Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάγραμμα εκσκαφών


Mdim

Recommended Posts

ειναι μια βασική "μελέτη εφαρμογής"

κοινώς έχει όλα τα απαραίτητα σχέδια που απαιτούνται για να κτιστεί ένα κτίριο

 

φυσικά δεν επιλύει όλα τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την αποζητάει ο Έλληνας την γραφειοκρατία και ας την βρίζει συγχρόνως

Συνάδελφοι

Δεν μίλησα για κατάργηση των προδιαγραφών (εξ αρχής παραδέχομαι ότι όλες είναι σωστές τεχνικά και ειδικότερα αν τα ιδιωτικά έργα γινόταν με δημοπρασία )

Αναφέρομαι όμως σε μερικές απ’ αυτές (και είναι πολλές,) που είναι πέρα από την ασφάλεια του κοινού και του ίδιου του έργου και το μόνο που κάνουν είναι

1. να δίνουν λαβή στον υπάλληλο για να φτάνει στα άκρα της γραφειοκρατίας (ξέρετε τι θα πει φραγή χιονιού μήπως;)

2. να τον αναγκάζουν υπό τον φόβο μεμψιμοιρίας να τις ζητάει σε κάθε μελέτη και ας γνωρίζει και ο ίδιος ότι είναι άσκοπες

3. να αυξάνουν άσκοπα το χρόνο ελέγχου αδειών, χωρίς να μένει χρόνος για αυτοψίες που θα έπρεπε να γίνονται προς όφελος όλων μας

4. να είναι ανούσιες για τον μελετητή χωρίς να βελτιώνουν ή να απομειώνουν την ίδια την κατασκευή (πόσοι από σας δεν αναφέρατε ήδη για τις εκσκαφές- τι!! το ζητάνε και αυτό; –μπαίνει και δεν το βλέπει κανείς!!-τέτοιες προδιαγραφές θέλετε;)

5. να εφησυχάζουν τον ιδιοκτήτη δίνοντας μάλιστα την λανθασμένη εντύπωση ότι μπορεί να το εκτελέσει όχι μόνο χωρίς δημοπρασία αλλά και χωρίς τον επιβλέποντα, ενώ θα μπορούσαν να ήταν ενδεικτικές ή ελεύθερης επιλογής, ανάμεσα από 5-10 τεχνικά εγκεκριμένες πρότυπες, που θα μπορούσαν να είχαν συνταχθεί και ελεγχθεί από το κράτος (αναφέρομαι στην θερμ/ση πχ) και αντί να τον εφησυχάζουν να τον προβληματίζουν επομένως για το ποια να επιλέξει ώστε να έχει συνεχή επικοινωνία με τον επιβλέποντα (χωρίς να κάνουν και τον εργολάβο να χαίρεται όπως ανέφερε άλλος συνάδελφος αφού και αυτόν θα τον προβληματίσουν πριν την προσφορά του και μάλιστα προς όφελος του ιδιοκτήτη που δεν θα φεσωθεί εκ των υστέρων αν θεωρήσουμε δεδομένες τις μεταβολές για βελτιωτικό αποτέλεσμα - αλλιώς γιατί να γίνουν)

6. Που δεν σημαίνουν ότι εγώ -ο επιβλέπων- τα ξέρω όλα αλλά συγχρόνως να τον γνωρίζουν ότι ούτε και ο υπάλληλος με τον τυπικό του έλεγχο

7. Ότι δεν σημαίνουν ότι αφού τα είδε και τα σφράγισε ο υπάλληλος με την σφραγίδα « τη ευθύνη..» είναι και σωστές, απαράβατες και μονόδρομος στην κατασκευή και με απαιτήσεις ενημέρωσης φακέλου (το β’ σταδιο γραφ/τίας)

8. Να εφησυχάζουν το κράτος ότι κάνει καλά την δουλειά του επιβάλλοντας μελέτη εφαρμογής ενώ ξέρει ότι αυτή ούτε στα δημόσια τα έργα σχεδόν δε εφαρμόζεται (εκεί δηλ που κανένας δεν θέλει να αλλάξει τίποτα γιατί θα μπλέξει στα γρανάζια του εργολάβου-προϋπολογισμού κλπ) και ενώ γνωρίζει ότι στα ιδιωτικά ούτε δημοπρασίες γίνονται αλλά και ευελιξία αλλαγών υπάρχει ( και γιατί να μην υπάρχει άλλωστε σε τροποποιήσεις που δεν επηρεάζουν δυσμενώς στατική επάρκεια και λειτουργία όπως – θερμομόνωσης –διαδρομές ύδρευσης αποχέτευσης –ηλεκτρολογικών-θέρμανσης κλπ)

