Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και εργάζομαι με μπλοκάκι βάσει σύμβασης σε 2 εργοδότες. Σύμφωνα με το νέο νόμο μπορώ να φορολογηθώ με την κλίμακα των μισθωτών, αλλά δε θα μπορώ να δικαιολογώ δαπάνες (λογαριασμοί κινητών, αγορά υπολογιστών, μελάνια κτλ.) για να μειώσω τον τζίρο μου (πλην των ασφαλιστικών εισφορών). Θα μπορώ όμως τον ΦΠΑ των δαπανών αυτών να τον συμψηφίζω με τον ΦΠΑ των εσόδων. Σωστά; Ή τα έχω καταλάβει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και εργάζομαι με μπλοκάκι βάσει σύμβασης σε 2 εργοδότες. Σύμφωνα με το νέο νόμο μπορώ να φορολογηθώ με την κλίμακα των μισθωτών, αλλά δε θα μπορώ να δικαιολογώ δαπάνες (λογαριασμοί κινητών, αγορά υπολογιστών, μελάνια κτλ.) για να μειώσω τον τζίρο μου (πλην των ασφαλιστικών εισφορών). Θα μπορώ όμως τον ΦΠΑ των δαπανών αυτών να τον συμψηφίζω με τον ΦΠΑ των εσόδων. Σωστά; Ή τα έχω καταλάβει λάθος;

 

Σωστά κατάλαβες

Link to comment
Share on other sites

Ωπα Σωτήρη

 

Δεν το κατάλαβα αυτό αν και συμφέρει το συνάδελφο έτσι όπως το γράφεις

 

Αλλά απο τη στιγμή που δεν διακιολογούνται δαπάνες (εκτός των ασφαλιστικών) πως θα αφαιρεί το ΦΠΑ απο τη στιγμή που δεν θα περνάει αυτές τις δαπάνες ?

 

Ή εννοείς οτι θα περνάει μόνο το ΦΠΑ ?

 

Αλλά και πάλι δεν στέκι ....

 

Δώσε να το καταλάβω

 

ΥΣ

Δεν είμαι μισθωτός, ελευθ. επαγγελματίας είμαι

Link to comment
Share on other sites

Για τις ασφαλιστικές εισφορές δεν είμαι σίγουρες γιατί καταχωρούνται ως δαπάνη του άρθρου 31 του ΚΦΕ στα βιβλία μας σύμφωανα νε τις νέες αλλαγές του άρθρου που προέκυψαν με το άρθρο 3 και τις παραγράφους από 12 έως και 45 του προσφάτως ψηφισθέντος νόμου 4110 "Στην περίπτωση (α) της παραγράφου 1 του ως άνω άρθρου, προστίθεται πέμπτη υποπερίπτωση (εε), βάσει της οποίας εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα το ποσό της δαπάνης των εισφορών που

καταβάλλονται σε Ταμεία Ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από τον νόμο, καθώς

και τα ποσά των εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε Ταμεία που έχουν συσταθεί με

νόμο"

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ωπα Σωτήρη

 

Δεν το κατάλαβα αυτό αν και συμφέρει το συνάδελφο έτσι όπως το γράφεις

 

Αλλά απο τη στιγμή που δεν διακιολογούνται δαπάνες (εκτός των ασφαλιστικών) πως θα αφαιρεί το ΦΠΑ απο τη στιγμή που δεν θα περνάει αυτές τις δαπάνες ?

 

Ή εννοείς οτι θα περνάει μόνο το ΦΠΑ ?

 

Αλλά και πάλι δεν στέκι ....

 

Δώσε να το καταλάβω

 

ΥΣ

Δεν είμαι μισθωτός, ελευθ. επαγγελματίας είμαι

 

ΔΙαφορετικά πράγματα ισχύουν στη φορολογία εισοδ'ηματος και διαφορετικά στον ΦΠΑ. Δεν είναι απαραίτητο και αναγκαίο να συμφωνούν οι δύο φορολογίες. πχ στη δαπάνη των κινητών τηλεφώνων σου αναγνωριζουν στη φορολογία εισοδήματος το 50% , ενώ στον ΦΠΑ , εκπίπτει το 100% του φόρου του λογαριασμού,

 

Για τις ασφαλιστικές εισφορές δεν είμαι σίγουρες γιατί καταχωρούνται ως δαπάνη του άρθρου 31 του ΚΦΕ στα βιβλία μας σύμφωανα νε τις νέες αλλαγές του άρθρου που προέκυψαν με το άρθρο 3 και τις παραγράφους από 12 έως και 45 του προσφάτως ψηφισθέντος νόμου 4110 "Στην περίπτωση (α) της παραγράφου 1 του ως άνω άρθρου, προστίθεται πέμπτη υποπερίπτωση (εε), βάσει της οποίας εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα το ποσό της δαπάνης των εισφορών που

καταβάλλονται σε Ταμεία Ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από τον νόμο, καθώς

και τα ποσά των εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε Ταμεία που έχουν συσταθεί με

νόμο"

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

 

Σας διορθώνω. Αν διαβάσετε με προσοχή το νόμο ( ν 2238/1994, άρθρο 45 παρ. 1, όπως αυτή προστέθηκε με το Ν 4110/2013) ΘΑ ΔΕΊΤΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ : αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών.....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά απο τη στιγμή που δεν διακιολογούνται δαπάνες (εκτός των ασφαλιστικών) πως θα αφαιρεί το ΦΠΑ απο τη στιγμή που δεν θα περνάει αυτές τις δαπάνες ?

 

 

Πως παλαιότερα βάζαμε δαπάνες στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ, εκπίπταμε τον ΦΠΑ, αλλά στο τέλος του έτους δεν δίναμε σημασία στο σύνολο των εξόδων αλλά υπολογίζαμε τα καθαρά έσοδα με συντελεστές, έτσι και τώρα θα βάζουμε κανονικά τα πάντα στις περιοδικές θα εκπίπτουμε τον ΦΠΑ, αλλά στο τέλος για τον υπολογισμό των καθαρών κερδών δεν θα αφαιρούνται όλες οι δαπάνες παρά μόνο των ασφαλιστικών ταμείων.

 

Έτσι το έχω καταλάβει εγώ και αυτό εφαρμόζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κι εγώ μία απορία σχετικά με τις δαπάνες. Τον προηγούμενο μήνα πλήρωσα στην ΔΟΥ ένα παράβολο των 100 ευρώ για να ανανεώσω την άδεια του προσωρινού ενεργειακού επιθεωρητή. Απ' ότι καταλαβαίνω αυτή η δαπάνη μπορεί να περαστεί στο βιβλίο εσόδων-εξόδων (χωρίς ΦΠΑ) και να αφαιρεθεί στο τέλος της χρονιάς από το φορολογητέο εισόδημα. Η ερώτηση είναι ποιο είναι το σχετικό παραστατικό? Το μόνο που υπάρχει είναι το διπλότυπο από την ΔΟΥ (κι αυτό αντίγραφο γιατί το πρωτότυπο το έστειλα στο ΥΠΕΚΑ) που το μόνο που αναφέρει είναι ένας κωδικός με την ονομασία διάφοροι φόροι και το ποσό που πληρώθηκε. Γνωρίζει κάποιος κάτι επ΄αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου ο ΚΦΕ μετά τις αλλαγές που έγιναν με τον 4110/13;

Εννοώ ένα ενιαίο κείμενο χωρίς να κάνω αντιπαραβολές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.