Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Ξερει κανείς τι γίνεται με έξοδα μετακίνησης? Αν κάποιος ταξιδεύει για λόγους δουλειάς, ή έχει υποκατάστημα σε δύο διαφορετικές πόλεις, τι γίνεται με τις βενζίνες,διόδια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά που κινούμαι μεταξύ έδρας και υποκαταστήματος περνάω στα έξοδα μου και τις βενζίνες και τα διόδια. Έχω βγάλει e-pass σε Γέφυρα Ρίου-Αντίρριου, Ολυμπία Οδό, ΤΕΟ και Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου (και οσονούπω Αττικής Οδού) και κάθε μήνα μου στέλνουν τιμολόγια με τις διελεύσεις μου και το ΦΠΑ τα οποία τα περνάω σαν δαπάνες με εκπιπτόμενο ΦΠΑ (εκτός από το ΤΕΟ που παίρνεις τιμολόγιο όταν βάζεις λεφτά, λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο). Το εκνευριστικό είναι ότι γενικά τα τιμολόγια έρχονται με μια καθυστέρηση (πχ έχει παει 20 Απριλίου και μέχρι τώρα μου έχει έρθει μόνο το τιμολόγιο της Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου... ). Έχω στείλει και γράμμα παραπόνων και τελικά καταλήξαμε ότι φταιει το ταχυδρομείο και ότι όταν κλείνει το τρίμηνο θα τους τηλεφωνώ για να μου στέλνουν το τιμολόγιο του τρίτου μήνα με e-mail.

 

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι έχω 4 διαφορετικά τσουμπλέκια στο αμάξι αλλά μέσα στο 2011 ολα τα e-pass θα ενοποιηθούν οπότε θα γλιτώσω από αυτό. Θα πληρώνεις πχ μόνο στην Αττική Οδό και μετά η Ολυμπία Οδός πχ θα παίρνει τα λεφτά από την Αττική Οδό όταν περνάς από τα διόδια της Ελευσίνας πχ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώνεις πχ μόνο στην Αττική Οδό και μετά η Ολυμπία Οδός πχ θα παίρνει τα λεφτά από την Αττική Οδό όταν περνάς από τα διόδια της Ελευσίνας πχ.

 

Αυτό συμβαίνει ήδη εδώ και πολύ καιρό. Με το e-pass της Ατ. Οδού περνάς από όλα τα διόδια της Πελλοπονήσου (όχι μόνο της "Ολυμπίας Οδού" αλλά και προς Τρίπολη δηλαδή.)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αλλά από το 2011 με το e-pass της Αττικής Οδού θα περνάς από: Γέφυρα Ρίου-Αντίρριου, Ολυμπία Οδό, ΤΕΟ (Νέα Οδός και Μάλγαρα), Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, Μορέα (Τριπολη) και Ιόνια Οδό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλο μου παιδι δεν κανεις ενα search?

 

Δες στο θεμα "Παράρτημα έδρας"

 

Δεν είναι τίποτα δύσκολο, πας στην ΔΟΥ της περιοχής που θέλεις να ανοίξεις Υποκατάστημα με το μισθωτήριο συμβόλαιο του σπιτιού σου και κανείς μια αίτηση (νομίζω Μ1 ή Μ2?). Θεωρητικά σου κάνουν μια αυτοψία στο χώρο για να δουν ένα έχεις πχ 2 δωμάτια (ένα για το γραφείο και ένα για το υπνοδωμάτιο σου) αλλά πρακτικά δεν γίνεται ποτέ αυτό. Μετά η ΔΟΥ της πόλης που κάνεις Υποκατάστημα στέλνει την αίτηση στην ΔΟΥ που είναι το Κεντρικό και τέλος με αυτό. Μετά, σου θεωρούν βιβλίο εσόδων-εξόδων και μπλοκ ΑΠΥ για το Υποκατάστημα και στο τέλος του τριμήνου μεταφέρεις έσοδα, έξοδα και ΦΠΑ στο Κεντρικό. Το ίδιο κάνεις και στην Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ και στην φορολογική Δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός ευχαριστώ πολύ.

Φαντάζομαι και η διαδικασία "κλεισίματος" του υποκαταστήματος γίνεται εύκολα στην αρμόδια ΔΟΥ.

Πρέπει να τεκμηριώσεις ότι χρειάζεσαι το συγκεκριμένο υποκατάστημα και όταν τελειώνει η δουλειά πρέπει να το κλείσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο είναι εξίσου εύκολο, κάνεις μια αίτηση στη ΔΟΥ σου.

Θεωρητικά μπορείς να έχεις και από ένα υποκατάστημα όπου έχεις σπίτι που νοικιάζεις ή που είναι δικό σου, κανείς δεν θα σου πει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να απαιτείται το να έχεις σπίτι (αν εννοείς κατοικία δηλαδή). Επαγγελματικό χώρο χρειάζεσαι και τίποτα άλλο. Αν αυτός είναι τμήμα κατοικίας, τότε ισχύουν όσα σωστά έχουν γραφτεί περί του θέματος σε προηγούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς πολύ σωστά αλλά ξεχνάς ότι εάν πας για ένα έργο στην Αμφιλοχία πχ, τότε θα νοικιάσεις σπίτι (πρωτίστως) στο οποίο μπορείς να κάνεις έναρξη υποκαταστήματος. Αλλά εάν για αυτόν το χώρο δεν έχεις μισθωτήριο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.