών στη Shell). Μέχρι τα 50Ε βέβαια δεν υπάρχει ούτως ή άλλως πρόβλημα είτε απόδειξη (σφραγισμένη-ασφράγιστη) πάρεις είτε τιμολόγιο, αλλά από εκεί και πάνω προσέξτε το.

 

1. Mόνο για τα καύσιμα και για λόγους που έχουν να κάνουν με την χρήση ταμειακών μηχανών στα βενζινάδικα, το ΥΠ. ΟΙΚ. έκανε δεκτή την έκδοση ΑΛΠ αντί τιμολογίου για δαπάνη έως 300 ευρώ. Η σχετική ΠΟΛ είναι η 1091/14-06-2010.

2. Η έκπτωση της δαπάνης θα γίνει ανάλογα με τα κυβικά του ΕΙΧ . Αυτό ίσχυε πάντα, αλλά κατά καιρούς άλλαζουν τα ποσοστά έκπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.