Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Γεια σας

Ύστερα από μελέτη του φόρουμ θέλω μια επιβεβαίωση αν έχω καταλάβει σωστά κάποια πράγματα.

Έχω μπλοκάκι αλλά 3 εργοδότες επομένως φορολογούμαι με την κλίμακα των μισθωτών.

Επομένως ακόμα  και αν οι δαπάνες μου στο βιβλίο  εσοδων εξόδων  είναι περισσότερες απο τις

δαπάνες που αφαιρούνται απο το εισόδημα απο αυτές που αφαιρούνται με την κλίμακα των μισθωτών (ΤΣΜΕΔΕ) δεν έχουν καμία σημασία φορολογική .(οι δαπάνες του ελ. επαγγελματια εννοώ)

Αν πχ εχω εισόδημα  15000 με την κλίμακα των μισθωτων θα αφαιρεθούν τα 4000 του τσμεδε , ενω  αν εχω δαπανες πχ 5000 ή  3000 δεν θα έχει σημασία. Σωστά ?

Αν αυτό είναι σωστό τότε και καμία επαγγελματική δαπάνη να μην έχει καταγραφεί στο βιβλίο πάιζει καποιο ρόλο?

Κατ επέκταση να ρωτήσω αν το βιβλίο εσόδων  εξόδων  είναι προς έλεγχο απο την εφορία αφού φορολογούμαι σαν μισθωτός.

Καταλαβαίνω ότι είναι προς έλεγχο ως προς τον ΦΠΑ  αφού κάνω περιοδικές και  εκπίπτω τον ΦΠΑ .

Το  Ε3 το κάνω κανονικά όπως και την φορολογική αναμόρφωση. Σωστα?

Οι αποδείξεις που θα πρέπει να συλλέξω  για το εισόδημα μου   είναι         25%(  εισόδημα -ΤΣΜΕΔΕ - (αλλες δαπανες που οριζονται για το  Ε1)) Σωστά ?

Οι δαπάνες για σεμινάρια των ενεργειακών επιθεωρητών περνιούνται στο βιβλίο κανονικά ακόμα και αν δεν εκπίπτουν. Σωστά ?

 

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας

Ύστερα από μελέτη του φόρουμ θέλω μια επιβεβαίωση αν έχω καταλάβει σωστά κάποια πράγματα.

Έχω μπλοκάκι αλλά 3 εργοδότες επομένως φορολογούμαι με την κλίμακα των μισθωτών. NAI

 

Επομένως ακόμα  και αν οι δαπάνες μου στο βιβλίο  εσοδων εξόδων  είναι περισσότερες απο τις

δαπάνες που αφαιρούνται απο το εισόδημα απο αυτές που αφαιρούνται με την κλίμακα των μισθωτών (ΤΣΜΕΔΕ) δεν έχουν καμία σημασία φορολογική .(οι δαπάνες του ελ. επαγγελματια εννοώ) NAI

 

Αν πχ εχω εισόδημα  15000 με την κλίμακα των μισθωτων θα αφαιρεθούν τα 4000 του τσμεδε , ενω  αν εχω δαπανες πχ 5000 ή  3000 δεν θα έχει σημασία. Σωστά ?NAI

 

Αν αυτό είναι σωστό τότε και καμία επαγγελματική δαπάνη να μην έχει καταγραφεί στο βιβλίο πάιζει καποιο ρόλο? ΚΑΝΕΝΑΝ

 

Κατ επέκταση να ρωτήσω αν το βιβλίο εσόδων  εξόδων  είναι προς έλεγχο απο την εφορία αφού φορολογούμαι σαν μισθωτός. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ, ΑΠΛΑ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΗ ΚΛΙΜΑΚΑ

 

Καταλαβαίνω ότι είναι προς έλεγχο ως προς τον ΦΠΑ  αφού κάνω περιοδικές και  εκπίπτω τον ΦΠΑ . ΣΩΣΤΟΣ - ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ

 

Το  Ε3 το κάνω κανονικά όπως και την φορολογική αναμόρφωση. Σωστα? NAI

 

Οι αποδείξεις που θα πρέπει να συλλέξω  για το εισόδημα μου είναι 25%(  εισόδημα -ΤΣΜΕΔΕ - (αλλες δαπανες που οριζονται για το  Ε1)) Σωστά ? NAI

