Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξάρτηση σε Hatt


Recommended Posts

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι. Γνωρίζω τις συντεταγμένες σε Ηαττ δυο τριγ/κων

που απέχουν μεταξύ τους 1.5 χλμ. Προκειμένου να εξαρτηθώ από αυτά μπορώ να κάνω το εξής: ?

 

Να μετρήσω κανονικά το αγροτεμάχιο μου σε αυθαίρετο σύστημα χτυπώντας παράλληλα τα δυο τριγωνομετρικά και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσω το align του autocad για να εξαρτηθώ? Η πρέπει να έχω απαιραίτητα τρία τριγ/κα για καλύτερη ακρίβεια?

 

Το λέω αυτό για να αποφύγω το ανέβασμα στις κορυφές για προσανατολισμό.

Μπορω να το κάνω? Κατά πόσο σωστό είναι?? Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις αυτό που έχεις κατά νου, πρέπει ούτως ή άλλως να ανέβεις για να πάρεις απόσταση προς τα τριγωνομετρικά σου, αλλιώς θα χρειαστείς τουλάχιστον 3.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο είσαι σίγουρος για την ακεραιότητα των τριγωνομετρικών. Οταν θα κάνεις το align θα βρείς (σίγουρα) κάποια διαφορά στη θεωρητική απόσταση μεταξύ τους, μικρή ή μεγαλύτερη.

 

Αν δεν υπάρχουν τα επιπλέον στοιχεία που θα σου δώσει η σκόπευση σε τρίτο τριγ/κό τότε η εξάρτηση είναι αμφίβολη, με ασάφεια ανάλογη της διαφοράς.

 

Γιατί δεν ανεβαίνεις επάνω; Σίγουρα θα βλέπεις μπόλικα βάθρα από 'κεί. Βελτιώνεις και τη φυσική σου κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε TopoEΜΠ

η προτροπή-πρόταση του συναδέλφου agior

είναι πολύ σωστή

ανεξάρτητα απο το σύστημα προβολής οι διαδικασίες εξάρτησης τοπογραφικών εργασιών

είναι κοινές

απο την στιγμή που η εξάρτηση είναι ανγκαία ή θα πρέπει να ανεβείς τρην ράχη 'η να συνεργασθείς με συνάδελφο που διαθέτει GPS,μέχρις ότου αποκτήσεις τον δικό σου εξοπλισμό

ανάλογα με την αμοιβή αποφασίζεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Να ανέβω συνάδελφοι αλλά η σκόπευση στο 1.5 χλμ μου δημιουργεί πρόβλημα στην εστίαση του κατόπτρου. Το βλέπω σαν "μύγα" και αμφιβάλλω για τη μέτρηση..Γι αυτό σκέφτηκα την προηγούμενη λύση μήπως...Αν χάσω και 2-3 cm δεν έγινε και τίποτα.Τι προτείνετε τελικά?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε TopoEΜΠ

όπως σου έγραψα και παραπάνω εσύ αποφασίζεις

το θέμα είναι πολύ απλό, πάρα πολύ απλό

η σκόπευση στο 1,5 χλμ με γεωδαιτικό σταθμό δεν εχει πρόβλημα

δεν θα λύσεις το πρόβλημα με το να γράφεις στο φόρουμ

έβγα έξω και στρώσου στη δουλειά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

πιστευω η ανάρτηση νο 6 είναι η πιο πετυχημένη που έχω διαβάσει πολύ καιρό τώρα στο forum

 

αντε να γελάσουμε και λίγο

Link to comment
Share on other sites

@kasvan αντίθετα, με κουράζει να συμμετάσχω στο "άλλο" thread, το πένθος δεν εκφράζεται με λόγια, πόσο μάλιστα τέτοια λόγια που ανταλλάχτηκαν.

 

Η δημοσίευση του Θεοχάρη περιέχει και τη συνταγή της ανάκαμψης, άμποτε...

 

Με την άδειά του, την εγκολπώνομαι σαν υπογραφή μου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.