 

 

Φυσικά και πάλι τονίζω ότι δεν θα ήθελα οι προδιαγραφές να αποκλείουν τον όποιο συνάδελφο θέλει να μπορεί να γράφει και να βάζει οποιαδήποτε λεπτομέρεια αυτός θέλει ακόμη και τις πιο ανούσιες για μένα αν αυτός τις θεωρεί σημαντικές και απαράβατες και κατασκευαστικό μονόδρομο για αυτόν (δηλ πώς να επιτρέψω κέλυφος αντί …πχ επειδή θα χρειασθεί να ενημερώσω μελέτη θερμ/σης-κατόψεις-τομές-καθ ύψος λεπτομέρεια-μελέτη θέρμανσης κλπ;)

 

 

Αν δεν περικοπούν και απλοποιηθούν μερικά πράγματα τότε θα φτάσουμε στο σημείο να χρειάζεται να χωριστούμε σε τρία αντιμαχόμενα στρατόπεδα

1/3 ελεγκτές μελετών, 1/3 ελεγκτές κατασκευών (κρατικοδίαιτοι )

και 1/3 ελ επαγγ συντάχτες μελετών

Στα 35 χρόνια που επαγγέλλομαι να τι κατάλαβα

Παλιά παλεύαμε μόνο ανάμεσα στις ερμηνείες ΓΟΚ, εγκυκλίων κλπ

μετά το 1983 πέραν αυτών και με του «ψύλλου πήδημα των προδιαγραφών»

 

 

σε συνάδελφο

Πληρώνομαι για να κάνω καλά την δουλειά μου και αντί να διαθέτω χρόνο για άσκοπα πράγματα, μπορώ τον διαθέσω δημιουργικά όφελος του πελάτη μου για φωτορεαλισμό-χρωματισμό υλικά κλπ που δεν προβλέπονται στην άδεια

 

Δεν κατανοώ την λογική ορισμένων που από την μία διαμαρτύρονται για το γραφειοκρατικό κράτος και τη γιγάντωση του και από την άλλη δεν θέλουν « να σπαστούν αυγά ….»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

KANA:

Δεν κατανοώ την λογική ορισμένων που από την μία διαμαρτύρονται για το γραφειοκρατικό κράτος και τη γιγάντωση του και από την άλλη δεν θέλουν « να σπαστούν αυγά ….»

 

Φίλε ΚΑΝΑ, τα αυγά θα σπαστούν ούτως ή άλλως γιατί αγνοήσαμε τα αυτονόητα και δημιουργήσαμε την εικονική πραγματικότητα που ζούμε. Μπερδέψαμε την γραβάτα με το σώβρακο και αντί να ασχοληθούμε με την ουσία της πραγματικότητας και της δημιουργίας σαν μηχανικοί και αρχιτέκτονες μπλέξαμε με το άχρηστο χαρτομάνι και τις ατέρμονες διαδικασίες και καταντήσαμε δικολάβοι.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 98/89 που αναφέρθηκε (εδώ στα Downloads, επικαιροποιημένη) είναι σαφής ως προς τα "τεχνικά" σχέδια που απαιτούνται. Αλλά είδατε κάπου να είναι σαφής ως προς τον ορισμό της "μελέτης εφαρμογής"?

 

Αφήνοντας κατά μέρος ό,τι γνωρίζουμε πως σημαίνει (όσοι τουλάχιστον έχουμε ασχοληθεί, κατ' ιδίαν ή σε γραφεία άλλων) το μόνο σχετικό είναι αυτό (μεγαλύτερο τμήμα στο #44):

 

...Β. Οι μελέτες αυτές θα περιλαμβάνουν την οριστική μελέτη, την μελέτη εφαρμογής (τον προϋπολογισμό και το χρονοδιάγραμμα)...

 

Στην Ελληνική Γλώσσα όταν τοποθετείς κάποιες λέξεις/προτάσεις σε παρένθεση δίπλα σε κάποιον όρο το κάνεις επεξηγηματικά...συνήθως. Οπότε από το παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι ο νομοθέτης εννοεί την εφαρμογή των σχεδίων ως υλοποίηση χρονική/οικονομική και όχι ως οδηγό κατασκευής! Αν λοιπόν υπάρχει κάπου στη νομοθεσία ακριβής ορισμός του "μελέτη εφαρμογής" (κατασκευαστικού πεδίου πάντα) το θέμα λύνεται...αν όχι βαδίζεις με ό,τι έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

