Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ποιον ανήκουν τα πρανή σε αγροτεμάχια;


Recommended Posts

συνάδελφε erling

σε γενικιές γραμμές και αν είναι απαραίτητο κατασκευάζεται τοίχος αντιστήριξης και γίνεται επιχωμάτωση

συνήθως ο τοίχος είναι διατομής L για να μην δημιουργούνται προβλήμτα με τους ομόρους

συνήθως αποφεύγεται η θεμελίωση στο πρανές ,όπου τα χαλαρά υλικά και ο επιφανειακός εδαφικός μανδύας έχουν μεγαλύτερο πάχος και βέβαια υπάρχουν θέματα διάβρωσης και απορροής υδάτων

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , μετά απο περαιτέρω ψάξιμο καταλήγω οτι το σύνορο το δίναν στον πόδι οι τοπογράφοι που κάναν τις διανομές , με βάση όχι κάποιο νόμο , αλλά την κοινή λογική που αναφέρθηκε οτι αποτελεί φυσικό αντιστίριγμα .

Στην υπόθεση μου προχωράω ώς εξής , πλήρη αποτύπωση της περιοχής , όρια καθυπόδειξη του ιδιοκτήτη , καθώς και μιά επίσημη απάντηση απο την Δ/ση Πολιτικής Γής οτι τα συγκεκριμένα τεμάχια αποτελούν ιδιοκτήσιά , με αριθμούς , εμβαδα κλπ , τα οποία δεν έχουν καμία διηκητική ισχύ .

Απο κει και πέρα ας τα βρούν οι δικηγόροι .

 

Υ.Σ. Αν κάποια στιγμή μελοντικά βρώ κάτι παραπάνω θα φροντίσω να ενημερώσω .

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται η λογική τα 2/3 του πρανούς στον απο πάνω και το 1/3 στον κάτω.Δεν θυμάμαι όμως αν το αναφέρει σε κάποια νομοθεσία ή κάπου αλλού.Πάντως μου έχει τύχει σε περίπτωση διαμάχης μεταξύ ιδιοκτητών να εφαρμόζεται αυτή η αναλογία..απλά δεν ξέρω αν ήταν καθ'υπόδειξη δικαστηρίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.