Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποστυλώματα υπογείου


 

Recommended Posts

Στο fespa , η δοκος τυπου τοιχωμα υπογειου μεταφερει ολα τα φορτια της στα εκατερωθεν υποστυλωματα και καθολου στη θεμελιωση της. Για αυτο και στα φορτια των πεδιλοδοκων υπαρχει αυτη η αυθαιρετα προεπιλεγμενη τιμη (η οποια προφανως δεν ισχυει αν δεν εχεις απο πανω τοιχειο υπογειου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς έτσι είναι με τα προγράμματα. Εγώ έχω το FESPA και όποτε βάζω υπόγειο πάντα λέω " τί κάθομαι και βάζω πάλι εδώ τώρα" γνωρίζοντας ότι κάνω πάντα ότι μπορώ και βολεύει για να προσεγγίσω την πραγματικότητα. Απλά για μικρά κτίρια τα πράγματα δεν είναι σοβαρά και όλα οκ. Κάθε πρόγραμμα έχει τα δικά του. Είτε στο φέσπα, είτε σε άλλα πλην πεπερασμένων, με κάποιο τρόπο απέχουμε από την πραγματικότητα. Dchris, δεν υπάρχει «φορτίζεται υποστύλωμα από τοίχωμα". Αν έχει τοίχωμα 10μ μήκος και στα άκρα του 2 κολώνες, τότε οι κολώνες σηκώνουν το τοίχωμα?

Link to comment
Share on other sites

...Για αυτο και στα φορτια των πεδιλοδοκων υπαρχει αυτη η αυθαιρετα προεπιλεγμενη τιμη (η οποια προφανως δεν ισχυει αν δεν εχεις απο πανω τοιχειο υπογειου)

Σωστά αλλά αν δεν υπάρχει υπόγειο δε θα είναι η θεμελίωσή σε βάθος 1,50μ τουλάχιστον. Πάνω από την πειδλοδοκό/πέδιλο ύψους άντε 0,70μ δε θα έχεις ένα τοίχωμα εγκιβωτισμού από οπλισμένο σκυρόδεμα πάχους 0,20μ. Δε θα έχεις και μια τοιχοποιία από πάνω. Πάλι ένα φορτίο θα βγει για την πεδιλοδοκό.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη , περιπου ετσι ειναι για την περιπτωση που λες. (Αν και αλλο το βαρος τοιχοποιιας , αλλο το βαρος σκυροδεματος). Εγω οταν το εγραψα ηθελα να κανω την αντιδιαστολη με μια εσωτερικη πεδιλοδοκο σε κτιριο με υπογειο η οποια δεν εχει απο πανω της τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!

τελικά θα ακολουθήσω την εξής προσομοίωση

τα υποστυλώματα υπογείου να παραλαμβάνουν φορτία από τα υπερκείμενα υποστυλώματα

τα περιμετρικά τοιχώματα υπογείου να λειτουργούν ως υποστύλωματα με φόρτιση από γαίες και πλάκες ισογείου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαρη , περιπου ετσι ειναι για την περιπτωση που λες. (Αν και αλλο το βαρος τοιχοποιιας , αλλο το βαρος σκυροδεματος). Εγω οταν το εγραψα ηθελα να κανω την αντιδιαστολη με μια εσωτερικη πεδιλοδοκο σε κτιριο με υπογειο η οποια δεν εχει απο πανω της τιποτα.
Οταν έχουμε στο υπόγειο ένα άνοιγμα παραθύρου κολητά σε μιά κολόνα ,τότε η κολόνα μας είναι κατά την διεύθυνση αυτή κοντός στύλος.

Αν τώρα δεν βάλουμε το παράθυρο κολητά στην κολόνα μας, αλλά 0.50m δεξιά του , θα χαρακτηρίζεται κοντός ο στύλος μας ; Και εν πάσει περιπτώσει πόσο μήκος τοιχείου πρέπει να έχουμε μεταξύ στύλου και ανοίγματος για να μην μπορεί να χαρακτηρισθεί κοντος στύλος;

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι γι αυτό ασ μου απαντήσει.Ευχαριστώ.SR

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.