......Αν λοιπόν υπάρχει κάπου στη νομοθεσία ακριβής ορισμός του "μελέτη εφαρμογής" (κατασκευαστικού πεδίου πάντα) το θέμα λύνεται...αν όχι βαδίζεις με ό,τι έχεις ;)

Το ΠΔ696 ορίζει πολύ αναλυτικά το περιεχόμενο του σταδίου μελέτη εφαρμογής και αφορά ιδιωτικές και δημόσιες μελέτες. Το "κατασκευαστικό πεδίο" δεν κατάλαβα τί σημαίνει, οι μελέτες γίνονται για να κατασκευάζονται, όχι ;

Να ξαναθυμηθούμε ότι η μελέτη είναι μία, συντάσσεται και παραδίδεται σε στάδια, προμελέτη, οριστική κ εφαρμογής, και η εγκύκλιος απλά εξειδικεύει για τίς οικοδομικές άδειες, απλοποιώντας και καταργώντας διάφορα πράγματα (π.χ. προμελέτη, πίνακες κουφωμάτων κ.α.).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για την εγκύκλιο...δεν το εξέφρασα ορθώς, μπαρδόν. Σε αυτή θα ανατρέξω για να δω τί πρέπει να σχεδιάσω...

 

Το τί απαιτείται για την έκδοση (και υλοποίηση) μιας Οικοδομικής Άδειας, που είναι και το ζητούμενο στη συζήτηση φαντάζομαι, είναι απόλυτα σαφές - γιατί μπαίνει στη μέση το Π.Δ. που είναι και προγενέστερο?

 

 

υγ. μάλιστα θεωρώ ότι η "μελέτη εφαρμογής" ερμηνεύεται αλλιώς στο ένα και στ' άλλο. Εγώ προφανώς θα δω την πιο πρόσφατη ερμηνεία (που απλά τυγχάνει και με συμφέρει). Για αυτό κάνω λόγο για ακριβή ορισμό που πρέπει να ισχύει...ένθεν κακείθεν.

υγ2. ενδεχομένως τίθεται θέμα επιλογής εργοδότη (μιλάμε για ιδιωτικά μεγάλης κλίμακας έργα) με ποιο σύστημα επιθυμεί να προχωρήσει - αλλά δε σκέφτηκα, δυστυχώς, να δω σχετικές συμβάσεις, όταν είχα την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να βρω πως ανοίγω νέο θέμα, ίσως να βρίσκομαι και εκτός ήδη , αν δεν το έπραξα και με πρωθύστερες δημοσιεύσεις μου ακόμη.

Άκουσον – άκουσον (το άκρον άωτον της γραφειοκρατίας)

Ιστορικό

Υπέβαλα οικ άδεια σε παρακείμενη της πόλης μου πολεοδομία και η διαδικασία προχώρησε υπογράφοντας αρχιτ –στατικά κλπ μελέτες μέχρι και τα φορολογικά ακόμη

Έλα όμως που ή άδεια δεν εκδόθηκε εντός του 9/μήνου από υπαιτιότητα της υπηρεσίας

Άντε να ΜΗ κάνω φασαρία (συναδελφικά σκεπτόμενος) επανυπέβαλα τον φάκελο όπως ήταν, με νέα αίτηση μου πριν από 1,5 μήνα.

Έλα όμως που σήμερα μου πήραν τηλ και μου ζητάνε επανεκτυπώσεις όλων των σχεδίων

(επειδή λέει είναι υπογεγραμμένα με παλιές ημερ/νίες)

Φυσικά τους απάντησα:

και τι πειράζει; βάλτε και μια νέα θεώρηση από κάτω από την παλιά (για να φαίνεται ακόμη πιο νορμάλ ) ή διαγράψτε την παλιά και βάλτε την νέα με διπλοσφράγισμα υπηρεσίας)

Το πρόβλημά μου και το ερώτημα μου συγχρόνως είναι:

Να τυπώσω νέο φάκελο ή να τους μουντζώσω όλους και να τους κάνω και αναφορά;

Αν περνούσε και από ΕΠΑΕ θα ξαναπέρναγε πάλι; Ναι ή όχι

 

(παρακαλώ θυμίστε μου πως ανοίγω νέο θέμα-παλιά το βρήκα εύκολα-τώρα πως γίνεται;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα μετά από δύο και πλέον χρόνια για ... καλό σκοπό :smile:

 

 

Όλη η σειρά των σχεδίων του θρυλικού πλέον βιβλίου "Διαδικασία Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών" , εκδόσεις ΤΕΕ του 1985 σε μορφή zip βρίσκεται συγκεντρωμένη εδώ .

post-341-0-45518900-1354102530.jpg

Edited by gvarth
Link to download
  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.