Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για εκπόνηση H-M μελετών


ikolaxis

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν το revit mep εκτός από σχεδιασμό ηλεκτρικών δικτύων, δικτύων καναλιών και σωληνώσεων κάνει και υπολογισμούς;Για αυτούς αντλεί δεδομένα από το σχέδιο; κάτι αντίστοιχο με το adapt+fine;

 

Το ecotect που αναθέρθηκε παραπάνω είναι καθαρά υπολογιστικο ή συνάμα και σχεδιαστικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ECOTECT είναι και σχεδιαστικό (φτιάχνεις το μοντέλο σου) και υπολογιστικό. Ομως δεν έχει σχέση με 4Μ κλπ. Είναι άλλο πράγμα.

 

Το revit mep δεν υπολογίζει απ όσο ξέρω. Μόνο σχεδιάζει. Αλλά έχει ενδιαφέρον αυτό που είπες για τα δίκτυο με το revit mep. Μήπως θα μπορούσες να μας στείλεις κανά screenshot να δούμε τι κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει το πρόγραμμα. αλλά ψάχνω να βρώ ένα σαν το fine-adapt δηλαδή σχεδιαστικό-υπολογιστικό που το μεν να ανλτεί πληροφορίες από το δε (και αντίθετα) και οι υπολογισμοί του να είναι αξιόπιστοι. Τομέας που, το πρόγραμμα της 4Μ, νομίζω χρειάζεται δουλεια. Θα προτιμούσα όμως το πρόγραμμα να μπορεί να κάνει όλες τις μελέτες Η/Μ. Έχει κανείς κάτι τέτοιο υπόψιν του;;

Link to comment
Share on other sites

Για το revit mep... Οι προμηθευτές της autodesk λένε πως είναι το αύριο των σχεδιαστικών προγραμμάτων!!! Άλλα ούτως ή άλλως να πουλήσουν θέλουν.

 

Παραμετροποιείς τις απαιτήσεις σου για κάθε χώρο (στάθμη φωτισμού, ψυκτικό φορτίο χώρου κτλ), ζωγραφίζεις τα φώτα σου για παράδειγμα (έχει λίγες βιβλιοθήκες βέβαια και αυτό είναι μειον) και κάνει ανάλυση του αποτελέσματος. Έχω 2-3 μέρες που το έχω εγκαταστήσει (μπορείτε να βρείτε trial στο site της autodesk και έχει και tutorials). Μου φαίνεται να έχει αρκετές δυνατότητες αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητοί φίλοι,

 

Eχω υπόψη μου δύο πακέτα προγραμμάτων για Η/Μ μελέτες τα οποία θεωρώ εξίσου δυνατά;

 

To FINE της 4Μ και το πακέτο της Ti-soft.

 

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο από τα δύο μπορεί κάποιος να μου

 

δώσει τα δυνατά τους σημεία και τα μειονεκτήματα τους αν έχουν ;

 

Βασικά... κάνουν ακριβείς υπολογισμούς; 'Εχω ακούσει ότι για παράδειγμα για

 

Β.Ελλαδα δε κάνουν τόσο καλές προσεγγίσεις για θερμικές μονώσεις;

 

Θα προτείνατε κάποιο απο τα δύο ή ΄κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Haralampe

 

Πριν προχωρήσεις στα εν λόγω λογισμικά, τα οποία δεν είναι και τζάμπα, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να δοκιμάσεις λίγο μόνος σου να δεις τι κενά μπορεί να συναντήσεις. Τα λογισμικά μπορεί να αποβούν πολύ προβληματικά αν δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε τα αποτελέσματά τους. Θα ήταν πολύ προτιμότερα, σχεδόν μονόδρομος, να δοκιμάσεις να λύσεις απλά προβλήματα εγκαταστάσεων μόνος σου και να θέσεις στο φορουμ τις όποιες απορίες σου (οι οποίες αν κρίνω από το θέμα για την ισοκατανομή, θα είναι μάλλον πολλές) παρά να αρχίσεις με κάποιο λογισμικό. Για αυτό που σου λέω είμαι απόλυτα βέβαιος. Άσε τα λογισμικά στην άκρη και ξεκίνα με μολύβι και χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον GeorgeS.... Εξάλλου, ειδικά το Fine είναι στην ουσία excell-όφυλλα... Κάτσε καλύτερα κάνε τα δικά σου excell-άκια, τα οποία θα τα φτιάξεις σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες και στα οποία θα μπορείς να παρακολουθείς την πορεία των υπολογισμοών σου βρίσκοντας τα τυχόν λάθη. Έτσι αποφεύγεις την απορρημένη φάτσα που λέει:"αυτό τώρα πως το βγάζει?"..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους δυο προηγουμενους και θα προτεινα και εγω επισης να ασχοληθεις λιγο πρακτικα καθως και στο να δεις πως συμπεριφερετε η κάθε εγκατάσταση συμφωνα με τους υπολογισμους που κάνεις .Θα σε βοηθήσει παρα πολυ.

Οσον αφορα τα προγράμματα η εμπειρια μου λεει οτι αν δεν κάνεις μεταβολές εκει που πρέπει και αφορα μελετη εφαρμογης θα αποτυχεις στους υπολογισμους σου .

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Εγώ αγόρασα το 4m (πλήρες), όταν έκανα έναρξη, δεν το μετάνιωσα.

 

Πάντα όμως το πρόγραμμα είναι ένα "κομπιουτεράκι" ΔΕΝ κάνει μελέτη. Σημαντικότερο όλων είναι ο έλεγχος από τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...

 

προσπαθω να επικοινωνησω με 4μ εδω και τρεις μερες τηλεφωνικα...

 

μιλαμε εχω παρει πανω απο 50 τηλεφωνα...και δυο mail...

 

χτυπαει και δε το σηκωνει κανεις..:( στα κεντρικα παιρνω..

 

στο παρελθον με τη μια τους εβρισκα!!!!

 

 

τι γινεται ολοι για μπανιο πηγαν...υπαρχουν και πελατες :-x:mad:

 

 

υ.γ. αν παραβιαζονται οι κανονες του φορουμ σορυ...ας διαγραψουν το μηνυμα οι admin.:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.