Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Το όριο των 50 ευρώ τότε τι ρόλο παίζει?

 

Δεν παίζει κάποιο συγκεκριμένο "ρόλο". Η φορολογική νομοθεσία ορίζει ότι για επαγγελματικές δαπάνες άνω τον 50€ πρέπει το παραστατικό να είναι τιμολόγιο. Εξαίρεση έδωσαν μόνο στα καύσιμα όπου το όριο ορίστηκε στα 300€.

 

αυτό δεν ισχύει, ο φορολογικός οδγός ειναι λάθος σε αυτό το σημείο

το ΦΠΑ των απδείξεων εκπίπτει κανονικότατα

 

Σωστά τα λες αν θυμάμαι καλά κι εγώ. Γίνεται "αποφορολήγηση" και στις αποδείξεις και εκπίπτεις ΦΠΑ. Δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί να προβλέπεται έκπτωση του ΦΠΑ για την εν λόγω δαπάνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν παίζει κάποιο συγκεκριμένο "ρόλο". Η φορολογική νομοθεσία ορίζει ότι για επαγγελματικές δαπάνες άνω τον 50€ πρέπει το παραστατικό να είναι τιμολόγιο. Εξαίρεση έδωσαν μόνο στα καύσιμα όπου το όριο ορίστηκε στα 300€.

 

Σωστά τα λες αν θυμάμαι καλά κι εγώ. Γίνεται "αποφορολήγηση" και στις αποδείξεις και εκπίπτεις ΦΠΑ. Δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί να προβλέπεται έκπτωση του ΦΠΑ για την εν λόγω δαπάνη.

Thanks tpanag! Τελικά για τα έξοδα που αναφέρει ο terry στηνπίσω σελίδα (ζάχαρη, καφές, χαρτί κουζίνας κλπ) προβλέπεται έκπτωση ΦΠΑ?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βάζω κανονικά με ξεχωριστά τον ΦΠΑ 13% και 23%, ώστε να εκπίπτει. Βέβαια αφορούν έξοδα για το γραφείο και όχι για την οικία (είναι ανεξάρτητοι).

Link to comment
Share on other sites

Thanks tpanag! Τελικά για τα έξοδα που αναφέρει ο terry στηνπίσω σελίδα (ζάχαρη, καφές, χαρτί κουζίνας κλπ) προβλέπεται έκπτωση ΦΠΑ?

 

Δεν έχω ιδία πείρα γιατί δεν περνάω ποτέ τέτοιες δαπάνες. Έχω έδρα στο σπίτι μου ούτως ή άλλως οπότε δεν θα το ρίσκαρα ποτέ, αλλά και από άλλους ελ. επαγγελματίες που έχω ακούσει (και τον αδερφό μου ανάμεσα σε αυτούς) με έδρα σε χώρο αποκλειστικά γραφείου, είναι ρίσκο η καταχώρηση τέτοιου είδους δαπανών. Ο λόγος για μένα είναι προφανής: που σταματάνε τα "έξοδα γραφείου" και αρχίζει το "παίρνω τιμολόγιο μέχρι και για το καθημερινό φαγητό του σπιτιού μου"; Δε θα συνιστούσα την καταχώρηση τέτοιων δαπανών. Τώρα βέβαια αν οι λογιστές σας το προτείνουν...

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα γραφείου σταματούν στα λογικά πλαίσια και αγορές.... Τα βάζουμε, αλλά μην το ξεφτιλίζουμε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μιλάμε πάντα για έξοδα σε λογικά πλαίσια. Αν ήταν να ρισκάρω να μπλέξω με εφορία για να γλιτώσω το ΦΠΑ της ζάχαρης ή του χαρτιού υγείας, ζήτω που καήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

υπολογιστη για το γραφείο με τιμολόγιο πρέπει να τον πάρω (με ρωτά το κατάστηνα τιμ ή απυ) και τον περνάω ώς πάγιο;

αυτό έχει κάποια δέσμευση για μένα όταν αγοράζω κάτι με απυ ή τιμ;

αν έχω κάτι στο σπίτι π.χ εκτυπωτή παλιά αγορασμένο ώς ιδιώτης με απυ(πριν την εναρξη) μπορώ να τον βάλω στο γραφεiο;

όταν ο υπολογιστης έχει το office starter με word και excel χρειαζομαι και το κανονικό οπωσδήποτε;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Οποαιδήποτε επαγγελματική σου Δαπάνη Με τιμολόγιο.

 

Για το Office δεν καταλαβα, το μονο που χρειάζεσαι ειναι οτι λογισμικό εχεις να ειναι αυθεντικό (σε περίπτωση ελέγχου).

 

Τωρα για τον παλιό εκτυπωτή..... δεν ξερω τι γινεται...τυπικά υπαρχει κάποια διαιδικασια που πρέπει λογιστικά να ακολουθήσεις.... πρακτικα εγω δε αχολούμαι. Αν ερθουν να μου βαλουν πρόστιμο γιατι εχει τυχει και εχει ξεμεινει ενας παλιός εκτυπωτης που ειχα σαν φοιτητής..απλά θα φάνε τον εκτυπωτη το κεφάλι!

 

Δεσμευση εχεις για τα πάγια που αγοράζεις με τιμολόγιο, υπο την εννοια πως δεν μπορούν να "εξαφανιστούν", παρά μονο με κάποια ειδική διαδικασία. Απλά λοιπόν, αν κάτι πάγιο χαλάσει, δεν το πετάς. Και κοιτάς τοτε τι θα το κάνεις.

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

πάγιο περνιεται ο υπολογιστής ή απλό έξοδο όπως τα μελάνια , χαρτι κλπ;

και καποιο πρόγραμμα αν αγοράσω είναι πάγιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.