Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινοτική άδεια - απαιτήσεις, προϋποθέσεις έκδοσης


Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στο θέμα των κοινοτικών αδειών όσον αφορα τα όρια του οικισμού. Μπορούν να εκδοθούν για εκτός ορίων οικισμού και αν ναι, υπάρχουν καποιοι περιορισμοί όσον αφορά την αρτιότητα ή τα πλάγια όρια; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και σε αγροτεμάχιο εντός των διοικητικών ορίων της πρώην κοινότητας για την οποία επιτρέπεται η έκδοση κοινοτικών αδειών.

 

Πρέπει βέβαια το αγροτεμάχιο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και επιπλέον θα χρειαστούν απαλλακτικά από δασική και από αρχαιολογία.

Ισχύουν οι εκτός σχεδίου όροι δόμησης όσον αφορά τα πλάγια όρια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε από που προκύπτει οτι μπορει εκτος οικισμού; το ΠΔ αναφερει ''...μέσα σε οικισμους...μπλα μπλα''. Υπάρχει κάποια άλλη αποφάση ή εγκύκλιος;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως.

Σχετικά με τη χορήγηση κοινοτικών αδειών δες την 6085/4983/27.9.1990 (ΦΕΚ 656/Β/90) απόφαση του Υπουργού ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.

 

Αναφέρει τα διοικητικά όρια των κοινοτήτων με πληθυσμό μικρότερο απο 1000 κατοίκους (απογραφή 1981) που ως οικισμοί δεν είναι παραθαλάσσιοι και δεν έχουν χαρακτηριστεί ως παραδοσιακοί.

 

Εσύ σε ποιο Π.Δ αναφέρεσαι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φεκ304Β/81 (ΥΑ είναι όχι ΠΔ οπως λανθασμένα έγραψα παραπάνω) αναφερεται 'εξουσιοδοτουμε τους δημάρχους ή προέδρους κοινοτήτων να εκδίδουν οικοδομικές άδειες για ορισμένες κατηγορίες οικοδομικών εργασίων μέσα σε ορισμένους οικισμούς υπο τους όρους των επόμενων κεφαλαίων'. Αλλά καλύπτεται σίγουρα με την ΥΑ του 90 που όντως αναφέρει όρια κοινοτήτων (υποθέτω διοικητικά).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ :Καλημερα συναδελφοι,θα ηθελαν να ρωτησω για κοινοτικη αδεια 50τ.μ. για νεα αποθηκη σε ενα χωριο στην Κοζανη τι γινεται?Ισχυει οτι βγαινουν κοινοτικες αδειες ακομη ή θα πρεπει να βγει κανονικη αδεια?Τι ισχυει τελικα?Περιμενω απαντηση οποιος μπορει.Ευχαριστω πολυ.

 

Πηγα στην Πολεοδομια στο Δημο Κοζανης και μου ειπαν οτι μπορει να βγει κοινοτικη αδεια για αποθηκη μεχρι 50 τ.μ. για τουβλοκτιστη αποθηκη, αλλα επειδη ο πελατης μου θελει να κανει την αποθηκη με μεταλλικη κατασκευη,στην πολεοδομια μου ειπαν οτι πρεπει να κοιταξει στο Διαταγμα τι ισχυει για μεταλλικες κατασκευες.Εσεις ξερετε τιποτα τι γινεται με την μεταλλικη αποθηκη?Θα χρειαστει λετε κανονικη οικοδομικη αδεια για την μεταλλικη?

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός είναι το εμβαδόν και η χρήση, όχι το υλικό κατασκευής.

Μπορείς να τη χτίσεις με ότι ότι μέθοδο δόμησης θες αρκεί να έχεις εκπονήσει την ανάλογη στατική μελέτη.

Προσωπικά εκτός απο φέρουσα τοιχοποιία, έχω βγάλει και μεταλλική και ξύλινη αγροτική αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.