Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Αυτό ούτε οι Δικηγόροι νομίζω μπορούν να δικαιολογήσουν (αν ελεγχθεί σοβαρά). edit: Ίσως μπορείς να το τραβήξεις ότι τα τζιν είναι αυθεντικά φόρμες εργασίας αλλά αγγίζει τα όρια της λογικής όταν είναι τόσο μέρος της μόδας ταυτόχρονα.

edit: Πάντως ίσως μπορείς ως Μηχανικός να δικαιολογήσεις με αυτή την έννοια πιο εύκολα τα Τζιν από ότι τα Κοστούμια (ειδικά αν κάνεις πολλές επιβλέψεις ή τοπογραφικές εργασίες).

Edited by curzondax
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τα ΕΛΠ έχουν αλλάξει τα δεδομένα ως προς την αναγνώριση των δαπανών ως εκπιπτόμενες.

Είτε κουστούμι, είτε φόρμα εργασίας, είτε κυριολεκτικά οποιαδήποτε δαπάνη είναι αυτή, ο κανόνας που σύμφωνα με τον ν.4172/2013, είναι ότι:

Όποια δαπάνη πληροί τα κριτήρια του άρθρου 22 ως σήμερα ισχύει και συγχρόνως δεν εμπίπτει στον περιοριστικό κατάλογο των μη εκπιπτόμενων δαπανών του άρθρου 23 ως σήμερα ισχύει, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης. 

Μεταξύ άλλων κυρίως θα πρέπει να είναι κάποιος σε θέση να υποστηρίξει/τεκμηριώσει από το άρθρο 22, το α' κριτήριο, ότι δηλαδή η δαπάνη κρίνεται απαραίτητη και η οποία άμεσα ή έμμεσα συμβάλει στη δημιουργία εισοδήματος.

Αν και σε κάθε περίπτωση, το τι συμφέρει την επιχείρηση και ποια δαπάνη θα της αποφέρει άμεσα ή έμμεσα κέρδος δεν μπορεί να το κρίνει ο ελεγκτής, παρ' όλα αυτά το συγκεκριμένο κριτήριο έχει μία επικίνδυνη (!!) υποκειμενικότητα, αφού στο "τέλος της ημέρας" ο έλεγχος μπορεί να αποφασίσει ότι μία δαπάνη δεν είναι προς το συμφέρον της επιχείρησης και να την προσθέσει στις λογιστικές διαφορές. Βέβαια από την άλλη υπάρχει και η δυνατότητα προσφυγής στην ΔΕΔ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sdim said:

Περνάνε ως έξοδα ένδυσης προσωπικού. Όπως περνάνε στις καφετέριες τα μπλουζάκια του προσωπικού μπορείς να περάσεις και εσύ τις φόρμες εργασίας.

Για τις φόρμες ήμουν σίγουρος. Ειδικά αν είναι αγορασμένες από μαγαζί με εργαλεία. Τα συμβατικά ρούχα όμως;

Λέτε γι' αυτό κάποιες επώνυμες μάρκες εργαλείων παρουσιάζουν ολόκληρες κολλεξιόν από ρούχα βαριάς εργασίας έως κάζουαλ καπελάκια, κουστουμάκια, τσάντες, ακόμα και κοσμήματα? για να τα χώσεις όλα ως ρούχα δουλειάς και να εκπέσουν; Ωστόσο όσα ξέρω είναι τόσο ακριβά που και να εκπέσουν...

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, georgios_m said:

Ωστόσο όσα ξέρω είναι τόσο ακριβά που και να εκπέσουν...

Σίγουρα παίζουν κομπίνες και με τις επιχορηγήσεις/προγράμματα (κοινώς πληρώνει το κορόιδο ΕΕ/Κράτος για να πάρεις εσύ κάτι που αξίζει 100.00 για 1000.00). Μου θυμίζει κάποια καταστήματα τοπογραφικών οργάνων που έχουν περίεργα υψηλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι το κορόιδο, ή εσύ; που το πρόγραμμα φροντίζει να δοθεί δουλειά σε όλους τους άλλους εκτός από εσένα...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Αυτοί είναι το κορόιδο, ή εσύ; που το πρόγραμμα φροντίζει να δοθεί δουλειά σε όλους τους άλλους εκτός από εσένα...

Το κορόιδο είναι ο πολίτης Ελλάδας/ΕΕ, που δίνει λεφτά από την τσέπη του για να χρηματοδοτεί υπερτιμολογήσεις.

Έχω ακούσει για αγορά υπολογιστή των 15.000+ ευρώ "για να βγει το πρόγραμμα".

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι. Ο φορολογούμενος. Απλά υπάρχει και μια ειδικότερη κατηγορία κορόιδου, αυτός που ενώ εμπλέκεται σε πρόγραμμα, στο οποίο μπήκε υπολογιστής από ΗΠΑ, μηχανήματα Γερμανίας, όργανα Γαλλικά, Ιαπωνικά, τό 'να - τ'αλλο ότι καλύτερο υπάρχει αλλά ο άνθρωπος.... Κινέζος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν τα έξοδα για μεταπτυχιακό (προφανώς σε συναφές αντικείμενο) μπαίνουν στις δαπάνες;

2 λογιστές ρώτησα, 2 διαφορετικές απαντήσεις έλαβα

Link to comment
Share on other sites

πέρυσι δεν τις είχα βάλει

Τώρα ένας λογιστής που συνάντησα,μου λέει, πως από ίδρυμα του εσωτερικού και σε συναφές αντικείμενο μπαίνουν 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.