Jump to content
Bastisk

Ανατινάξεις από Μεταλλειολόγους

Recommended Posts

Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει η Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 334 του 1989, που δίνει το δικαίωμα στους διπλωματούχους Μηχανικούς Μεταλλείων - Μεταλλουργούς Μηχανικούς να εκτελούν το επάγγελμα του γομωτή. Δεν μπορω να την αναρτήσω λόγω μεγέθους. Όποιος την θέλει μπορεί να μου στείλει e-mail.

Άν κάποιος συνάδερφος ενδιαφέρεται για το επάγγελμα του γομωτή για βιοποριστικούς λόγους, μπορεί να το κάνει.

Προσοχή σε όσους έχουν τον τίτλο και δεν έχουν ξέρουν από ανατινάξεις να μην σκοτωθούν και να μην σκοτώσουν άλλους.

Σύμφωνοι... Εξάλλου στον ΚΜΛΕ αναγράφεται στο άρθρο 105 παρ. 9, ότι: "Για τους Διπλ. Μηχανικούς Μεταλλείων ή Διπλ. Μεταλλουργούς Μηχανικούς δεν απαιτείται η απόκτηση των ειδικών αδειών εργασιών του άρθρου 104 παρ. 3 για την εκτέλεση των αντίστοιχων, με την ειδικότητά τους, εργασιών, που όμως πρέπει να γίνονται αποκλειστικά για δοκιμαστικούς ή πειραματικούς λόγους ή και σε περίπτωση σοβαρών επικίνδυνων καταστάσεων ή κινδύνων" το ίδιο αναφέρεται και στην ΚΥΑ 2254/21-12-1994(ΦΕΚ 73/Β΄/3-2-1995).

Αφού λοιπόν μπορεί ο Διπλ/χος Μηχανικός Μεταλλείων να κάνει τις δύσκολες και σύνθετες ανατινάξεις μόνος του, μπορεί να κάνει και τις απλές, για βιοποριστικούς λόγους. Να σε παίρνει κανείς για επιβλέποντα Μηχανικό στο λατομείο ή στο Μεταλλείο και να κάνεις τις ανατινάξεις εσύ. Σαν να λέμε ότι προσλαμβάνει κανείς Μηχανολόγο Μηχανικό ή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και να τον βάζει να αλλάζει λάδια στα μηχανήματα ή να άλλάζει λάμπες, για "βιοποριστικούς λόγους" όπως λέει και η απόφαση του Νομικού Συμβουλίου που λες...

───────────────────────────

Να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις μηνυμάτων.

Γι να έχουμε και το καλό ερώτημα...

Οι πυροτεχνουργοί γενικώς περνάνε και από ψυχίατρο; (Κάτι τέτοιο έχω ακούσει)

Σαν να λέμε ότι προσλαμβάνει κανείς Μηχανολόγο Μηχανικό ή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και να τον βάζει να αλλάζει λάδια στα μηχανήματα ή να άλλάζει λάμπες, για "βιοποριστικούς λόγους" όπως λέει και η απόφαση του Νομικού Συμβουλίου που λες...

Εδώ κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ με την αλαζονική σου γνώμη φίλε.

Σε πληροφορώ ότι σε εργοτάξιο με 250 μηχανήματα έργου,με τζίρο που θα σου πάρει λίγη ώρα να μετρήσεις τα μηδενικά,ο Μηχανολόγος του Συνεργείου Συντήρησης ήταν ένα παληκάρι Μηχανικός που δεν φοβόταν μήπως σκίσει κανένα καλσόν,γι' αυτό κ πληρωνόταν 10 φορές το μισθό σου.Διότι,δεν χρειάζονταν άλλοι 15 πακιστανοί άσχετοι επειδή ο τύπος ήταν κομάντο κ όλα δούλευαν ρολόι ΚΑΤΩ από το budget του κόστους συντήρησης στο κοστολόγιο του έργου.

Αφήστε τις υπεροπτικές συμπεριφορές,ειδικά αυτούς τους καιρούς.Εγώ στα 19 μου ξεκίνησα επιστάτης-αποθηκάριος κ το μεσημέρι η μπανιέρα βούλωνε από τη λάσπη.

Η ανατιναξη νομιζω ειναι μια εξειδικευμενη εργασια και δε νομιζω να δωθηκε για βιοποριστικους λογους. Μαλλον δωθηκε επειδη τα διδασκομαστε καπως σε βαθος ολα αυτα

Για την ανατίναξη πρέπει να γνωρίζεις και στατική. Δες αρκεί η γνώση στα υλικά μόνο.

Εξάλλου ο καθένας μπορεί να γίνει.

Εδώ κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ με την αλαζονική σου γνώμη φίλε.

.......................................................................................................................

Αφήστε τις υπεροπτικές συμπεριφορές,ειδικά αυτούς τους καιρούς.Εγώ στα 19 μου ξεκίνησα επιστάτης-αποθηκάριος κ το μεσημέρι η μπανιέρα βούλωνε από τη λάσπη.

