Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας,

Είναι νέα μηχανικός και έχω αναλάβει μια άδεια ιατρείου.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η αμοιβή για μια τέτοια άδεια.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τί χρειάζεται... Εννοείς για αλλαγή χρήσης ή για τη διαρρύθμιση, ή και τα δύο;

Νομίζω ότι ειναι κακοπληρωμένες οι δουλειές, γιατί δεν εκτιμούν τέτοιες υπηρεσίες (αλλαγή χρήσης) οι πελάτες...

Ας δώσει κανείς που έχει κάνει κάποιο νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος συνάδελφος θα ήθελε να δώσει μία τιμή, θα πρότεινα αυτό να γίνει μέσω π.μ., καθώς όπως όλοι γνωρίζεται το Φόρουμ είναι ανοιχτό σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κακώς! Γιατί και εγώ θα ενδιαφερόμουν να μάθω...

Παρακαλώ να επανέλθει σοβαρά το θέμα της πρόσβασης των ιδιωτών στο φόρουμ, είναι πλέον ζωτικής σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάτω από την ελάχιστη αμοιβή απασχόλησης μηχανικού.

 

Δλδ 5000λ

 

Δλδ 1102,05+ΦΠΑ+λοιπές κρατήσεις και εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται την κάτοψη του ιατρείου και αναλυτικα τα τετραγωνικα κάθε χώρου έτσι ώστε να φαίνεται ότι πληρούν τις προυποθέσεις που απαιτούνται..

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ απλοποιείς τη δουλειά σου... Χρειάζεται μια κάτοψη, την οποία θα ελέγξεις, θα πρέπει να γράφεται σαφώς ότι είναι ιατρείο και αναλυτικά τη χρήση του χώρου, θα πας στη πολεοδομία και θα χάσεις μια μέρα κλπ... Ετσι πρέπει να σκέφτεσαι γιατί αλλιώς δεν περνάς στο πελάτη ότι είσαι μηχανικός, πιο πολύ παιδί για θελήματα φαίνεσαι... Αν κάτι δεν θέλει να το πληρώσει ας το κάνει μόνος του... Από το να δουλεύεις τσάμπα καλύτερα να κάθεσαι σπίτι σου, πιο οικονομικά σου έρχεται...

Εχω ξαναπεί ότι στο δικηγόρο και το γιατρό είναι όλοι κότες, στο μηχανικό κάνους όλοι τους μάγκες και τους ξερόλες...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα που είμαι καινούρια στo forum...

μην υποτιμας την δουλειά αυτή, πρέπει να διακπεραιώσεις άδεια για αλλαγή χρήσης. με τοπογραφικό, σχέδια και άδεια της υπάρχουσας οικοδομής, του ορόφου που κάνεις την επέμβαση, Τεχνική έκθεση με περιγραφή των εργασιών που θα γίνουν και αναλυτικό προυπολογισμό για τις αντίστοιχες εργασίες...

και κανένα μήνα στην Πολεοδομία...στην καλύτερη των περιπτώσεων

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι γράφει η οικοδομική άδεια; Γιατί να χρειάζεται αλλαγή χρήσης αν η άδεια προβλέπει π.χ. γραφείο; Μια βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης από την πολεοδομία μας καλύπτει.

Εσύ φτιάξε την κάτοψη και τομή του χώρου και μελέτη πυρασφάλειας απόσο γνωρίζω και μετά βλέπεις τι θα σου πει η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.