Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Το θέμα συνάδελφοι είναι τι κάνουμε τώρα, που θα πρεπε κανονικά, εφόσον φορολογούμαστε λογιστικά , να περνάμε όλο το ποσό της δαπάνης.Γιατι δεν πιστεύω οτι θα βγει διορθωτικη εγκύκλιος ώστε εκ των υστέρων ν αναγνωριστούν εξ ολοκλήρου οι δαπάνες.................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κάποιος εμπειρότερος επί του θέματος καμιά συμβουλή σχετικά με το "τεκμαρτό ενοίκιο ιδιόχρησης" που μπορούμε να δηλώνουμε όταν χρησιμοποιούμε μέρος της οικίας ως γραφείο?

Κάπου είδα ότι υπολογίζουμε 3,5 έως 5% επί της αντικειμενικής. Η αντικειμενική πως προκύπτει? Είναι τα νούμερα που φαίνονται στο λογαριασμό του ΕΤΑΚ για παράδειγμα?

Και αυτό το τεκμαρτό ενοίκιο στα βιβλία πως μπαίνει, 1 εγγραφή ανά έτος? Στο Ε3 που το γράφουμε?

 

Αν το ξέρει κάποιος το θέμα ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι άμα το εκκαθαριστικό του ΕΤΑΚ αναφέρει αντικειμενική αξία (σαν εικόνα που το φέρνω στο μυαλό μου, νομίζω ότι ναι), αλλιώς υπολογίζεται μέσω φύλλων που θα βρεις στο http://www.gsis.gr/apaa_site/entypa_html/katoikia.htm

 

Γενικά υπάρχουν αρκετές παράμετροι για τον υπολογισμό, όπως τιμή ζώνης, όροφος, παλαιότητα, συνιδιοκτήτες κτλ.

 

Το ενοίκιο νομίζω το δηλώνεις στον πίνακα ε του Ε3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Σε ένα μήνα φεύγω από την Αθήνα και μετακομίζω στην επαρχία.

 

Εκεί θα προσπαθήσω να ανοίξω ένα τεχνικό γραφείο. Είμαι Ναυπηγός μηχανολόγος μηχανικός.

 

Επειδή τα έξοδα είναι πολλά και μέχρι στιγμής σαν έξοδα δεν πέρναγα σχεδόν τίποτα, θα ήθελα εδώ συγκεντρωμένα να μου πείτε τι περνάμε σαν έξοδα στο γραφείο και με ποιον τρόπο.

Διάβασα σε σχετικό θέμα για το αυτοκίνητο ότι περνάμε τις βενζίνες κατά 70% όπως και τα service, λάστιχα κλπ χωρίς να αφαιρούμε το ΦΠΑ στα τρίμηνα. Επίσης 15% απόσβεση κάθε χρόνο και 70% σαν έξοδο. Τι γίνεται στην περίπτωση που το αυτοκίνητο είναι τριών χρόνων και δεν έχει περαστεί σαν έξοδο ποτέ; Φαίνεται ότι έχει αγοραστεί στη φορολογική δήλωση αλλά μέχρι εκεί. Μπορούμε να κερδίσουμε κάτι από τα χαμένα; Πχ 45% απόσβεση στον επόμενο χρόνο;

 

Δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με χαρτικά και με ρεύματα κλπ

 

Όσον αφόρα τα χαρτικά ξέρω ότι στα τρίμηνα βάζεις το ΦΠΑ και το παίρνεις πίσω. Δεν υπάρχει κάτι άλλο έτσι; Όπως και με ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ του γραφείου. Στην περίπτωση που γραφείο έχω το σπίτι (θα νοικιάσω αργότερα ειδικό χώρο) τι ποσοστό μπαίνει;

 

Τέλος, το ενοίκιο μπαίνει όλο σαν έξοδο; (δυο περιπτώσεις, και σπίτι μαζί – μόνο γραφείο)

 

Κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζω;

 

Η αλήθεια είναι ότι θα πάω σε λογιστή, αλλά και μέχρι τώρα σε λογιστή πήγαινα και τα είχε κάνει μαντάρα… οπότε θέλω να τον ελέγχω λίγο…

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και συγνώμη...