ούτε αλαζονική συμπριφορά είναι φίλε, ούτε είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ να πρέπει και να επιβάλλεται σε ένα εργοτάξιο (λατομείο, μεταλλείο ή έργο), ειδικά όταν γίνονται ανατινάξεις, να στελεχώνεται από τις σωστές ειδικότητες και αυτές που προβλέπει ο Νόμος. Εσύ τουλάχιστον γύριζες μεσημέρι και έκανες μπάνιο, εγώ γύριζα βράδυ (και αν γύριζα) και δεν προλάβαινα καν να κάνω μπάνιο. Δεν νομίζω ότι πρέπει να πιανόμαστε από τέτοια γεγονότα για να καθορίσουμε το αντικείμενο της δουλειάς και μάλιστα του Μηχανικού Μεταλλείων, που εκ των πραγμάτων είναι στη πρώτη γραμμή. Ένας τέτοιος δύσκολος χώρος εργασίας επιβάλλεται να έχει όλο το κατάλληλο προσωπικό.

Γι να έχουμε και το καλό ερώτημα...

Οι πυροτεχνουργοί γενικώς περνάνε και από ψυχίατρο; (Κάτι τέτοιο έχω ακούσει)

αν αναφέρεσαι στους πυροτεχνουργούς του Στρατού ή της Αστυνομίας έχουν τους δικούς τους κανονισμούς όλοι οι Αξιωματικοί. Οι γομωτές - πυροδότες (επαγγελματική άδεια) που έχουν την άδεια για ανατινάξεις σε λατομεία, δημόσια έργα κλπ. περνάνε από ψυχίατρο ή παθολόγο κάθε 3 χρόνια που τους δίνει γνωμάτευση ότι είναι ικανοί για την δουλειά αυτή, (φυσικά τους ζητάνε και ποινικό μητώο)

────────────────────────────────────

Χρησιμοποιήστε το edit για να μην κάνετε συνεχόμενες δημοσιεύσεις.

Για να δοθεί άδεια αγοράς, μεταφοράς και κατανάλωσης εκρηκτικών υλών, η εταιρεία ορίζει κάποιον υπεύθυνο, στο όνομα του οποίου εκδίδεται η άδεια. Αυτός συνήθως είναι ο εργοταξιάρχης ή ο μηχανικός κατασκευής. Αυτός μαζί με την αίτηση για την χορήγηση της άδειας δηλώνει τον ή τους γομωτές που θα χρησιμοποιήσει. Ο υπέυθυνος, αυτοί που τον ορίσανε και οι γομωτές υποβάλουνε στην ασφάλεια σε σφραγισμένο φάκελο ιατρική βεβαίωση για την ψυχική τους υγεία (περιλαμβάνει οτι δεν είναι αλκοολικοί ή ναρκομανείς). Η ασφάλεια ελέγχει υπηρεσιακά τα ποινικά τους μητρώα. Όλη αυτή η διαδικασία ισχύει για να δηλωθεί κάποιος μηχανικός ως γομωτής σε κάποια άδεια. Εξάλλου υπάρχουνε συνάδερφοι που είναι τρόφιμοι σε ψυχιατρεία.

Υπάρχουνε μικρά λατομεία που κάνουνε μία ανατίναξη τον μήνα και πιθανά ο υπεύθυνος συνάδερφος να εξυπηρετείται να κάνει ο ίδιος την ανατίναξη, παίρνοντας ίσως κάποια αύξηση.

Πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει η Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους 334 του 1989, που δίνει το δικαίωμα στους διπλωματούχους Μηχανικούς Μεταλλείων - Μεταλλουργούς Μηχανικούς να εκτελούν το επάγγελμα του γομωτή. Δεν μπορω να την αναρτήσω λόγω μεγέθους. Όποιος την θέλει μπορεί να μου στείλει e-mail.

Άν κάποιος συνάδερφος ενδιαφέρεται για το επάγγελμα του γομωτή για βιοποριστικούς λόγους, μπορεί να το κάνει.

Προσοχή σε όσους έχουν τον τίτλο και δεν έχουν ξέρουν από ανατινάξεις να μην σκοτωθούν και να μην σκοτώσουν άλλους.

Επ'ουδενί δεν πρέπει να το ασκεί το επάγγελμα γομωτή κατ'επανάληψη ένας Διπλ. Μηχανικός Μεταλλείων και η σωστή ερμηνεία της Γνωμοδότησης είναι αυτή! Ανεξάρτητα της αποκτηθέμενης εμπειρίας και γνώσης, για την κατ'επανάληψη άσκηση της ειδικότητας αυτής χρησιμοποιούνται αποκλειστικά εξειδικευμένα άτομα! Ο Διπλ. Μηχανικός Μεταλλείων χρησιμοποιεί το δικαίωμα αυτό μόνο σε περίπτωση κινδύνου ή εκπαίδευσης. Π.χ. η συμμετοχή σε πρακτική εκπαίδευση και ο τερματισμός της γόμωσης σε περίπτωση τραυματισμού/αδυναμίας του κανονικού γομωτή! Τι πάει να πει η εξάσκηση της ειδικότητας για βιοποριστικούς λόγους? Μόνη περίπτωση είναι η απόκτηση ειδικότητας γομωτή με τις τυπικές διαδικασίες και η αποκλειστική επαγγελματική δραστηριότητα μόνο ως γομωτής και όχι ως Μηχανικός!

πες τα μεγάλε... γιατί μερικοί νομίζουν ότι οι ανατινάξεις είναι δεξί και αριστερό κλικ με το ποντίκι...