Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για εκπόνηση H-M μελετών


ikolaxis

Recommended Posts

ckiriako, σου έτρεξε αμέσως ? γιατί εμένα παντού βγάζει ότι δεν βρίσκει το vballbar6.ocx αφού πρώτα δεν έρβισκε κάποιο άλλο και το κατέβασα απο το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετρεξε κανονικα με την πρωτη. Αυτο που κατεβασες δεν ειναι μονο η δοκιμαστικη του panelcad αλλα ολη η σουιτα,ετσι;

 

Καντο εγκατασταση ολο το πακετο. Τσαμπα ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

lol, τώρα κατεβάζω τη σουιτα, μόνο το panelcad κατέβασα :) διότι αυτό με ενδιέφερε. Χρειάζεται λες να εγκαταστήσω ολη τη σουιτα ?

 

 

Κατέβασα τη σουίτα και οκ δούλεψε (πάλι καλά). Το κακό με αυτά τα προγράμματα είναι ότι πρέπει να φτιάχνεις πίνακες με τα φορτία πράγμα που το θεωρώ λίγο δύσχρηστο. Δηλαδή η φιλοσοφία των ecodial και docwin είναι πολύ καλύτερη γιατί φτιάχνεις πολύ εύκολα τη δομή του ηλεκτρικού δικτύου σου, τα μηκη γραμμών κλπ κλπ.

 

Απ οτι καταλαβαίνω εκτός από το fine-adapt της 4Μ και το panelCAD της ti-soft δεν υπάρχει τίποτα άλλο στην ελληνική αγορά έτσι ?

 

Αλήθεια σε κλιματισμό, υπάρχει κάποια συγκριση αναμεσα στα 2 πακέτα ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

μετά απο μια μικρή έρευνα αγοράς έχω καταλήξει μάλλον στο PanleCAD για ηλεκτρολογικά. Επειδή το θέμα επείγει επανέρχομαι σχετικά με τον κλιματισμό και τις εμπειρίες σας , Ti-soft ή 4Μ ? κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορειτε να μου αναφερετε καποια προγραμματα που η γνωση τους ειναι απαραιτητη για καποιον μηχανολογο και που ζητανε οι εταιρειες?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Οι τίτλοι των θεμάτων φροντίζουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο περιγραφικοί και όχι γενικοί.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από 4Μ (fine, adapt) υπάρχει και το λογισμικό της Ti-soft που θεωρείται από κάποιους ως πιο αξιόπιστο κυρίως στα ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για Ταχνικές - Κατασκευαστικές εταιρίες έργων και αντίστοιχα προγράμματα παρακολούθησης έργων - χρονικού προγραμματισμού - σύνταξης λογαρισμών κλπ. (τύπου ECM)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά,

 

Είμαι σε φάση αγοράς του προγράμματος Fine/adapt της 4Μ.

 

Θεωρείτε απαραίτητο την αγορα του σχεδιαστικού Fine/autofine ή θα κάνω όλα τα σχέδια στο autocad και θα χρησιμοποιώ μόνο το adapt για υπολογισμούς? Τα σεμινάρια που σου προσφέρουν είναι ικανά για να ξεκινήσεις να δουλεύεις το πρόγραμμα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως αγοράσαμε τελικά το λογισμικό της Ti-Soft, που για τα ηλεκτρολογικά θεωρείται ανώτερο (από κάποιους) σε σχέση με της 4Μ. Δεν έχω ακόμα άποψη για τα μηχανολογικά (κλιματισμός, αεραγωγοί). Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος συνάδελφος μπορούσε να κάνει μια σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.