Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα σε οικόπεδο χωρίς πρόσωπο


Recommended Posts

@soundholics

Συνάδελφε, έχω δύο παρατηρήσεις:

1. Παραθέτεις, ανώφελα, ολόκληρο το κείμενο της εγκυκλίου 3/2010, αν και είναι γνωστή και έχει γίνει μεγάλη συζήτηση για το περιεχόμενό της, ενώ θα μπορούσες, απλά, να την αναφέρεις στα επιχειρήματά σου.

2. Στην ουσία τώρα. Νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένουμε να πάρει η Κασσιανή την απάντηση που έχει ζητήσει από την Πολεοδομία για το καθεστώς του συγκεκριμένου οικισμού ώστε, στη συνέχεια, να μπορέσουμε να την βοηθήσουμε στα ερωτήματά της.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΜΑΚΑΡ

Στην θέση σας θα'μουν πιο προσεκτικός στην χρήση του όρου ανώφελος. Κατ'αρχάς αν εσείς την γνωρίζετε, δεν σημαίνει ότι την γνωρίζουν όλοι και κατα δεύτερον κάποιος που επικαλείται την εγκύκλιο του 2008, οφείλει να παραθέτει και την πιο πρόσφατη Εγκ.3/2010 που την συμπληρώνει και δείχνει τις προθέσεις της πολιτικής ηγεσίας. Αυτό λέγεται ολοκληρωμένη προσέγγιση και σίγουρα όχι ανώφελη.

Η απάντηση μου, αν προσέξετε πιο καλά, πηγαίνει στον protea που έχει ήδη κάνει την διάκριση για οικ. προ του '23 και οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Η προσεκτικότερη ανάγνωση είναι πολλαπλά επωφελής.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΜΑΚΑΡ

Η προσεκτικότερη ανάγνωση είναι πολλαπλά επωφελής.

 

Αυτό ακριβώς υποστηρίζω και εγώ και γι' αυτό ανέφερα ότι δεν χρειαζόταν η παράθεση όλης της εγκυκλίου, αφού έχει γίνει εκτεταμένη συζήτηση στο forum για το περιεχόμενό της.

Link to comment
Share on other sites

Soundholics

αναφέρθηκα σε κάτι που ισχύει σήμερα και σε οικισμούς που δεν έχουν Πολεοδομικό Σχεδιασμό. Αυτοί που έχουν Πολεοδομικό Σχέδιο βεβαίως και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Εκείνοι που δεν έχουν αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

protea,ΜΑΚΑΡ

πρώτον δεν ξέρω αν εσείς γνωρίζετε πολλούς οικισμούς κάτω των 2000 κατ. που έχουν Πολεοδομικό Σχέδιο, εγώ πάντως γνωρίζω πολύ λίγους. Η παράθεση της φετινής εγκυκλίου έγινε για να σας συμπληρώσω, και η αυτούσια παράθεσή της, όταν συντρέχουν μάλιστα λόγοι, δεν αποτελεί νομίζω και τόσο σπουδαίο θέμα συζήτησης, μην τρελλαθούμε κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ευχαριστώ πολύ ΜΑΚΑΡ. Έχω ήδη κάνει γραπτή αίτηση στην πολεοδομία για τους όρους δόμησης του οικισμού και περιμένω απάντηση. Στην περίπτωση που δεν καταφέρω να διελευκάνω πλήρως την υπόθεση, θα ξαναζητήσω βοήθεια.

Ευχαριστώ

Μπορείς να ενημερώσεις για την απάντηση που σου δόθηκε από την Πολεοδομία;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ερώτηση: Όταν ο ΝΟΚ λέει πρόσωπο σε ΚΧ εννοεί μόνο δρόμο ή και οποιαδήποτε άλλη χρήση ΚΧ όπως παιδική χαρά, πλατεία κλπ?

 

Προφανώς το 2ο είναι απλά έχω περίπτωση οικοπέδου εντός οικισμού προ 23, με πρόσωπο (και μοναδική είσοδο) σε άτυπο ΚΧ..Σαν νησίδα πρασίνου δίπλα από δρόμο..

Λέω άτυπα διότι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ΚΧ κάποιος χώρος αν δεν έχει ρυμοτομικό..

 

Και αν υποθέσουμε ότι είμαστε σε περιοχή με ρυμοτομικό, γίνεται να έχεις πρόσωπο σε ΚΧ εκτός δρόμου και να είσαι άρτιος ?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Στους προ του 23 δεν υπάρχει απαίτηση για πρόσωπο στα κατά παρέκκλιση. Η πλατεία είναι κ.χ., η παιδική χαρά όχι. 

Σε οικισμούς <2000 κατ. και σε σχέδιο πόλεως, το πρόσωπο είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την οικοδομησιμότητα. Εκτός, ίσω,ς κάποιων "περίεργων" κατατμήσεων εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Στους προ του 23 δεν υπάρχει απαίτηση για πρόσωπο στα κατά παρέκκλιση. Η πλατεία είναι κ.χ., η παιδική χαρά όχι. 

Σε οικισμούς <2000 κατ. και σε σχέδιο πόλεως, το πρόσωπο είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την οικοδομησιμότητα. Εκτός, ίσω,ς κάποιων "περίεργων" κατατμήσεων εντός σχεδίου.

Στα κατά κανόνα όμως προ 23, η πλατεία είναι ικανή να δώσει αρτιότητα ή απαιτείται δρόμος?

Γενικά το ερώτημά μου είναι εάν άλλος ΚΧ εκτός δρόμου πληροί το κριτήριο του προσώπου για ένα οικόπεδο ή όχι..

 

Χώρος παιδικής χαράς (ΚΧ) σελ 25,26

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/TH_KYKLOS_SEMINARIWN_MIKRHS_DIARKEIAS_EISHGHSEIS/Doumas.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!Πρώτη φορά στα λημέρια σας και καινούριος στο χώρο.Αντιμετωπίζω το εξής: Υπάρχει οικόπεδο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων το οποίο έχει εμβαδόν 2000 τ.μ. αλλά είναι τυφλό. Μπορεί να οικοδομηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.