Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

Έφη,

 

Με όλη τη καλή διάθεση, εδώ είναι κοινότητα μηχανικών και ουχί λογιστών. Ο ρόλος του forum αυτού δεν είναι να αντικαταστήσει τους λογιστές. Για να μην παρεξηγηθώ εγώ ή άλλοι συνάδελφοι που θα σου δώσουν απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

 

 

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον δεν μένεις με τους γονείς σου τότε μπορείς να βάλεις το 1/3, εάν το συμβόλαιο του ενοικίου είναι στο όνομα σου... Αυτό το 1/3 είναι κάτι αυθαίρετο αλλά αποδεχτό από την εφορία. Αν δεις ότι π.χ. τα 30μ2 από το σπίτι τα χρησιμοποιείς ως γραφείο, τότε μπορεί και να σε συμφέρει να το πας αναλογικά με τα τετραγωνικά μέτρα. Δες το, ψάξε το, ρώτησε το. (το πόσα τετραγωνικά μέτρα απασχολεις γιατο γραφειο σου, θεωρητικα, μπορεις να το δεις και απο την υπευθυνη δήλωση που έκανες κατα την εναρξη επαγγελματος και την δήλωση έδρας).

 

Αυτό για το όριο του ενοικίου στα 240€, εγώ προσωπικά πρώτη φορά το ακούω και μου φαίνεται και ολίγον τι μπαρούφα. Δεν σημαίνει τίποτα όμως, μπορεί και να ισχύει. Ξανά σου λεω: Δες το, ψάξε το, ρώτησε το.

 

Έχε υπόψιν ότι είναι σύνηθες κάθε λογιστής να βγάζει - ενίοτε - αυθαίρετους κανόνες και να τους εφαρμόζει παντού: ο λογιστής του κολλητού μου του εξέπιπτε το ΦΠΑ από τα τιμολόγια της βενζίνης σε ποσό ίσο με το 5% των ακαθάριστων κερδών του (μιλάμε για αλγόριθμο από το μυαλό του...). Με το που είπα στον κολλητό μου ότι δεν είναι νόμιμο να εκπίπτει ΦΠΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας κυνηγούσε τον λογιστή του και τώρα το έκοψε. Μέχρι τωρα δεν του έχει γίνει ελεγχος και ελπιζει να μην του γίνει στην επομενη 5ετια...

 

Ελπίζω να σε βοηθάω :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βοήθησες πολύ, με την έννοια ότι κατάλαβα ότι ο λογιστής μου είναι καραγκιόζης....:-x

 

το θέμα είναι πως έχω ήδη κάνει την φετινή δήλωση και από ότι φαίνεται μη δηλώνοντας τα σωστά έξοδα παίρνω πολύ μικρότερη επιστροφή απο αυτή που δικαιούμαι.....:sad:

 

σε καμμία περίπτωση δεν σε ρώτησα για να αντικαστήσω τον λογιστή μου αλλά για να διαπιστώσω τις μπαρούφες που έχει κάνει.....

 

μάλιστα για το νοίκι μου έκανε εντύπωση που εκπίπτει μόνο 240Ευρώ και τον ρώτησα σχετικά....μου ανέφερε πως αυτό ισχύει αλλά ενδεχομένως να μην έλαβε υπόψιν του ότι είναι και επαγγελματική στέγη...

 

για τις δαπάνες του αυτοκινήτου ούτε λόγος...ήμουν σε μαύρο σκοτάδι και από ότι φαίνεται και ο λογιστής μου....άστα να πάνε....

 

έπρεπε να το είχα φανταστεί όμως...εδώ δεν ήξερε ότι οι μηχανικοί σαν ελεύθεροι επαγγελματίες φορολογούνταν (τουλάχιστον πριν το νομοσχέδιο) με συντελεστή και παρόλο που κάνω δήλωση σε αυτόν εδώ και κάτι χρόνια κάθε χρόνο με ρωτάει ποιος είναι αυτός ο συντελεστής....μαύρα χάλια....

 

Θα ρωτήσω τουλάχιστον αν μπορώ να αναιρέσω την φετινή δήλωση και να την ξανακάνω...

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να κατεβασεις απο το site το βιβλίο (βίβλος) της Μπόσκου για τη φορολογία των Ελ.Επαγγελματιών. Ακομα και εαν απο του χρόνου δεν θα ισχυουν οι συντελεστες (αρα παμε ισολογιστικά πλεον και οχι εξωλογιστικα) θα σε βοηθήσει να καταλαβεις πολλα πράγματα και κυρίως θα αποκτήσεις τρόπο σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σύνδεσης internet να θεωρήσω ότι ισχύει το ίδιο με την σταθερή τηλεφωνία?

