Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Haralabis

Recommended Posts

@ggeorge

 

Κακό δεν κάνει δηλαδή να έχεις έξοδα. Πόσο μάλλον από το 2011 που θα φορολογούμαστε ισολογιστικά (Έσοδα – Έξοδα).

 

 

Από 1-1-2010 φορολογούμαστε με έσοδα - έξοδα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@kosbar

 

Κανεις λάθος, αλλαξε αυτο και θα μας παει ισολογιστικα απο το 2012 για χρηση 2011. Αν και δεν ειναι ακομα επισημο, παντως το θεμα εχει συζητηθει στο site.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει έτσι αλλά πρώτη φορά το ακούω , στο νομοσχέδιο το λεει ξεκάθαρα ότι θα ισχύσει από 1-1-2010 . Αν έχεις κάποιο link σχετικό στο michanikos ή αλλού ευχαρίστως ....

Link to comment
Share on other sites

Είπα, δεν ειναι ακομα ξεκαθαρο αλλα στο νομοσχεδιο μπορεις να το διαβασεις. Κατεβασε τα 2 pdf και διαβασε τα, μην τα θελετε ολα μασημενη τροφη.

 

Διαβασε το http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=160794#post160794 και συγκεκριμενα τη σελιδα 31

 

ακομα δεν εχει παγιωθει, αλλοι λενε οτι απο το β' εξαμηνο του 2010 θα μας παει ισολογιστικα, υπαρχει ενα ολοκληρο thread για το θεμα αυτο.

 

Καντε search βρε παιδια, οχι μονο εδω αλλα και στο taxheaven ή οπου αλλου θελετε. Δεν ειναι πανάκεια το forum αυτο, ολα ειναι υπο συζητηση. Ολα ειναι ατμος που λεει και ο Βεγγος.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι ότι θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον λογιστή σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και τυφλή. Πάρε τα βιβλία σου μια φόρα (εάν του τα αφήνεις στο γραφείο του), ριξε τα μια ματιά, δες πως τα συμπληρώνει: είναι τακτικός, κάνεις μουτζούρες (άρα είναι άτσαλος), βάζει διορθωτικό (απαγορεύεται δια ροπάλου!), και τα λοιπά..... Πάντως το να πας και να του λες «δεν κάνεις σωστά τη δουλειά σου» δεν θα κάνει καλό στην επαγγελματική σας σχέση. Εγώ μέχρι τώρα κρατάω τα βιβλία μου μόνος οπότε αν ποτέ τα δώσω σε λογιστή είμαι σίγουρος ότι θα μου μιλάει και θα συνεννοούμαστε.

 

Topap σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Είναι πολύ χρήσιμες ιδίως τώρα που θα φορολογούμαστε ισολογιστικά.

 

Όσο για τον λογιστή, λόγω μετακόμισης στην επαρχία θα τον αλλαξω ουτως η άλλως. Ήθελα απλά να ενημερωθώ για τα φορολογικα προκειμένου να δω αν τόσα χρόνια έκανα σωστά που δεν ασχολιόμουν τόσο με τα έξοδα και βέβαια να αποφασίσω για το πως θα κινηθώ για το 2010 (συγκέντρωση εξοδων,τιμολόγια, leasing κτλ). Εξάλλου έχοντας και μια μικρή γνώση των φορολογικών θα είμαι σε θέση να "τσεκάρω" τον επόμενο υποψήφιο λογιστή και να διαπιστωσω αν είναι καλός.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!:)

Link to comment
Share on other sites

Topap ευχαριστώ για τις υποδείξεις, δεν χρειάστηκε καν να κάνω search όμως καθώς τα θέματα αυτά που παραθέτεις τα παρακολουθούσα "ζωντανά" καθόσο συζητούνταν.

 

Και γι' αυτό μου έκανε εντύπωση η βεβαιότητα με την οποία μιλάς για εξωλογιστικό τρόπο υπολογισμού για το τρέχον έτος καθώς κανείς δεν ξέρει αλλά παρόλα αυτά οι περισσότερες ενδείξεις είναι ότι πάει να γίνει το αντίθετο από αυτό που λες.

 

Να κάνω κι εγώ λοιπόν με τη σειρά μου την υπόδειξή μου να μην μιλάμε με σιγουριά για πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουμε και μπορούν να επηρρεάσουν ΟΛΟΥΣ τους συναδέλφους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.