Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια ερώτηση που μπορεί και να έχει απαντηθεί...τις αποδείξεις από τα σέρβις από το αμάξι + αλλαγή λάστιχων  εκπίπτουν και για το ΦΠΑ ή μόνο ως έξοδο

Link to comment
Share on other sites

Ως έξοδο μόνο μαζί με το φπα.

και εσύ αποφασίζεις εάν θα τις βάζεις 100% όπως δικαιούσαι τα τελευταία 2 χρόνια, ή ένα ποσοστό στο τέλος θα το θεωρείς λογιστική αναμόρφωση (ως έξοδα μη επαγγελματικά να το πω λαικα). Στο βιβλίο εννοείται περνάει  όλο το ποσό.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ως έξοδο μόνο μαζί με το φπα.

και εσύ αποφασίζεις εάν θα τις βάζεις 100% όπως δικαιούσαι τα τελευταία 2 χρόνια, ή ένα ποσοστό στο τέλος θα το θεωρείς λογιστική αναμόρφωση (ως έξοδα μη επαγγελματικά να το πω λαικα). Στο βιβλίο εννοείται περνάει  όλο το ποσό.

 

Eίναι εξαιρετική η περίπτωση του 100% . Επομένως από πουθενά τα τελευταία 2 χρόνια δεν προκύπτει τέτοιο δικαίωμα . Προκύπτει έκπτωση με βάση τον βαθμό χρήσης του ΙΧ , χρήσεως για την άσκηση της επιχείρησης . Με το ΙΧ είναι κάπως περίπλοκη η κατάσταση γιατί δεν είναι εύκολη η τεκμηρίωση της αποκλειστικής χρήσεως ενός ΙΧ αυτοκινήτου (και ιδίως του οικογενειακού ΙΧ ) για επαγγελματική εξυπηρέτηση .

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ακριβής, εννοειται συμφωνω απόλυτα.  το διατύπωσα απλοϊκά για να βοηθήσω αφού ο συνάδελφος φάνηκε ότι δεν το παρακολουθεί, λάθος η λέξη "δικαιούσαι". Εγώ είμαι της άποψης να εφαρμόζω ένα σταθερό ποσοστό (όπως είχα και πριν 70%) για να αποφύγω κακοτοπιές (αν και στην πραγματικότητα το αμάξι χρησιμοποιείται για δουλειά +-90%, αφού πλέον τα ελάχιστα απαραίτητα κάνουμε εκτος δουλειας!) 

Παρεπιπτόντως πάντως απο συζητήσεις, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό συναδελφων και λογιστών των συναδέλφων πήγε στο 100% αβίαστα SOTHRIS.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, τι να λέμε τώρα; Και εμένα συνάδελφος μου είχε πει ότι ο λογιστής του εξέπιπτε όλον τον ΦΠΑ εξόδων ΙΧΕ σα να μη τρέχει τίποτα...

 

Προσοχή λοιπόν στους συνεργάτες σας... Δεν είναι όλοι σαν τον SOTHRIS!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ακριβής, εννοειται συμφωνω απόλυτα.  το διατύπωσα απλοϊκά για να βοηθήσω αφού ο συνάδελφος φάνηκε ότι δεν το παρακολουθεί, λάθος η λέξη "δικαιούσαι". Εγώ είμαι της άποψης να εφαρμόζω ένα σταθερό ποσοστό (όπως είχα και πριν 70%) για να αποφύγω κακοτοπιές (αν και στην πραγματικότητα το αμάξι χρησιμοποιείται για δουλειά +-90%, αφού πλέον τα ελάχιστα απαραίτητα κάνουμε εκτος δουλειας!) 

Παρεπιπτόντως πάντως απο συζητήσεις, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό συναδελφων και λογιστών των συναδέλφων πήγε στο 100% αβίαστα SOTHRIS.

 

Ενας συντελεστής γύρω στο 70% είναι πολύ κοντά σε αυτόν που μπορεί να υπολογίσει ο φορολογικός ελεγκτής , ιδίως αν υπάρχει ένα ιχ οικογενειακό και επαγγελματικό ταυτόχρονα και αν χρησιμοποιήσει στην ελεγκτική διαδικασία τις μεθόδους που χρησιμοποιήσουν όταν δεν είχαν εφευρεθεί νομοθετικά τα ποσοστά 70 κλπ του ν 2238/94.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο πρεπει να ειναι στο ονομα μου για να περναω τα εξοδα του η μπορει και στον πατερα μου η στην γυναικα μου;

Link to comment
Share on other sites

 

Το αυτοκινητο πρεπει να ειναι στο ονομα μου για να περναω τα εξοδα του η μπορει και στον πατερα μου η στην γυναικα μου;

 

Πρέπει, οι δαπάνες να "παργματοποιούνται για το συμφέρον της επιχείρησης" . Είναι θέμα τεκμηρίωσης αυτό , καλύτερα το ΙΧ να είναι στο όνομα του φυσικου προσώπου - επιχείρηση . Διευκολύνονται τα πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παληκάρια πήξτε με τις απαντήσεις.

