Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινοτική άδεια - απαιτήσεις, προϋποθέσεις έκδοσης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση εξ αδιαιρέτου οικοπέδου, στο οποίο υπάρχει συμβολαιγραφική πράξη για χωρισμό του οικοπέδου στο μισό,με σύνορα προφορικά.Μπορώ να βγάλω δύο αποθήκες έως 50 τμ και στα δύο χωρισμένα τμήματα?Εννοείται μέσω κοινοτικής άδειας

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εκτός αν γινει διαχωρισμός του οικοπέδου σε ανεξάρτητα διαιρετά τμήματα.

 

Μπορείς όμως να βγάλεις 1 κοινοτική και 1 κανονική άδεια αποθήκης (με τη σειρά που τα αναφέρω)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.κάτι ακόμα.τι γίνεται στη περίπτωση που μου ήρθε ο ένας ιδιοκτήτης και αιτείται αγροτική αποθήκη για το δικό του κομμάτι.πρέπει να πάρει και τη σύμφωνη γνώμη του αλλου?εγώ δεν είμαι αναγκασμένος να του βγάλω την κοινοτική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε κάθε περίπτωση έκδοσης άδειας σε συνιδιοκτησία, απαιτούνται Υπεύθυνες Δηλώσεις από όλους τους συνιδιοκτήτες ότι επιτρέπουν στον πελάτη σου να χτίσει και ότι αποποιούνται μελλοντικών απαιτήσεων σχετικά με το κτίσμα.

 

Έχω την εντύπωση πως δέχονται απλά υπογραφή όλων των ιδιοκτητών στο τοπογραφικό (Στο πολεοδομικό γραφείο, παρουσία του ελεγκτή μηχανικού) όμως με τις Υ.Δ. με γνήσια υπογραφών και ίδίως με το έντονο κείμενο εξασφαλίζεις και εσένα και τον πελάτη σου, γι' αυτό τις προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

η δικιά μου περίπτωση είναι η εξής: κατοικία νομίμως υφιστάμενη με άδεια κοινοτική του 1983 συμφωνα με την Ε49/77 δλδ μονόροφη, 60 τμ και χωρίς φέροντα στοιχεία από οπλισμένο σκυρόδεμα. Πάμε τώρα να νομιμοποιήσουμε συμφωνα με άρθρο 22 τη σοφίτα και τη στέγη του σπιτιου. Ερώτηση: εάν δεν είναι από μπετόν απο τι θα μπορούσε να είναι η πλάκα της οροφής (δεδομένου ότι στη άδεια δεν προβλέπεται στέγη); Ο συντάκτης της συγκεκριμένης εγκυκλιου το 1977 τι μπορεί να εννοεί και να φαντάζεται; ξύλινο πάτωμα ή θολωτο πετρόκτιστο;

Έστω οτι είναι όντως από σκυρόδεμα, η πολεοδομία μπορεί να μου πει οτι υπάρχει υπέρβαση αδειας αρα πληρωνει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο και γι ατην επιφάνεια του νομίμως υφιστάμενου κτίσματος;

 

SOS! :confused:

 

κάποιος;;;:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα συναδελφοι,θα ηθελαν να ρωτησω για κοινοτικη αδεια 50τ.μ. για νεα αποθηκη σε ενα χωριο στην Κοζανη τι γινεται?Ισχυει οτι βγαινουν κοινοτικες αδειες ακομη ή θα πρεπει να βγει κανονικη αδεια?Τι ισχυει τελικα?Περιμενω απαντηση οποιος μπορει.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

κοινοτική άδεια βγαίνει σε οικισμό κάτω των 1000 κατοίκων κ εφόσον εινι απομακρυσμένος ή δυσπρόσιτος από την έδρα της αρμόδιας πολεοδομίας. κκαταρχην θα πρέπει να τσεκαρεις εαν ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις. τωρα με τον καλλικράτη βέβαια δεν ξέρω τι μπορεί να εχει αλλάξει σχετικά με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχεις τις αποφάσεις Νομάρχη με τους όρους δόμησης (αναφέρουν ονομαστικά σε ποιους οικισμούς επιτρέπεται η έκδοση κοινοτικής άδειας) θα πρέπει να το ψάξεις.

 

Οι παλιές πολεοδομίες της Νομαρχίας που ήταν αρμόδιες για τα χωριά έχουν μεταφερθεί στους Καλλικρατικούς Δήμους.

Θα βρείς έναν υπάλληλο της παλιάς πολεοδομίας και θα ρωτήσεις εαν στον οικισμό που ενδιαφέρεσαι επιτρέπεται να βγεί κοινοτική άδεια αγροτικής αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.