Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

 

Θέλει προσοχή στο νομικό πλαίσιο επειδή αυτό έχει μεταβληθεί πολλές φορές , η κάθε απάντηση που σας δίνουν δε σημαίνει ότι ισχύει σε κάθε περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωτήρη καλημέρα,

απολαμβάνοντας πάντα το πνέυμα των επισημάνσεών σου, τι θα έκανες εσύ με τα παρακάτω περικυκλομένα (κυρίως αναφορικά στις ημερομηνίες που αναγράφονται και στον τρόπο περιγραφής τους) σύμφωνα με τα συνημμένα, ειδοποιητήριο και βεβαίωση εφορίας.

 

Και για να γίνω πιο σαφής:

Τα (πληρωμένα εντός των ημερομηνιών που αναγράφονται στο ειδοποιητήριο) του Β'11 θα τα:

1) έβαζες ως δαπάνη στο '16 αναμορφωθήσα στο 100% και τροποποιητική στο '11. (και κατ' επέκταση κάθε επόμενη αναδρομική εισφορά που θα έρχεται και θα πληρώνεται εντός της ημερομηνίας του ειδοποιητηρίου θα έκανες τροποποιητική στο ανάλογο έτος)

2) έβαζες ως δαπάνη στο '16

3) κάτι άλλο

 

Πραγματικά περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σου, λαμβάνοντας (?) υπόψη και τις παραπάνω θέσεις του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ.

post-2272-0-83753800-1484558074_thumb.jpg

post-2272-0-86957600-1484558090_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει το ΤΕΕ, τα αφήνουμε να γίνουν εκπρόθεσμα και τα πληρώνουμε μετά ώστε να τα βάλουμε στα έξοδα του 2017!!! Σωστά κατάλαβα????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έβαλα όλα στο 16 αφου το γράφει η βεβαίωση το πάω έτσι...ως και τις δόσεις απο το διακανομισμό που πλήρωσα το 16 και τις έχει στην βαβαίωση...και αυτές. Ποιος κάθεται και ελέγχει τώρα...Εξοδα να δείχνω και από όπου ναναι. Αλλωστε το γράφει η βαβαίωση :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου γράφει εμένα το Β15.... Α16,Β16, δόσεις και προπληρωμή 10 δόσεων από επιστροφή εφορίας...μέσα όλα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει, οι δαπάνες να "παργματοποιούνται για το συμφέρον της επιχείρησης" . Είναι θέμα τεκμηρίωσης αυτό , καλύτερα το ΙΧ να είναι στο όνομα του φυσικου προσώπου - επιχείρηση . Διευκολύνονται τα πράγματα .

Thanks sothris

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Ίσως η ένδειξη "01.07.16 - 01.07.16" στη στήλη "Από - Έως" της βεβαίωσης να τεκμηριώνει έκπτωση των αναδρομικών εισφορών Β2011 στο ΦΕ2016 (το λέω με κάθε επιφύλαξη). Μέχρι να ανοίξουν οι δηλώσεις, θα πρέπει να έχει διευκρινιστεί.

 

 

Για τα ειδοποιητήρια Β2015 που πολλοί πλήρωσαν εμπρόθεσμα τον Ιανουάριο 2016, η ΠΟΛ 1113/2015 είναι σαφής: εκπίπτουν από τα έσοδα του ΦΕ2015. Αν το μηχανογραφικό σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ που βγάζει τις βεβαιώσεις δεν εφαρμόζει την εγκύκλιο του Υπ. Οικ., αυτό είναι πρόβλημα του ΤΣΜΕΔΕ και κανενός άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ λέει τι πληρώθηκε το έτος που αφορά...

Το τι θα την κάνουμε εμείς είναι δικό μας θέμα. Εγώ προσωπικά δεν την χρησιμοποιώ καθόλου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Από τη στιγμή που τα περνάμε στα βιβλία, στα μάτια της εφορίας εμείς  είμαστε υπεύθυνοι κατά τη γνώμη μου πώς διαχειριζόμαστε την κάθε εγγραφή ανεξαρτήτως του τί λέει η βεβαίωση.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.