Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινοτική άδεια - απαιτήσεις, προϋποθέσεις έκδοσης


Recommended Posts

Κατ' αρχήν μια διευκρίνιση: Η Υπ. Απόφαση επέβαλλε μελέτη-επίβλεψη από μηχανικό όχι γενικά αν γινόταν χρήση οπλισμένου σκυροδέματος, αλλά αν κατασκευαζόταν επικάλυψη (πλάκα) από οπλισμένο σκυρόδεμα. Δηλαδή τυπικά αν κτιζόταν φορέας από ΟΣ αλλά η στέγη ήταν κλασική με ζευκτά δεν απαιτούνταν μηχανικός.

Το τμήμα των 19 τμ που κτίστηκε με την Κοινοτική Αδεια που παραθέτεις (αν έχει πλάκα) είναι αυθαίρετο, διότι

ενώ η ΚΑ αναφερόταν σε κατασκευή χωρίς πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος (αφού δεν συμπληρώθηκαν τα κενά με το όνομα κάποιου μηχανικού) στην πραγματικότητα καθ' υπέρβαση αυτής κατασκευάστηκε με πλάκα. (Υπό συζήτηση είναι αν η αυθαιρεσία είναι το κτίσμα ή μόνο η πλάκα του σκυροδέματος με αναλυτικό προϋπολογισμό)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για αν είναι αυθαίρετο ή όχι νομίζω πως είμαστε σε λάθος θέμα.Παρακαλώ να μη συνεχιστεί η συζήτηση εδώ αλλά σε ανάλογο για αυθαίρετα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οικόπεδο όπου έχει βγει άδεια αγροτικής αποθήκης 50τ.μ. και δεν έχει κατασκευασθεί πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει μεταβίβαση της άδειας

τώρα που πρόκειται να μεταβιβαστεί το οικόπεδο;

Αναφέρω ότι ο αγοραστής είναι και αυτός αγρότης.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η Κοιν άδεια ή όχι!! (αυτό στο λέω, για να μην έχεις τζάμπα αγωνία) 

αν ισχύει

πρώτα θα  μεταβιβασθεί και μετά μπορεί να κάνει αλλαγή ονόματος

ή και τίποτα γιατί αυτές δεν απογράφονται στο ΙΚΑ

Όταν όμως χρειασθεί να βάλει ένσημα για να είναι εντάξει με το ΙΚΑ

τότε θα πάει το συμβόλαιο αγοράς και το ΙΚΑ

δεν το ενδιαφέρει αν η άδεια είναι στο όνομά του ή κάποιου άλλου 

Μάλιστα και κανονικά ούτε καν αν έχει Ο.Α ή όχι

γιατί αυτό δεν είναι στην αρμοδιότητά του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος συνάδελφος από την εμπειρία του με τις κοινοτικές άδειες εάν στο παρελθόν θεωρούνταν πέραν του στελέχους και τα σχέδια που κατέθετε ο μηχανικός μαζί με την αίτηση για την έκδοση της αδείας? Έχω στα χέρια μου μια κοινοτική άδεια πελάτη μου για ρύθμιση των αυθαιρέτων ωστόσο τα σχέδια που έχω δεν είναι θεωρημένα από την κοινότητα που εξέδωσε την άδεια και δε ξέρω εάν πρέπει να λάβω ή όχι υπόψιν μου την άδεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα. Σε μη άρτιο εκτός σχεδίου μπορει να βγει  άδεια αγροτικής αποθήκης? Αν ναι που να απευθυνθω

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να βαζετε το ιδιο θεμα δυο φορες μεσα σε μιση ωρα..

παλι τις ιδιες απαντησεις θα παρετε

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/29562-αγροτική-αποθήκη-15τμ/?do=findComment&comment=993520

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Σε ακίνητο για το οποίο έχει εκδοθεί Κοινοτική άδεια για κατασκευή αποθήκης έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Λαμβάνω υπόψιν ότι έχει Ο.Α στο σύστημα αυθαιρέτων ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.