 

διάβασα τα όσα έχουν αναφερθεί στο λινκ που μου έγραψες και κατατοπίστικα πλήρως σε ότι ισχύει σχετικά με τις δαπάνες:

 

1) ΔΕΗ, νερό, σταθερή τηλεφωνία, κοινόχρηστα σε περίπτωση χρήσης μέρους της οικίας σαν επαγγελματική στέγη (ποσοστό ανάλογα με μ2 ή γενικά 1/3)

 

2) Κινητής τηλεφωνίας, ποσοστό 50%

 

3) Aυτοκινήτου, ποσοστό 70% για <1600cc ,με βάση νέο νομοσχέδιο.

 

Στην περίπτωση σύνδεσης internet να θεωρήσω ότι ισχύει το ίδιο με την σταθερή τηλεφωνία? Για το νοίκι τι ισχύει ?

 

Επιπλέον σε περίπτωση ενοικίασης χώρου αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση τα ποσοστά για τις δαπάνες ΔΕΗ, νερό, σταθερή τηλεφωνία, κοινόχρηστα είναι πλέον 100% ?

 

Τέλος οι δαπάνες για το νοίκι πάλι στην περίπτωση ενοικίασης χώρου αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση εκπίπτουν πλήρως?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και συγνώμη...

 

Στην περίπτωση σύνδεσης internet να θεωρήσω ότι ισχύει το ίδιο με την σταθερή τηλεφωνία? Για το νοίκι τι ισχύει ?

 

Internet και σταθερή και κινητή τηλεφωνία εγώ προσωπικά τα βάζω 100%. Αλλοι βάζουν το 50%, είναι προσωπικό θέμα νομίζω. Κάπου μέσα στο site παίζει και μια αποψη οτι βαζεις το 100% του κινητού και στην εκαθαριστική δήλωση βαζείς το 1/2. Ψάξτο.

 

Για το ενοίκιο, ανάλογα: το γραφείο σου ειναι στο σπίτι που μένεις? Μένεις με τους γονείς σου ή μόνος (ποσοστό 0 ή ανάλογα με μ2 στην πρώτη περίπτωση, 1/3 στη δευτερη). Στο 2ο post (1η σελίδα...) αναφέρω την προσωπική μου άποψη για το τι πρέπει να βάζεις. Δες όμως και τι λένε οι άλλοι.

 

 

Επιπλέον σε περίπτωση ενοικίασης χώρου αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση τα ποσοστά για τις δαπάνες ΔΕΗ, νερό, σταθερή τηλεφωνία, κοινόχρηστα είναι πλέον 100% ?

 

Τέλος οι δαπάνες για το νοίκι πάλι στην περίπτωση ενοικίασης χώρου αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση εκπίπτουν πλήρως?

 

Ναι (μαζί με το ΦΠΑ, επίσης κοινόχρηστα και πετρέλαιο θέρμανσης ή φυσικό αέριο) και Ναι (το ενοίκιο δεν έχει ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Για το ενοίκιο, ανάλογα: το γραφείο σου ειναι στο σπίτι που μένεις? Μένεις με τους γονείς σου ή μόνος (ποσοστό 0 ή ανάλογα με μ2 στην πρώτη περίπτωση, 1/3 στη δευτερη). Στο 2ο post (1η σελίδα...) αναφέρω την προσωπική μου άποψη για το τι πρέπει να βάζεις. Δες όμως και τι λένε οι άλλοι.

 

Στο σπίτι που δηλώνω προς το παρόν σαν επαγγελματική στέγη μένω η ίδια και ο μελλοντικός σύζυγος. Από ότι καταλαβαίνω το 1/3 θα ίσχύε μόνο αν έμενα εκεί μόνη. Στην περίπτωση μου θα πάει ανάλογα με τα τετραγωνικά, θεωρώντας πχ ότι απασχολώ τα 30μ2 από το σπίτι.

 

Ναι (μαζί με το ΦΠΑ, επίσης κοινόχρηστα και πετρέλαιο θέρμανσης ή φυσικό αέριο) και Ναι (το ενοίκιο δεν έχει ΦΠΑ)

 

Σχετικά με το νοίκι ο λογιστής στην δήλωση που μου έκανε πρόσφατα μου ανέφερε πως ανεξάρτητα με το πόσο νοίκι δίνεις το μέγιστο ποσό για νοίκι που εκπτίπτει συνολικά είναι 240Ε το χρόνο από τα ακαθάριστα έσοδα. Ισχύει αυτό? αν ναι τελικά έχει ελάχιστη σημασία τι ποσοστό βάλεις γιατί σίγουρα για το έτος τα 240Ε τα ξεπερνάς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.