Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στεγάνωση σε panels μεταλλικών κτηρίων


ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Recommended Posts

O τρόπος με τον οποίο θηλυκώνουν τα πα΄νελ μεταξύ τους εγγυώνται την υγρομόνωση. Μόνο στην περίπτωση ψυγείου θα χρειαστείς οπωσδήποτε κατά την σύνδεση των πα΄νελ μεταξύ τους πολυουρεθάνη για μόνωση. Μαστίχει βάζω μόνο όταν δεν κουμπώνει καλά το ένα με το άλλο λόγω τσαλακώματος. Dymlik γιατί να βγαίνει το ναύλον πριν την τοποθέτηση? Αφού αυτο είναι μόνο για να μην λερώνεται. Εγώ το βγάζω μόλις τελείωσω το πάτωμα για να μην πλένω πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τοποθέτηση πολυεστερικών πάνελ απαιτεί πάντα μαστίχα και στο τελείωμά τους αλλά και στις μεταξύ τους ενώσεις.

 

Edit: Απαγορεύεται κάθε είδους μορφή διαφήμισης. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία

Πάντως δεν αναγράφεται κάτι για στεγανώσεις στο site που καλώς διαγράφηκε. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τα πανελς έχουν φορα.

 

Το αρσενικο ειναι το λεγομενο καβαλικι το οποιο στην ουσια καβαλαει στο θυληκο, αυτο αποτρεπει τυχον διαρροες.Το βυδωμα των πανελς πανω στις τεγιδες γυνεται μονο στον κοφια του πανελ δηλαδη στο ψηλοτερο σημειο του πανελ - την καμπανα, το σημειο αυτο ποτε δεν κραταει νερο.

 

Επισης τα πανελς εχουν μια λωριδα μονωσης κατω απο το καβαλικι οποτε κατα το βυδωμα αυτο σφραγιζει τυχον κενα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πανελς έχουν φορα.

 

Το αρσενικο ειναι το λεγομενο καβαλικι το οποιο στην ουσια καβαλαει στο θυληκο, αυτο αποτρεπει τυχον διαρροες.Το βυδωμα των πανελς πανω στις τεγιδες γυνεται μονο στον κοφια του πανελ δηλαδη στο ψηλοτερο σημειο του πανελ - την καμπανα, το σημειο αυτο ποτε δεν κραταει νερο.

 

Επισης τα πανελς εχουν μια λωριδα μονωσης κατω απο το καβαλικι οποτε κατα το βυδωμα αυτο σφραγιζει τυχον κενα.

 

δεν κατάλαβα αυτό που λές για το βίδωμα μόνο στον κορφιά...

 

Γενικά μάλλον από ότι κατάλαβα από την συζήτηση δεν υπάρχει κανόνας. Άλλοι βάζουν, άλλοι δεν βάζουν και δεν είχαν πρόβλημα και άλλοι ποιο τυχεροί απλά είχαν τα πανέλλα απο "την μάνα τους"

Μιλάω πάντα για τα πανέλλα μεταξύ τους και όχι σε παράθυρα κ.λ.π

Εγώ θα απαιτήσω από τον κατακευαστή να μπει μαστίχη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τελικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αρη, αυτο να το κανεις οπωσδηποτε. Επιβεβαιωνω απο την εμπειρια μου σε μεταλλικο κτιριο με πλαγιοκαλυψη απο πανελ πετροβαμβακα και εξωτερικα αυτου με πανελα (βλέπε εταιρίες αλουμινίων για πανέλα), οτι σημερα το κτιριο αυτο αντιμετωπιζει απιστευτα προβληματα υγρομονωσης απο πλαγιομετωπικες βροχες! Φαντασου τωρα στην δικη σου περιπτωση που μιλας για στεγη. Πάντως σε μας παρολο που προσπαθησαμε να αναιρεσουμε το φαινομενο, αυτο σιλικοναρωντας ολες τις σκοτιες των etalbond εξωτερικα, δεν επηλθε καμμια βελτιωση... Εχω πολλες φωτογραφιες επ' αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Τα πανελς εχουν ενα καλο και ενα κακο.

 

Αν τοποθετηθουν σωστα με την σωστη αναλογια τεγιδων, σωστο βυδωμα δεν υπαρχει προβλημα υγρασιων η διαρροων.

 

Αν τοποθετηθουν λαθος με λαθος κληση, χρηση βυδων χωρις την ροδελα με το καουτσουκ και δεν βυδοθουν τα πανελς οροφης στο σωστο σημειο το οποιο ειναι η καμπανα του πανελ "πιστευω οτι ξερουμε πια ειναι η καμπανα", τοτε οι σιλικονες ή σιλοκονες με βαση πολυορεθανης δεν κανουν τιποτα.

 

Οσο για τα πανελς για πλαγια καλυψη το βυδωμα παντα γινεται στο εσωτερικο χειλος δηλαδη το θυληκο επειτα βαζουμε το επομενο πανελ το αρσενικο και ¨σκαμε¨ βυδα στο θυληκο σημειο του κτλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 10 months later...

Παλικάρια καλώς σας βρίσκω!!

 

συγνώμη που φέρνω στην επιφάνεια ένα τόσο παλιό topic αλλά αφού υπάρχει είπα να μην ανοίξω νέο και μου φωνάζετε μετά!!

 

Έχω οροφή με πάνελ πολυουρεθάνης και έχω καταστραφεί κυριολεκτικά!

 

Έχουν περάσει 3-4 μαστόροι και κανένας δεν κατάφερε να τα στεγανοποιήσει :(

 

Είμαι σε φάση που σκέφτομαι η να αναλάβω ο ίδιος (φυσικά αφού μαζέψω πληροφορίες για πιθανές λύσεις) η να τα ξηλώσω και να βάλω κεραμίδι η κάτι άλλο!

 

Αυτό που είπε ο tsitsikos σχετικά με το βίδωμα στη καμπάνα με προβλημάτισε πολύ γιατί στην περίπτωση μου δεν είναι βιδωμένα εκεί :(

 

Μάλλον έμπλεξα με τσαπατσούληδες, τι να πω :/

 

τι μου προτείνετε να κάνω ??

μπορώ να τα σώσω?

 

Να βγάλω τις παλιές βίδες, να ρίξω κάτι για στεγανοποίηση στις τρύπες και μετά να ανοίξω νέες στη καμπάνα??

 

Ακόμα η κλήση που έδωσε ο μάστορας είναι 20 πόντοι για 4,4 μέτρα πάνελ ...

(2,45 και 2.25 είναι τα ύψη )

είναι καλά η λίγο??

 

σας ευχαριστώ πολύ :)

 

** Αν δεν γίνεται δουλειά πόσο πάει περίπου το μαλλί για κεραμοσκεπή 38τμ?

 

Αναγράψτε επάγγελμα παρακαλώ ή έστω ''μη μηχανικός'' αν δεν επιθυμείτε να δώσετε λεπτομέρειες ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.