 

Θα αναφέρω απλά την εμπειρία μου:

με το ΤΕΕ (ΤΜΗΜΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ, [email protected])

με το ΤΣΜΕΔΕ (ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Ε.Τ.Α.Α. ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & Ε.Δ.Ε., [email protected])

 

Και στους δύο απέστειλα το παρακάτω mail.

Οι απόψεις τους διαφέρουν.

Απλα τις παραθέτω και ο καθείς βγάζει τα συμπεράσματά του και πράττει ανάλογα.

 

Αναφορικά στο mail που έστειλα:

"Κύριοι,

δια της παρούσας και προκειμένου να καθορισθεί ο τρόπος της καθαρά φορολογικής αντιμετώπισης των αναδρομικών εισφορών του Β'11, τα οποία αναρτήθηκαν την 12/12/2016 στον ιστότοπο του ΤΣΜΕΔΕ, θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά για τα παρακάτω, τα οποία αφορούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ του Β'2011:

1ον) Αν η πρόσφατη ανάρτησή τους την 12/12/2016 ταυτίζεται και με την πρώτη χρονικά βεβαίωσή τους και

2ον) Αν η εμπρόθεσμη πληρωμή τους έως την 30-12-2016 συνιστά κάποια παράταση για τα συγκεκριμένα αναδρομικά ή είναι χρονικά η αρχική εμπρόθεσμη πληρωμή τους."

 

Αναφορικά στην απάντηση από το ΤΣΜΕΔΕ:

μου έστειλαν τα δύο παρακάτω και επικοινώνησαν τηλεφωνικά μαζί μου.

α) Δ12Α 1054299 ΕΞ 26.3.2014 Έκπτωση ασφαλιστικών εισφορών από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσεως 2013 των ελευθέρων επαγγελματιών

β) ΠΟΛ.1113/2.6.2015 Εκπιπτόμενες και μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες του ΚΦΕ ν4172 (Κοινοποίηση των διατάξεων των άρθρων 22, 22Α και 23 του ν. 4172/2013 (ΦΕΚ 167Α'))

Στην τηλεφωνική επικοινωνια (εκεινοι πήραν τηλέφωνο) μου ανέφεραν τα παρακάτω:

Σύμφωνα με το (α)

"4. Στη φορολογία εισοδήματος ισχύει η βασική αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων, γι’ αυτό δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση στην τρέχουσα χρήση δαπάνες που αφορούν προηγούμενες ή επόμενες χρήσεις έστω και αν καλύπτονται με δικαιολογητικά της τρέχουσας χρήσης, καθόσον οι δαπάνες κατά κανόνα αναγνωρίζονται στην χρήση κατά την οποία καθίστανται δεδουλευμένες και εκκαθαρισμένες, ανεξάρτητα αν έχει καταβληθεί το αντίτιμό τους ή όχι."

 

Στο ταμείο μας οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ανα εξάμηνο με ημερομηνίες εμπρόθεσμης καταβολής τους την 30/4 και την 31/10 κάθε έτους. Σε κάθε περίπτωση οι ημερομηνίες αυτές τα τελευταία δύο έτη έχουν καταστρατηγηθεί με παρατάσεις που φτάνουν μέχρι και το επόμενο έτος και κατά αυτούς οι ασφαλιστικές εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ "καθίστανται δεδουλευμένες και εκκαθαρισμένες, ανεξάρτητα αν έχει καταβληθεί το αντίτιμό τους ή όχι.",στην ημερομηνία έκδοσης του ειδοποιητηρίου ανεξάρτητα ποιο εξάμηνο αναφέρει το ειδοποιητήριο.

 

Σύμφωνα με το (β)

"Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν."

και

"Σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με την υπόψη ρύθμιση."

