Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

1. Δεν έπεσε κάτι στην αντίληψή μου σχετικά με αλλαγή θέσεως του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ .

2. Αν κάποια βενζινάδικα θέλουν να εκδίδουν τιμολόγιο μπορούν να το κάνουν. Η ΠΟΛ 1091/14-06-2010 έθεσε καθιέρωσε την ισοτιμία ΑΛΠ και ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ (με τις προυποθέσεις που αυτή έβαλε) , προκειμένου να διευκολυνθούν τα βενζινάδικα. Αν τα τελευταία δεν επιθυμούν τη λύση αυτή θα τιμολογούν όπως προηγουμένως δηλ για την χονδρική πώληση θα εκδίδουν ΤΔΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως χθες και σήμερα, σε 2 διαφορετικά βενζινάδικα (και άλλης εταιρείας) και σε διαφορετικές πόλεις, πήρα απόδειξη με σφραγίδα.

 

Γενικά βάζω από 4 διαφορετικά βενζινάδικα, διαφορετικών εταιρειών, σε διαφορετικές πόλεις (Θεσσαλονίκη, Λητή και Κιλκίς) και δεν μου έχει πει κάποιος κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λέει ο SOTHRIS. Παραμένει σε ισχύ η δυνατότητα (όχι υποχρέωση) έκδοσης και χρήσης σφραγισμένων αποδείξεων αντί τιμολογίου για καύσιμα αξίας έως 300 ευρώ. Όπως παραμένει όμως και το δικαίωμά μας να ζητάμε τιμολόγια σε όλες τις περιπτώσεις. Το δίκτυο (ολόκληρο από όσο κατάλαβα) της Shell, επανήλθε στο αρχικό καθεστώς της έκδοσης τιμολογίων και λέω για τη Shell γιατί έχει σαρώσει την αγορά πλέον και πάει να γίνει κυρίαρχος και σε πλήθος πρατηρίων. Εγώ πάντως βάζω όχι μόνο από 3-4 αλλά από κάθε φορά και διαφορετικό πρατήριο και ζητώντας τιμολόγιο εξαρχής, κανείς δε μου έχει προβάλλει αντιρρήσεις τους τελευταίους μήνες.

Συνιστώ δε να ζητάτε όλοι τιμολόγιο, γιατί από όσο βλέπω από τις αποδείξεις, μου αρχίζουν να μην διαβάζονται από τη φθορά (ξεθώριασμα) ήδη σε λιγότερο από ένα χρόνο. Φανταστείτε τι θα γίνει αν πρέπει να τις κρατήσουμε ως παραστατικά επαγγελματικής δαπάνης για καμια 10ετία...

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα ενοίκια σε κατοικία (μέρος της οποίας έχει παραχωρηθεί ως επαγγελματική στέγη στον μηχανικό), αν κατάλαβα καλά ισχύει ως κανόνας ότι θεωρείται επαγγελματικό έξοδο το 1/3 του ποσού του ενοικίου;

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα ενοίκια σε κατοικία (μέρος της οποίας έχει παραχωρηθεί ως επαγγελματική στέγη στον μηχανικό), αν κατάλαβα καλά ισχύει ως κανόνας ότι θεωρείται επαγγελματικό έξοδο το 1/3 του ποσού του ενοικίου;

 

 

Tέτοια σχέση (κανόνας) δεν υπάρχει στην φορολογική νομοθεσία που σήμερα ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβαζω με προσοχη ολα τα γραφομενα εδω μεσα απο την αρχη και μου εχει δημιουργηθει η εξης απορια...

 

Δεδομενου οτι εν μια νυκτι "επεσα" απο τα 30.000 ευρω αφορολογητου οριου στα 12.000, οπως και πολλοι αλλοι επισης, ψαχνω να μαζεψω τιμολογια και αποδειξεις που να μπορεσουν να δικαιολογηθουν ως δαπανες, χωρις να εκπιπτει Φ.Π.Α. απο αυτα...

 

Βενζινες, εξοδα συντηρησης αυτοκινητου οπως ελαστικα, αμορτισερ, σερβις, μπαταριες κλπ γνωριζω πως συμπεριλαμβανονται στις δαπανες με καποιο μειωτικο συντελεστη (σ.σ. 60%)

 

Αυτα ολα για να τα χρησιμοποιησω ως δαπανες στην ετησια φορολογικη μου δηλωση θα πρεπει να τα εχω συμπεριλαβει και στις τριμηνιαιες περιοδικες Φ.Π.Α. ασχετως με το αν δεν εκπιπτω Φ.Π.Α. η δεν ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα έξοδα που καταχωρούνται στα βιβλία σου και αφορούν το επιτήδευμα σου είτε εκπίπτουν είτε όχι απο ΦΠΑ και άλλο τα υπόλοιπα έξοδα ως φυσικό πρόσωπο τα οποία θα τους προσκομίσεις (προφανώς ή με άλλο τρόπο που θα μας υποδείξουν οι λογιστές) σε ένα φάκελο μαζί με τη φορολογική σου δήλωση και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά (βεβαίωση παρακρατήσεων , ασφαλιστικών εισφορών κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου οτι εν μια νυκτι "επεσα" απο τα 30.000 ευρω αφορολογητου οριου στα 12.000, οπως και πολλοι αλλοι επισης, ψαχνω να μαζεψω τιμολογια και αποδειξεις που να μπορεσουν να δικαιολογηθουν ως δαπανες, χωρις να εκπιπτει Φ.Π.Α. απο αυτα...

 

Συνάδελφε Inzaghi, δεν "έπεσες" στα 12.000... Είναι σαν να λες έχασα στο ΠΡΟΠΟ 1.000.000 ευρώ... Δεν τα έχασες γιατί δεν ήταν δικά σου... :D

 

Βενζινες, εξοδα συντηρησης αυτοκινητου οπως ελαστικα, αμορτισερ, σερβις, μπαταριες κλπ γνωριζω πως συμπεριλαμβανονται στις δαπανες με καποιο μειωτικο συντελεστη (σ.σ. 60%)

 

70% για αυτοκίνητο κάτω των 1600cc

35% για αυτοκίνητο άνω των 1600cc

 

Αυτα ολα για να τα χρησιμοποιησω ως δαπανες στην ετησια φορολογικη μου δηλωση θα πρεπει να τα εχω συμπεριλαβει και στις τριμηνιαιες περιοδικες Φ.Π.Α. ασχετως με το αν δεν εκπιπτω Φ.Π.Α. η δεν ισχυει κατι τετοιο?

 

Ναι, έπρεπε να τα είχες περάσει και στο βιβλίο Εσόδων-Εξόδων το μήνα που εκδόθηκε το αντίστοιχο τιμολόγιο. Πχ αν άλλαξες λάστιχα τον Μάρτιο, έπρεπε να είχες καταχωρήσει το έξοδο στον αντίστοιχο μήνα. Τώρα που είναι Δεκέμβριος, είναι λίγο αργά...

Αν πρόκειται για έξοδο που το ΦΠΑ δεν εκπίπτει (πχ βενζίνη, ασφάλιση, σέρβις, κλπ) δεν μπαίνει στην τριμηνιαία δήλωση πάντως.

 

Αν και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα έξοδα αυτά και σαν προσωπικά έξοδα (όχι δηλαδή επαγγελματικά) και να τα βάλεις στο Ε1 (όχι δηλαδή στο Ε3).

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει σχέση με το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό έξοδο μην γελιόμαστε τώρα (πέραν ποσοστού της βενζίνης) αλλο τώρα τι γίνεται στη πραγματικότητα και καταχωρεί ο καθένας ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.