 

Εγώ τηλεφωνία και internet τα περνάω 100% και ασφαλώς εκπίπτω και 100% τον ΦΠΑ. Και αν τους αρέσει.

1) Εδώ και πολύ καιρό πλέον με τους εναλλακτικούς παρόχους, δεν μπορεί να διαχωριστεί η δαπάνη σε "τηλεφωνία τόσο, ίντερνετ τόσο" καθώς πάνε πακέτο.

2) Αν δεν ήμουν επαγγελματίας, δε θα με ενδιέφερε να διατηρώ ούτε σταθερό τηλέφωνο για να το κοτσάρω στη σφραγίδα μου, ούτε Internet. θα βολευόμουν με ένα καρτοκινητό για να μιλάω με τη γκόμενα.

Αρκετά πια με αυτό το καραγκιοζιλίκι με τα 1/3 και 1/2 και 1/5, αναλογίες με βάση ...τα τ.μ. και ασυναρτησίες. Μπορεί να δεσμεύεις 10 τ.μ. από το σπίτι σου, πλην όμως ο εξοπλισμός που έχεις μέσα για να κάνεις τη δουλειά σου, να απαιτεί το 80% της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση και απο μένα καθως συμπασχω και εγω με το λογιστή μου.

 

Διαβαζω το βιβλιο της μποσκου που προτεινατε και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες.

 

Τα εξοδα ολα αυτα που συζηταμε τα αφαιρουμε απο τις ακαθαριστες αμοιβες (τι κοβουμε στο δελτιο δηλαδη) και βλεπουμε αν η διαφορά τους είναι μεγαλυτερη ή μικρότερη απο τις καθαρες δαπανες . Αν είναι μικρότερες τοτε αυξανουμε το συντελεστη κατα 20%. Και τα καθαρά μας κερδη είναι οι ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ επι το νεο συντελεστη (μεγαλυτερο)

ΣΩΣΤΑ; Για αυτα φορολογουμαστε;

 

Δηλαδή τα εξοδα μονο εκει μπαινουν; Το κερδος είναι αν βγει το νουμερο μεγαλυτερο και δεν αυξησουμε το συντελεστη.

 

Υπαρχει καποιο αλλο οφελος; Πχ το κοστος αγορας πχ ενος υπολογιστη 1000Ε να αφαιρείται τελειως; πχ. καθαρο κερδος μετα τον υπολογισμό 20000 μειον τα 1000 (και τα υπολοιπα εξοδα πχ αλλα 1000) και να πεφτει το φορολογητεο στα 18000Ε;

Δηλαδη τα εξοδα ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ μετα καπως ; Απο τα καθαρα;

 

Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτεί.... :(

 

ΥΓ Η σελιδα 27 της μποσκου ειναι ολος ο υπολογισμός του καθαρου κερδους που φορολογείται; Εκει δεν αφαιρει το ποσο των εξοδων. Μονο για να υπολογισει το συντελεστη....

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά πια με αυτό το καραγκιοζιλίκι με τα 1/3 και 1/2 και 1/5, αναλογίες με βάση ...τα τ.μ. και ασυναρτησίες. Μπορεί να δεσμεύεις 10 τ.μ. από το σπίτι σου, πλην όμως ο εξοπλισμός που έχεις μέσα για να κάνεις τη δουλειά σου, να απαιτεί το 80% της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος.

 

tpanag:

 

Και εγω μαζί σου ειμαι Αρτέμη... Το θέμα όμως είναι να ακολουθεις τη πεπατημενη και να μην προκαλέσεις την προσοχη σε εναν ενδεχόμενο ελεγχο.

 

Αν είσαι έτοιμος να αποδείξεις, και να πεισεις, τον ελεγκτη οτι το 80% του ρευματος το καταναλωνεις για τη δουλεία σου, τοτε βαλε το 80% της ΔΕΗ... Αλλιως, βαλε 1/3, 1/2, κλπ να είσαι εν τάξη.;)

Link to comment
Share on other sites

Μία τελευταία ερώτηση (ελπίζω)

 

Μόλις μίλησα με τον λογιστή και μου ανέφερε ότι από την στιγμή που τα φορολογητέα έσοδα υπολογίζονται μέσω συντελεστή επί των ποσών που κόβουμε στα δελτία και όχι έσοδα-έξοδα όλα τα έξοδα που προαναφέραμε δεν αφαιρούνται από τα φορολογητέα έσοδα. Ισχύει αυτό? :confused:

 