Οπώς είπα και πιο πάνω στο ταμείο μας οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ανα εξάμηνο με ημερομηνίες εμπρόθεσμης καταβολής τους την 30/4 και την 31/10 κάθε έτους. Σε κάθε περίπτωση οι ημερομηνίες αυτέ τα τελευταία δύο έτη έχουν καταστρατηγηθεί με παρατάσεις που φτάνουν μέχρι και το επόμενο έτος.

 

Λοιπόν αυτοί θεωρούν με αυτο που γράφει:

1) "Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα" το λεκτικό "αφορούν" ταυτίζεται με το λεκτικό "βεβαιώνονται-εμφανίζονται για πρώτη φορά στο site ως ποσά ή σου τυπώνονται απευθείας στο γκισέ του ταμείου" και έχει σχέση με όποιεσδήποτε εισφορές βεβαιώνονται (ανεξαρτήτου το πιο εξάμηνο αναγράφεται στο ειδοποιητηριο) και ότι εφόσον "βεβαιωθούν" μετά τις ημερομηνίες αυτές (30/4 & 31/10) αναγκαστικά είναι εΚπρόθεσμες οι όποιες πληρωμές.

2) Επίσης ότι οι παρατάσεις, ταυτόχρονα με την ανανέωση της ισχύς της ασφαλιστικής ενημερότητας και χωρίς πρόστιμα ή προσαυξήσεις, δεν καθιστά εμπρόθεσμη την πληρωμή. Εξακολουθεί να είναι εΚπρόθεσμη.

Αλλά με αυτό που γράφει η ΠΟΛ "υπαχθεί σε ρύθμιση" αυτοί θεωρούν ότι οι παρατάσεις χωρίς πρόστιμα ή προσαυξήσεις δίνονται για διευκόλυνση και αφορούν ένα είδος ρύθμιση και με δεδομένο ότι το ταμείο ασφαλίζει ιδιότητα δίνονται για να έχει ισχύ η ιδιότητα.

ΕΠΟΜΕΝΩΣ με βάση τα παραπάνω (Α) και (Β), κατά την κυρία που μίλησα, και ήταν κάτι περισσότερο από κατηγορηματική, πάντα θα εκπίπτουν στον έτος καταβολής τους, κυρίως στην βάση του ότι θεωρούν ότι αυτή η δαπάνη των αναδρομικών του Β'11 "καταστάθηκε δεδουλευμένη και εκκαθαρισμένη" το 2016, το οποίο είναι και το έτος (2016) που βεβαιώθηκαν για πρωτη φορά και άρα θα αναγνωρισθεί ως δαπάνη του 2016.

 

Αναφορικά στο ΤΕΕ:

Η απάντησή τους (γραπτή στην περίπτωσή τους με mail) ήταν η ακόλουθη:

 

"Σύμφωνα με την ΠΟΛ1113/2015, «οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.». Συνεπώς, εφόσον η γνωστοποίηση των αναδρομικών εισφορών αναφέρουν προθεσμία εμπρόθεσμης πληρωμής και αυτή τηρηθεί, το σχετικό έξοδο έχετε δικαίωμα να το εκπέσετε από τα έσοδα της αντίστοιχης χρήσης (2011), και όχι από τα έσοδα του 2016.

 

Επιπρόσθετα, η ίδια ΠΟΛ ορίζει ότι «Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν». Αντιλαμβανόμαστε ότι οι εν λόγω εισφορές δεν αφορούν το 2014 ή επόμενο έτος, συνεπώς επίσης προκύπτει ότι δεν δύναται να εκπέσουν από τα έσοδα του έτους καταβολής."

 

 

Και όπως είπα .... τα συμπεράσματα και το πράττειν δικό σας.

... και η συνέχεια αφού έστειλα την απάντηση του ΤΣΜΕΔΕ στο ΤΕΕ ...

 

η νέα (και προς τιμην τους, γραπτη) Απάντηση από το ΤΕΕ:

 

"Η εγκύκλιος που σας έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές του 2013, η δε παράγραφος 4 αναφέρεται στις επαγγελματικές δαπάνες εν γένει και όχι στις ασφαλιστικές εισφορές συγκεκριμένα.

 

Για τις ασφαλιστικές εισφορές έχει εκδοθεί η εγκύκλιος ΠΟΛ1113/2015 η οποία, όπως σας αναφέρουμε και σε προηγούμενο μήνυμά μας, ορίζει τον τρόπο έκπτωσης των εισφορών."

 

και προφανώς μπορώ να συνεχίσω ... αλλά ... το Τσμεδε υπαρχει ?

και προφανώς πάλι τα συμπεράσματα δικά σας ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.