Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναλογία τσιμέντου στο σκυρόδεμα


 

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς πόση είναι περίπου η αναλογία του τσιμέντου στο σκυρόδεμα στην ποιότητα C20/25? Ρωτάω για να ξέρω πόσο ρευστοποιητή για στεγάνωση πρέπει να βάλω ανά κυβικό μπετόν, γιατί η isomat δίνει ποσότητα 200γραμμάρια ανά 100 κιλά τσιμέντου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ποσότητα τσιμέντου γράφεται πάνω στο Δελτίο Αποστολής κάθε βαρέλας.

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις την εταιρεία που σου το προμηθεύει.

 

Κατά κανόνα για το 20/25 χρησιμοποιούν 270kg τσιμέντο/κυβικό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κάτω από 300 κιλά τσιμέντο στο κυβικό και Ν/Τ 0,55 για προστασία απο χλωριόντα, κύκλους πήξης-απόψυξης και χημική προσβολή...(δηλ. κατηγορία C30/37) με βάση το νέο πρότυπο.

Με εξαίρεση την κατηγορία 1 σε ενανθράκωση που επιτρέπεται το C20/25 με Ν/Τ 0,65 και min ποσότητα τσιμέντου 260kg/m3....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι κάτω από 300 κιλά τσιμέντο στο κυβικό και Ν/Τ 0,55 για προστασία απο χλωριόντα, κύκλους πήξης-απόψυξης και χημική προσβολή...(δηλ. κατηγορία C30/37) με βάση το νέο πρότυπο.

Με εξαίρεση την κατηγορία 1 σε ενανθράκωση που επιτρέπεται το C20/25 με Ν/Τ 0,65 και min ποσότητα τσιμέντου 260kg/m3....

 

Το Ν/Τ 0.55 ειναι τραγικά μεγαλό για προστασία απο χλωριοντα ή ενανθρακωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς πόση είναι περίπου η αναλογία του τσιμέντου στο σκυρόδεμα στην ποιότητα C20/25? Ρωτάω για να ξέρω πόσο ρευστοποιητή για στεγάνωση πρέπει να βάλω ανά κυβικό μπετόν, γιατί η isomat δίνει ποσότητα 200γραμμάρια ανά 100 κιλά τσιμέντου.

Ευχαριστώ!

 

Σημερα συναδελφε στην Ελλαδα ισχυουν οι προδιαγραφες του Κανονισμου Τεχνολογιας Σκυροδεματος !997 .Λοιπον στον πινακα 5.2.5.1 του κανονισμου θα βρεις ολα οσα ρωτας.Οσο αφορα την ποσοτητα τσιμεντου ο πινακας δινει την ελαχιστη.Επομενως πρεπει να ζητησεις τη μελετη συνθεσης απο το εργοστασιο παραγωγης. Οσο αφορα δε το λογο νερου /τσιμεντο αν το εργο σου ειναι σε αποσταση εως 1000 μ απο τη θαλασσα αλλα δεν επηρεαζεται αμμεσα απο το θαλασσινο νερο ο κανονισμος δινει 0,60 κατα μεγιστο ενω για σκυροδεμα στη θαλασσα (στη ζωνη αιγιαλου και παραλιας θαλεγα) 0,48 .Ο Αμερικανικος Κανονισμος ACI 318 προβλεπει 0,40 .Ομως θα πρεπει αυτο να το συνδυασεις με τις μελετες συνθεσης που εχει το εργοστασιο παραγωγης.Το νεο προτυπο δεν ισχυει ακομα στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

επίσημα ετσι ειναι αλλα απο γνωση θα ελεγα οτι

 

τα 1000 μέτρα ειναι μικρή απόσταση. Συνηθως βαζουμε τα 1800. Σιγουρα θα αλλαξει και θα παμε σε Ν/Τ 0.4 για παραθαλάσσια και αυτοσυμπυκνούμενο.Βεβαια μεχρι να γίνει αυτό θα εχουμε ξεκάνει δεκάδες χιλιάδες σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

επίσημα ετσι ειναι αλλα απο γνωση θα ελεγα οτι

 

τα 1000 μέτρα ειναι μικρή απόσταση. Συνηθως βαζουμε τα 1800. Σιγουρα θα αλλαξει και θα παμε σε Ν/Τ 0.4 για παραθαλάσσια και αυτοσυμπυκνούμενο.Βεβαια μεχρι να γίνει αυτό θα εχουμε ξεκάνει δεκάδες χιλιάδες σπίτια.

 

Ορθοτατα τα λες συναδελφε.Ομως αντε να βρεις εργοστασιο παραγωγης να κανει συνθεση ειδικα για τον πελατη.Δε θα βρεις 'η θα το χρυσοπληρωσεις.Ασε που αν υπαρξει καποιο προβλημα αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας αφου δεν ακολουθηθηκαν οι Ελληνικες Προδιαγραφες.28 χρονια πειρας πανω σε αυτα τα θεματα εχουν δει πολλα τα ματια μου και ακουσει τα αυτια μου.Καταδικες δικαστικες ουκ ολιγες.Κατεδαφισεις σπιτιων επισης.Δυστυχως (ή ευτυχως δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα) πρεπει να ενεργουμε με βασει τους επισημους κανονισμους .Η αποσταση 1000μ αναγραφεται στους κανονισμους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.