Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιμετρική γείωση


prasinos

Recommended Posts

Κώστα, δεν έχω δει το προτυπο στο οποίο αναφέρεται το παραπάνω με τα μάτια μου, αλλά μόνο αναφορές σε αυτό. Πρόκειτε για το ΕΛΟΤ ΕΝ 62305, κεφάλαιο Ε.5.6.2.2.2. Αυτά αναφέρεται στο βιβλίο της ΕΛΕΜΚΟ

 

+1000

 

όντως αυτό που αναφέρει ο Μίλτος υπάρχει στο βιβλίο της ΕΛΕΜΚΟ για τη θεμελειακή γείωση, αν δεν κάνω λάθος περίπου στα 15 ευρώ στοιχίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι καλησπερα.

Εχω μια περιπτωση που μου ζηταν θεμελιακη γειωση αλλα εχει γινει η θεμελιωση και εχουν πεσει τα τοιχια.Τι γινεται σε αυτη την περπτωση?

Link to comment
Share on other sites

το περιεργο ειναι πως η οικοδμη ειναι κολητα σε ενα ιση υπαρχον κτιριο.Ετσι η ταινια δεν μπορει να κλειση. Τη λαμα χαλκου που την στερεωνω? στο εδαφος με πασαλακια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις τώρα που δεν μπορείς να κλήσεις την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν στην περιμετρική γείωση δεν μπορεί να δημιουργήσει βρόγχους.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν στην περιμετρική γείωση δεν μπορεί να δημιουργήσει βρόγχους.

Αυτό ξέρω και εγώ, αλλά κάνω βρόγχους στα 20 μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω εκτός θέματος, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι ο καθένας κάνει τελικά ο,τι θέλει!

Στις θεμελιώσεις που κάνω ο εκάστοτε Ηλ/γος μηχανικός (τρεις εν τέλει) θέλει τουλάχιστον ένα βρόχο...

 

Στο θέμα τώρα:

Σε περίπτωση κτηρίου με εξωτερική γείωση (όταν πρώτο-εφαρμόστηκε η θεμελιακή) χρησιμοποιήθηκε χαλύβδινη επιψευδαργυρωμένη ταινία και όχι χάλκινη. Αναφέρεται κάπου ότι πρέπει να είναι χάλκινη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.