 

Οι δαπάνες για σεμινάρια των ενεργειακών επιθεωρητών περνιούνται στο βιβλίο κανονικά ακόμα και αν δεν εκπίπτουν. Σωστά ? NAI

 

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Oι δαπάνες έχουν φορολογική σημασία 1) για τον ΦΠΑ  2) για τις ανάγκες των συγκεντρωτικών καταστάσεων  

Γενικά δεν απαλλάσσεται από την τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων, στην περίπτωση αυτή (με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό ). 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

στην Περιοδική Φ.Π.Α., αναφορικά με τις δαπάνες κινητής τηλεφωνίας, τον Φ.Π.Α. τον περνάω ολόκληρο, πλέον. Τη δαπάνη (αξία) της κινητής τηλεφωνίας την πέρασα κατά 50% στην Περιοδική Φ.Π.Α. του Α' Τριμ. Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να περνάω κανονικά και τη δαπάνη (αξία) ολόκληρη ;  Εάν πρέπει-μπορώ να περνάω και τη δαπάνη ολόκληρη, υπάρχει κάποιο πρόβλημα να το εφαρμόζω από εδώ και πέρα δεδομένου ότι στην Περιοδική Α' Τριμ. 2013 είχα περάσει το 50% της δαπάνης-αξίας κινητής τηλεφωνίας και ολόκληρο τον Φ.Π.Α. ενώ σε όλες τις περιοδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. που έχω υποβάλλει έως τώρα πριν του Α' Τριμ. 2013 περνούσα 50% του Φ.Π.Α. και 50% της δαπάνης; 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Το παραστατικό πρέπει να το περνάς ολόκληρο.

Για το ψαλίδι του 50%, υπάρχει η αναμόρφωση που θα κάνεις με το Ε3 του χρόνου.

 

Κάνε μία τροποποιητική.

Γίνεται πλέον και ηλεκτρονικά και θα έχει "διαδικαστικό" χαρακτήρα, αφού έτσι και αλλιώς το ποσό του ΦΠΑ δε θα μεταβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά σε προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα..

 

Τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου περνάνε ή όχι στα έξοδα γιατί ο καινούριος λογιστής μου επιμένει ότι δεν περνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά σε προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα..

 

Τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου περνάνε ή όχι στα έξοδα γιατί ο καινούριος λογιστής μου επιμένει ότι δεν περνάνε.

   

Tα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου δεν διαφοροποιούνται φορολογικά σε τίποτε απολύτως , σε σχέση πάντα, με τις υπόλοιπιες δαπάνες κίνησης, λειτουργίας και συντηρήσεως του ΙΧ αυτοκινήτου, το οποίο χρησιμοποιείται για την άσκηση του επαγγέλματος. Επομένως καταχωρούνται στις δαπάνες του βιβλίου και αναμορφώνονται φορολογικά κατά την υποβολή της φορολογικής δηλώσεως . Αυτό το τελευταίο (τη φορολογική αναμόρφωση ) μένει να τη δούμε πως θα εφαρμοσθεί μελλοντικά γιατί ψηφίσθηκε πλέον ο νέος φορολογικός νόμος ( Ν 4172/2013 ) , ο οποίος θα αντικαταστήσει το γνωστό Ν 2238/1994.

Link to comment
Share on other sites

 

O νέος φορολογικός νόμος ( Ν 4172/2013 ) στο Άρθρο 31. "Αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες"  αναφέρει γ) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης ορίζεται ως εξής:.............. Οι διατάξεις της περίπτωσης γ ́ εφαρμόζονται ανάλογα και για τον προσδιορισμό της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης των αυτοκινήτων μικτής χρήσης και των αυτοκινήτων τύπου JEEP.

 

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω ένα διπλοκάμπινο 4x4 μεγάλου κυβισμού (2.5lt) και φοβάμαι μη βρεθώ προ εκπλήξεων, ως αυτοκίνητα τύπου JEEP θεωρούνται και τα ΦΙΧ?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος των σεμιναρίων ενεργειακών επιθεωρητών δεν εκπίπτει του φορολογητέου εισοδήματος; Αφού απαιτούνται για την άσκηση του επαγγέλματός μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.