Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό για εκπόνηση H-M μελετών


ikolaxis

Recommended Posts

μπορει καποιος να με ενημερωσει για το αν μπορω να κανω μαθηματα η σεμιναρια για να μαθω τα προγραμματα τησ 4μ? εκτοσ αθηνων και θεσσαλονικης? π.χ. Πατρα? που μπορω να μαθω?

ευχαριστω..!!

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Στην Πάτρα , όπως διάβασα εδώ, αντιπρόσωπος είναι ο κ. Χάντζιος (Πανεπιστημίου 4 , 2610 450572) . Μια επικοινωνία μαζί του , θα σε κατατοπίσει.

 

Πιστεύω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Μια ερώτηση θα ήθελα . Εχω το adapt 4M. Πώς το κάνω απεγκατάσταση??? Ξέρεις κανένας???

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κι από μένα σε όλους. Μιας και είναι το πρώτο μου post να πω συγχαρητήρια για το forum και για την πολύτιμη βοήθεια που παρέχει σε όσους είμαστε νέοι στη δουλειά. Θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα download κάποιου trial version του ελληνικού fine από το site της 4Μ. Από ότι είδα υπάρχει μόνο αγγλική έκδοση και αυτή όχι ολοκληρωμένη στο international site της. Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα είμαι νέος μηχανικός και έχω ενταχθεί στο πρόγραμμα για νέους επιστήμονες. Σκέφτομαι στα απαιτούμενα έξοδα να διαθέσω κάποιο ποσό για το λογισμικό Tisoft Office standard version; Είναι πιο προσιτό στη τιμή για νέους μηχανικούς και πιο εύχρηστο από οτι έχω διαβάσει. Είμαι ακόμα στα πολύ αρχικά στάδια οπότε καταλαβαίνετε οτι δεν έχω κατασταλλάξει ακόμη με ποιον τομέα των Η/Μ μελετών θα ασχοληθώ παραπάνω. Αν δεν με πίεζε ο χρόνος θα το αγόραζα σίγουρα αργότερα με δικά μου έξοδα όταν και θα είχα πιο ξεκάθαρη άποψη για το πως κινείται η αγορά. Ποια η γνώμη σας; Αξίζει για έναν νέο άπειρο μηχανικό η επένδυση σε ένα τέτοιο λογισμικό, η καλύτερα να χρησιμοποιήσω το ποσό σε άλλου είδους εξοπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ μια σχετική ερώτηση : υπάρχει λογισμικό Η/Μ που να δουλεύει με pdf υπόβαθρο; Για λόγους συμβατότητας με αρχιτεκτονικά που δεν προέρχονται από autocad...

Link to comment
Share on other sites

akiswrc αν πας μέσω του προγράμματος μάλλον χάνεις μια καλή προσφορά που είδα ότι έχει εδώ και καμια εβδομάδα η ti-soft, επειδή είχα κάνει και γω αίτηση φαντάζομαι ότι έχεις πάρει έγγραφη προσφορά και πρέπει να βαδίσεις με βάση αυτή. Έγώ δεν εγκρίθηκα αλλά τα βασικά προγράμματα τα έχω πάρει γιατί τα χρειαζόμουν (ύδρευση, αποχέτευση, παθητική, ενεργειακή απόδοση) και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα προγράμματα και από την υποστήριξη. Εννοείται ότι αξίζει τον κόπο να τα πάρεις αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με άδειες, αν όχι καλύτερα δώσε τα χρήματα για κάτι άλλο. Πρόσεξε να πάρεις το πρόγραμμα ενεργειακής μελέτης-επιθεώρησης (Epacad) και όχι της θερμομόνωσης, ούτως ή άλλως φαντάζομαι θα στο πούνε και οι ίδιοι αν προχωρήσεις σε αγορά, αφού η θερμομόνωση καταργείται.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να χάνω την προσφορά; Αν δεν κάνω λάθος, το 40% της συνολικής επιδότησης μπορεί να ξοδευτεί σε οποιαδήποτε αγορά μπορεί να δικαιολογήσει ένα τεχνικό γραφείο. Οπότε με αυτή τη λογική, δε νομίζω να έχω πρόβλημα για την αγορά του συγκεκριμένου πακέτου (είναι μάλιστα σε προσφορά για μηχανικούς που το πτυχίο τους δεν έχει ξεπεράσει τα 3 χρόνια). Το συνολικό πακέτο αν δεν κάνω λάθος δεν περιλαμβάνει λογισμικό για ενεργειακή απόδοση κτιρίου, είναι εξτρά η αγορά του...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά από το λίγο που είχα ασχοληθεί με την επιδότηση είχα καταλάβει ότι μπορούσες να δικαιολογήσεις εξοπλισμό για τον οποίο είχες λάβει έγγραφη προσφορά πριν τη λήξη των αιτήσεων. Την εποχή εκείνη η συγκεκριμένη προσφορά δεν έπαιζε γι' αυτό το λέω. Βεβαίως δεν ξέρω τί προσφορά σου είχαν δώσει εσένα τότε. Φαντάζομαι ότι αν αγοράσεις εκτός επιδότησης η προσφορά ισχύει αν όμως τη βάλεις μέσα στην επιδότηση λογικά θα πρέπει να πας με βάση τις τιμές που σου έδωσαν τότε. Tespa ψάξτο γιατί μπορεί και να μην κατάλαβα εγώ καλά.

Μάλλον πάντως λέμε για διαφορετική προσφορά, αυτή για την οποία μιλώ εγώ έχει και το Epacad μέσα, ρίξε μια ματιά στην κεντρική σελίδα της Tisoft και θα τη δεις, δε βάζω link για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.