Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Με όλα αυτά, αναδρομικά, δόσεις, συμψηφισμούς κλπ χάνεται η μπάλα για τη φορολογική δήλωση. Μια ξεκάθαρη λύση θα ηταν να βάζαμε στη δήλωση το ποσό που πληρώσαμε κάθε έτος. Ίσως αυτό που λέω να μην συμβαδίζει με τη νομοθεσία αλλά θα ηταν ξεκάθαρο εαν μπορούσε να εφαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής οδός είναι να περιμένουμε πρώτα τα ειδοποιητήρια από τον ΕΦΚΑ. Η απάντηση στα ερωτήματά σου εξαρτάται από το πώς θα διατυπωθεί η όποια απαίτηση του ΕΦΚΑ.

 

Καταρχήν, θα μπορεί να διαχωριστεί η οφειλή λόγω συμψηφισμού/αναδρομικών από τις τρέχουσες; Εάν πρόκειται για 1 ειδοποιητήριο με 1 κωδικό πληρωμής, τι θα κάνει κάποιος; 'Χειρουργική αφαίρεση' εισφορών; Δε νομίζω. Θα το πληρώσει όλο ενιαία.

 

Έπειτα, έχουμε το παράδειγμα των πρόσφατων αναδρομικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ: ναι μεν αφορούν περασμένα έτη π.χ. 2012, αλλά βεβαιώθηκαν μέσα στο 2017. Θα δηλωθούν στο 2017 (η βεβαίωση εισφορών 2017 του ΤΣΜΕΔΕ συνηγορεί σε αυτό) ή με τροποποιητική στο 2012 (θα γίνει χάος από τις χιλιάδες τροποποιητικές...); Πώς ερμηνεύεται η ρητή πρόβλεψη της ΠΟΛ. 1113/2015 ότι "οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν."; Αντίστοιχο θέμα θα έχουμε και με τα αναδρομικά και τους συμψηφισμούς ΕΦΚΑ το 2018.

 

Και όταν ο συμψηφισμός παράγει αρνητικό αποτέλεσμα, τι γίνεται;

 

Γι' αυτό προτείνω να χαλαρώσουμε (ως προς το λογιστικό κομμάτι, γιατί για το ταμειακό κομμάτι τα πράγματα για πολλούς είναι δύσκολα ούτως ή άλλως...) και να περιμένουμε την έκδοση των νέων ειδοποιητηρίων, για να έχουμε τα δεδομένα πρώτα.

 

 

Τέλος, είμαστε σίγουροι ότι οι εισφορές Δεκεμβρίου (που πληρώνονται έως τέλος Ιανουαρίου) ανήκουν φορολογικά στο 2017; Θα περιλαμβάνονται στις βεβαιώσεις εισφορών του ΕΦΚΑ, όταν βγουν;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα απασχολεί πολύ κόσμο. Το μόνο σίγουρο είναι, σύμφωνα με την ΠΟΛ ότι αν μας δοθεί η δυνατότητα για την εφάπαξ πληρωμή (και φυσικά μπορούμε οικονομικά να το εξοφλήσουμε) θα πρέπει να περαστούν στο 2017, αυτό το έτος αφορούν και εμπρόθεσμα θα πληρωθούν. Τι γίνεται όμως:

 

1.Σε περίπτωση δόσεων σε όλο το 2018? 

 

Και όπως λέει ο stat :

 

2.Θα μπορεί να διαχωριστεί η οφειλή λόγω συμψηφισμού/αναδρομικών από τις τρέχουσες; Εάν πρόκειται για 1 ειδοποιητήριο με 1 κωδικό πληρωμής, τι θα κάνει κάποιος; 'Χειρουργική αφαίρεση' εισφορών;

 

Δεν θα μπορούσαμε με το ίδιο κωδικό πληρωμής να γίνουν 2 πληρωμές? 1 για το 2017 και μια για το 2018?

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά, αναδρομικά, δόσεις, συμψηφισμούς κλπ χάνεται η μπάλα για τη φορολογική δήλωση. Μια ξεκάθαρη λύση θα ηταν να βάζαμε στη δήλωση το ποσό που πληρώσαμε κάθε έτος. Ίσως αυτό που λέω να μην συμβαδίζει με τη νομοθεσία αλλά θα ηταν ξεκάθαρο εαν μπορούσε να εφαρμοστεί.

 

Δυστυχώς δεν επιθυμούν απλές και ξεκάθαρες λύσεις και έχουμε μπλεχθεί στον κυκεώνα των απανωτών παρατάσεων , οι οποίες σπρώχνουν  πίσω το εμπροθεσμο της καταβολής και ανασύρουν από το παρελθόν τη δήλωση Ε3 με τροποποιητικές επί τροποποιητικών ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε συνέχεια αυτού του post μου, δείτε (όποιοι ενδιαφέρεστε) το σημερινό βιντεάκι από το Taxheaven εδω. Καλό είναι να το δείτε σε full-screen για να έχετε καλύτερη εποπτεία.