Στην περίπτωση της χρήσης του συντελεστή για τον υπολογισμό των φορολογητέων εσόδων τα έξοδα απλά υπολογίζονται ώστε να διαπιστώσουμε αν θα χρησιμοποιήσουμε το συντελεστή μας πχ 26% ή τον προσαυξημένο κατά 20% συντελεστή,δηλαδή, 32%. (όπως αναφέρει ο ggeorge)

 

Αναφέρω και πάλι ότι σας ρωτάω γιατί δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στον λογιστή μου και θέλω να βεβαιωθώ ότι τα κάνουμε σωστά.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτεί.... :(

 

 

@ggeorge

 

Συμπεραινω ότι δεν πολύ-καταλαβες το βιβλίο και σου προτείνω να το διαβάσεις άλλη μια φορά και πάλι ξανά.

 

Το τι δελτια κόβεις είναι ασχετο με τι δαπανες κανεις. Εσυ κόβεις τα ΑΠΥ σου και στο τελος του χρόνου εχεις πχ 20.000€. Ένα το κρατούμενο.

 

Έστω ότι με τον υπολογιστή που αγόρασες (τον ΦΠΑ τον εχεις εκπέσει ήδη μεσω περιοδικής δηλωσης), τη ΔΕΗ-ΟΤΕ-Internet κλπ που πληρωσες το έτος που πέρασε, το 70% (πλέον) της βενζίνης που έκοψες τιμολόγια (δεν εκπίπτεις ΦΠΑ εδώ), κλπ κλπ κλπ εχεις έξοδα 5.500€. Δευτερο το κρατούμενο.

 

 

Έστω ότι φορολογησε με συντελεστή 60% αρα από τα 20.000€ τα 60%*20.000€=12.000€ στα φορολογεί η εφορία και τα υπόλοιπα 20.000€-12.000€=8.000€ τα θωρεί τεκμαρτά σου έξοδα, δηλαδη ότι δικαιουσε σαν μεγιστα έξοδα. Εσυ όμως έχεις πραγματικά εξοδα 5.500€ αρα λιγότερα από τα 8.000€ και μάλιστα λιγότερα από το 80% του 8.000€ δηλαδή 80%*8.000€=6.400€.

 

Αρα πλέον το 60% προσαυξάνεται κατά 20% δηλαδη γίνεται 60% +20%*60%=72% και πλεον το καθαρο σου εισόδημα δεν είναι 12.000€ αλλά 72%*20.000€=14.400€.

 

Φέτος το αφορολογητο όριο είναι 10.500€ άρα από τα 14.400€ σου φορολογουν τα 3.900€ με βάση τις κλίμακες.

 

 

Παμε ξανα άλλη μια το βιβλίο της Μπόσκου για επανάληψη….8-)

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα κ. συναδελφε. Νομιζω ότι το καταλαβα.

 

Παραδειγμα για να σιγουρευτω...

 

εχω κοψει με δελτια μεγαλο ποσο πχ 35.000 η/Μ μελετες και εχω εξοδα

1η περιπτωση 2000

2η περιπτωση 5000

 

 

35.000 Χ 26%= 9100 Ε.

 

Αρα τα εξοδα ειναι 35000- 9100= 25900

Επειδη και στις δυο περιπτωσεις τα εξοδα είναι λιγοτερα θα γινει η προσαυξηση και θα παμε αν θυμαμαι καλα στο 31,6%

 

Οποτε 35.000 Χ 31,6%= 11060 Και αυτο είναι το ποσο που φορολογουμε και στις δυο περιπτωσεις (αφορολογητο)

Επομενως, θα είχε νοημα να παρουσιασω εξοδα μονο αν ήταν πανω απο 9100. Σωστα; Τωρα μπορω να μην ασχοληθω καθολου με τα εξοδα. Να μην τα εμφανισω πουθενα...

 

Μαλλον τσαμπα τον εκραζα τον φουκαρα...

 

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν υπολογιζεται σαν εξοδο αλλα αφαιρειται απο το τελικο ποσο (το 11060 στην περιπτωση μας) ; Οποτε τελικα θα φορολογηθω για την διαφορα 11060- ΤΣΜΕΔΕ 3000= 8000 περιπου; (Αυτο νομιζα οτι γινεται και με τα εξοδα γι' αυτο και αγχωθηκα)... Υπηρχε και μισθωτη υπηρεσια (100% και δεν ημουν στο αφορολογητο)

 

Οποτε απο φετος που λογικα θα είναι εσοδα -εξοδα θα εχει περισσοτερο νοημα...

