Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Για αυτό και εγώ αποφάσισα να βάζω αναμόρφωση στο 50% αλλά έχω πάντα την απορία, σε τι κατάσταση θα είναι οι ΑΛΠ των βενζινάδικων μετά από 2-3 χρόνια. Ήδη κάποιες του 2016 δεν διαβάζονται....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά σε τέτοια παραστατικά από θερμικό χαρτί τα βγάζω φωτοτυπία και πάνω στην φωτοτυπία συρράπτω το πρωτότυπο.

Έτσι αν συμβεί αυτό που λες να έχω όλα τα στοιχεία (πέραν δηλαδή αυτών που περνάμε στα βιβλία). Θεωρώ ότι έχει κάποια αποδεικτική ισχύ απέναντι στην φορολογική διοίκηση.

Εδώ στις αποδείξεις για το αφορολόγητο έδιναν ως οδηγία αν δεν φαίνονται καλά πατάμε με στυλό τα στοιχεία για να υπάρχουν σε έλεγχο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αμφισβητήσει ότι η δαπάνη αυτή καλύπτει χρονικά όλες τις μέρες του έτους. Αυτό που θα σου πει είναι ότι ενώ η δαπάνη καλύπτει όλο το έτος , καποιες από τς ημέρες αυτού του έτους δεν γίνεται χρήση του ΙΧ για σκοπούς της επιχείρησης (δηλ η χρήσ του ΙΧ τις ημέρες αυτές καλύπτει προσωπικές-οικογενιακές  καταναλωτικές ανάγκες )

Αυτο το ξερω μονο εγω και κανενας αλλος

Link to comment
Share on other sites

Και πως το αποδεικνύεις ατράνταχτα αυτό που ξέρεις slalom? αν θες τη άποψη μου ειναι πολύ χρήσιμη η γνώμη ενός σοβαρού ειδικού την οποία παρέθεσε παραπάνω για το θέμα. Αντικειμενικά το επιβατικό αμαξι δε μπορεί να χρησιμοποιείται 100% για δουλειά, έστω 10-20-30% ανάλογα με τον καθένα δουλευται και για την οικογένεια. Ε όπως το ξέρουμε εμείς αυτό έτσι το υποθέτει εύκολα και ο ελεγκτής.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ε θα σου πει να έχεις επαγγελματικό αν θες 100% να αφορά τη δουλειά σου και μόνο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απαντησα, ωραριο σε αυτη τη δουλεια δεν υπαρχει. Θα μου επιβαλλει ωραριο ο ελεγκτης?

 

Eίναι εσφαλμένη η προσέγισή αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Ε θα σου πει να έχεις επαγγελματικό αν θες 100% να αφορά τη δουλειά σου και μόνο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Δεν υπάρχει η έννοια επαγγελματικό αυτοκίνητο στη φορολογική νομοθεσία για τη φορολογία εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα εχει ξανασυζητηθει αναλυτικα και εκτενεστερα το σχετικο που (σωστα) επισημαίνεις.

Καλημερες.

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.