Μετά το 19:17 αναφέρει σχετικά με την έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών του ΕΦΚΑ μετά τους συμψηφισμούς (κάνουν κάποιες προτάσεις για το πως λογικά θα πρέπει να γίνει η έκπτωση --πάντα με τα όσα μέχρι σήμερα είναι γνωστά)

Δείτε το όμως όλο από το 19:17 και μετά, διότι αν το δείτε αποσπασματικά βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Σε συνέχεια αυτού του post μου, δείτε (όποιοι ενδιαφέρεστε) το σημερινό βιντεάκι από το Taxheaven εδω. Καλό είναι να το δείτε σε full-screen για να έχετε καλύτερη εποπτεία.
Μετά το 19:17 αναφέρει σχετικά με την έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών του ΕΦΚΑ μετά τους συμψηφισμούς (κάνουν κάποιες προτάσεις για το πως λογικά θα πρέπει να γίνει η έκπτωση --πάντα με τα όσα μέχρι σήμερα είναι γνωστά)
Δείτε το όμως όλο από το 19:17 και μετά, διότι αν το δείτε αποσπασματικά βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.

 

 

Επί του παρόντος ισχύει η ΠΟΛ 1113/2015.  Ολα τα άλλα το μόνο που κάνουν είναι να επιτείνουν την συγχιση .

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλημέρα (αν και έθεσα το ερώτημά μου και στο Taxheaven στην αρχική σελίδα κάτω από το σχετικό δημοσίευμα) θα ήθελα την γνωμη σου στο αν  η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ & ΣΥΜΨΗΣΦΙΣΜΩΝ σε τόσους μήνες (όσοι τελοσπάντων είναι αυτοι που θα αποφασίσει ο ΕΦΚΑ) ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΗ που κάνει ο ΕΦΚΑ λόγω αδυναμίας απαίτησης στον χρόνο που έπρεπε (άρα κατά την γνώμη μου και ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ αναζητούνται), και άρα ως ρυθμισμένη οφειλη θα ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ τους σύμφωνα με την αποφαση-(ρύθμιση) που θα εκδοθεί?

ή είναι νωρίς να έχω κάποια γνώμη σου εν είδει συζήτησης-άποψής σου ?

Το παραπάνω έχοντας ως γνώμονα την ΠΟΛ. 1113/2015 όπου ορίζεται ότι «σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με

την υπόψη ρύθμιση.»

Κάνω κάπου λάθος στην λογική της σκέψης μου ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Σωτήρη καλημέρα (αν και έθεσα το ερώτημά μου και στο Taxheaven στην αρχική σελίδα κάτω από το σχετικό δημοσίευμα) θα ήθελα την γνωμη σου στο αν  η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ & ΣΥΜΨΗΣΦΙΣΜΩΝ σε τόσους μήνες (όσοι τελοσπάντων είναι αυτοι που θα αποφασίσει ο ΕΦΚΑ) ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΗ που κάνει ο ΕΦΚΑ λόγω αδυναμίας απαίτησης στον χρόνο που έπρεπε (άρα κατά την γνώμη μου και ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ αναζητούνται), και άρα ως ρυθμισμένη οφειλη θα ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ τους σύμφωνα με την αποφαση-(ρύθμιση) που θα εκδοθεί?
ή είναι νωρίς να έχω κάποια γνώμη σου εν είδει συζήτησης-άποψής σου ?
Το παραπάνω έχοντας ως γνώμονα την ΠΟΛ. 1113/2015 όπου ορίζεται ότι «σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με
την υπόψη ρύθμιση.»
Κάνω κάπου λάθος στην λογική της σκέψης μου ?

 

 

Νωρίς είναι για τέτοια ερμηνεία . Ασε να δούμε πως θα βεβαιωθούν πρώτα .

Link to comment
Share on other sites

Οk. Το καταλαβαινω κι εγώ οτι δεν μπορει να υπάρξει "προληψη" παρα μονο "καταστολή" ...αυτη η "φωτια" δεν προλαμβάνεται παρα μονο να δουμε πως θα την καταστείλουμε... :smile::smile:

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οk. Το καταλαβαινω κι εγώ οτι δεν μπορει να υπάρξει "προληψη" παρα μονο "καταστολή" ...αυτη η "φωτια" δεν προλαμβάνεται παρα μονο να δουμε πως θα την καταστείλουμε... :smile: :-)

 

Send from Tapatalk

 

Εχει περιπτώσεις μειωμένων εισφορών για το 2017 που όμως θα συμψηφιστούν με εισφορές του 2018 , άρα κάθε μήνα , από Μάρτιο 2018 και μετά, θα αλλάζει το ποσό που θα έχει πραγματικά καταβληθεί για το 2017 και περιπτώσεις αυξημένων εισφορών που θα πληρωθούν μέσα στο 2018 , καθώς και περιτώσεις νέων εισφορών που ανάγονται στο 2017 , αλλά βεβαιώνονται και καταβάλλονται σε δόσεις εντός του 2018 , όπως είναι τα επικουρικά γιατρών , μηχανικών .............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.