 

Σας ευχαριστω και παλι :D

Μενω υποχρεος...

Link to comment
Share on other sites

@ggeorge

 

Σωστός! Όπως σου πρότεινα, να κάτσεις να ξεφυλλίσεις το βιβλίο της Μποσκου. Ακόμα και τώρα, ύστερα από πολλές αναγνώσεις, καταλαβαίνω πράγματα που δεν τους είχα καταλάβει ή δεν τα είχα δώσει σημασία.

 

 

 

 

@EfyD

Αυτό που σου λέει ο λογιστής σου (και όπως δίνει και το παράδειγμα πιο πάνω ο φίλος ggeorge) είναι σωστό εάν, και μόνο εάν, ξέρεις σε τι ποσό θα κινηθείς μέσα στο χρόνο.

 

Για παράδειγμα εγώ μέσα από συμβάσεις έργου που έχω κάνει για το 2010 ξέρω σε τι ποσό θα κινηθώ. Ας πούμε πχ ότι θα κόψω συνολικά ΑΠΥ για 20.000€. Βάζοντας συντελεστή καθαρού κέρδους (ΣΚΚ) 22% (διαχείριση έργου) σημαίνει ότι τα καθαρά μου έσοδα είναι 4.400€ και τα τεκμαρτά μου έξοδα (λογιστικά έξοδα) θα είναι 78% x 20.000€ = 15.600€. Εάν δεν έχω συνολικά για το 2010 πραγματικά έξοδα τουλάχιστον 80% του 15.600€ ήτοι 80%x15.600€=12.480€ τότε δεν υπάρχει ουσιαστική ανάγκη να κόβω τιμολόγια βενζίνης κλπ, ούτε και να πολύ-καίγομαι να μαζεύω τιμολόγια, γιατί αν τα βάλω κάτω θα δω ότι δεν παίζει να φτάσω αυτό το ποσό (ακόμα και με τα 450€ το μήνα που δίνω για τη χρονομίσθωση του αμαξιού μου). Το ίδιο ισχύει επειδή ακόμα και με προσαύξηση 20% στον ΣΚΚ, πάλι είμαι κάτω από το αφορολόγητο: π.χ. 22% + 22%x20% = 26.4% και 26.4%x20.000€=6.969,60€<10.500€ που είναι το αφορολόγητο για το 2010. Αν δε, βάλεις και περί τα 3.000€ για ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΒΕ τότε πρακτικά σημαίνει ότι με 22% συντελεστή πρεπει να έχεις εισόδημα πάνω από 52.000€ για να φορολογηθείς. Και αυτό είναι εν ολίγοις ο λόγος που όλοι μας φωνάζουμε για την κατάργηση των ΣΚΚ…8-)

 

Εντούτοις, εγώ μαζεύω τιμολόγια από τα πάντα (σταθερή και κινητή τηλεφωνία, internet, βενζίνη, χρονομίσθωση, κλπ, ενοίκιο σπιτιού που έχω κάνει υποκατάστημα) για να μπορώ να στηρίξω τον ισχυρισμό μου περί ΣΚΚ για διαχείριση έργου. Να αποδείξω δηλαδή ότι δεν χρησιμοποιώ την οργάνωση των εταιριών που παρέχω τις υπηρεσίες μου αλλά τη δική μου. Κακό δεν κάνει δηλαδή να έχεις έξοδα. Πόσο μάλλον από το 2011 που θα φορολογούμαστε ισολογιστικά (Έσοδα – Έξοδα).

 

 

Η συμβουλή μου είναι ότι θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον λογιστή σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και τυφλή. Πάρε τα βιβλία σου μια φόρα (εάν του τα αφήνεις στο γραφείο του), ριξε τα μια ματιά, δες πως τα συμπληρώνει: είναι τακτικός, κάνεις μουτζούρες (άρα είναι άτσαλος), βάζει διορθωτικό (απαγορεύεται δια ροπάλου!), και τα λοιπά. Αυτά που σου λέω τα είχα πει και στον κολλητό μου που σου έλεγα στο παραπάνω post μου περί ΦΠΑ βενζίνης. Δεν κάνει κακό και αν μη τι άλλο, δείχνεις και του λογιστή σου ότι τον ελέγχεις που και που. Πάντως το να πας και να του λες «δεν κάνεις σωστά τη δουλειά σου» δεν θα κάνει καλό στην επαγγελματική σας σχέση. Εγώ μέχρι τώρα κρατάω τα βιβλία μου μόνος οπότε αν ποτέ τα δώσω σε λογιστή είμαι σίγουρος ότι θα μου μιλάει και θα συνεννοούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.