Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναλογία τσιμέντου στο σκυρόδεμα


 

Recommended Posts

κ. Ροδόπουλε

ακούμε...

επιβραδυντικά, ρευστοποιητικά, στεγανοποιητικά προστατευτικά και διάφορα άλλα χημικά πρόσμεικτα που προστατεύουν ή και βελτιώνουν το σκυρόδεμα...

1)πόσα από αυτά κατ΄ ελάχιστον πρέπει να υπάρχουν στο σκυρόδεμα, πχ σε ένα "υγιές" περιβάλλον και πόσα κατά μέγιστον,αντίστοιχα σε επιβαρυμένο περιβάλλον;

2)Γνωρίζουμε ακριβώς πως αντιδρούν αυτά τα πρόσμεικτα μεταξύ τους και κατ΄επέκταση στο σκυρόδεμα όταν μάλιστα προέρχονται από διαφορετικούς κατασκευαστές;

Μήπως δηλαδή αυτό το χημικό κοκτέιλ τελικά προξενεί κακό στην "υγεία" του σκυροδέματος αντί να το βελτιώσει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κ. Ροδόπουλε

ακούμε...

επιβραδυντικά, ρευστοποιητικά, στεγανοποιητικά προστατευτικά και διάφορα άλλα χημικά πρόσμεικτα που προστατεύουν ή και βελτιώνουν το σκυρόδεμα...

1)πόσα από αυτά κατ΄ ελάχιστον πρέπει να υπάρχουν στο σκυρόδεμα, πχ σε ένα "υγιές" περιβάλλον και πόσα κατά μέγιστον,αντίστοιχα σε επιβαρυμένο περιβάλλον;

2)Γνωρίζουμε ακριβώς πως αντιδρούν αυτά τα πρόσμεικτα μεταξύ τους και κατ΄επέκταση στο σκυρόδεμα όταν μάλιστα προέρχονται από διαφορετικούς κατασκευαστές;

Μήπως δηλαδή αυτό το χημικό κοκτέιλ τελικά προξενεί κακό στην "υγεία" του σκυροδέματος αντί να το βελτιώσει;

 

Αγαπητε georg coco

 

ευλογη ερωτηση.

 

1. Σε ολες τις περιπτωσεις τα προσμηκτα δεν αλλάζουν (μειώνουν) την αντοχή του σκυροδεματος.

 

2. Λοιπον τα προιόντα πιστοποιημένα κατα ΕΝ, ΕΛΟΤ ή DIN ειναι επίσης πιστοποιημενα για χρήση μεταξυ τους.

 

3. Λογικα εαν ειναι πιστοποιημενα κατα το ιδιο προτυπο δεν παιζει ρολο ο κατασκευαστης. Βεβαια θα ημουν συντηρητικός και θα επαιρνα απο εναν.

 

4. Η δοσολογία ειναι συνηθως μικρή για να επιφερει αλλαγες.

 

5. Τα προιόντα χρησιμοπιουνται κατα κόρον στο εξωτερικό και για πολλα χρόνια χωρις προβλημα.

 

6. Μπορεις να παρεις γραπτη απαντηση απο τον κατασκευαστή για την μιξη.

 

7. Οι εμποτισμοί μπαίνουν μετα την σκυροδετηση.

 

8. Με τον ιδια φοβο θα ελεγα ποσα χρωματα ειναι πιστοποιημένα?

Link to comment
Share on other sites

Ορθοτατα τα λες συναδελφε.Ομως αντε να βρεις εργοστασιο παραγωγης να κανει συνθεση ειδικα για τον πελατη.Δε θα βρεις 'η θα το χρυσοπληρωσεις.Ασε που αν υπαρξει καποιο προβλημα αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας αφου δεν ακολουθηθηκαν οι Ελληνικες Προδιαγραφες.28 χρονια πειρας πανω σε αυτα τα θεματα εχουν δει πολλα τα ματια μου και ακουσει τα αυτια μου.Καταδικες δικαστικες ουκ ολιγες.Κατεδαφισεις σπιτιων επισης.Δυστυχως (ή ευτυχως δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα) πρεπει να ενεργουμε με βασει τους επισημους κανονισμους .Η αποσταση 1000μ αναγραφεται στους κανονισμους

 

Συμφωνω αλλα βαλε στα 1000μ και ενα ferrogard και μια ειδικη βαφη για να εισαι σιγουρος. Ο πελατης δεν ξερει απο κανονισμούς οταν σε κακολογεί. Βεβαια για να καταλάβεις την μλκ των κανονισμων απο την αλλη ο ΕΛΟΤ πιστοποιει το Plastiment® 15 για μειωση Ν/Τ. Φιλε μου ο τροπος και ο χρόνος που αλλαζουν οι κανονισμοί στην Ελλαδα εναι μια πολυπλοκη ιστορια και οχι για το ευρυ κοινό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα εφόσον το θέμα είναι οι μελέτες σύνθεσης σκυροδέματος. Η σύνθεση από το εργαστήριο αφορά ξηρά αδρανή. Στην κατασκευή τα αδρανή δεν είναι ξηρά. Αρά έχω διόρθωση στην ποσότητα νερού του μίγματος λόφω της φυσικής υγρασίας των αδρανών. Η απορροφητικότητα μου δίνει κάποια διόρθωση? Ειδικά αν η φυσική υγρασία (τωρα το καλοκαίρι) είναι μικρότερη της απορροφητικότητας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

KB

 

δεν μπορούν να ξεπεράσουν το 3% απορρόφησης. Οπότε εαν τραβήξουν λιγότερο θα χρειαστείς απλά μια διόρθωση κάθισης που εαν το workability box σου είναι καλό μπορεί και να μην χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Η υγρασια των αδρανων ειναι πονεμενη ιστορια...

αν θυμαμαι καλα ο κανονισμος λεει οτι θα πρεπει τα αδρανη να ειναι σε ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟ χωρο...

τις καλες εποχες που δεν προλαβαιναμε  ουτε το 10% δεν ηταν σε στεγασμενους χωρους....

συνηθως δεν κανανε και αναλυση υγρασιας...ειχαν μια ανα 15 μερες στην καλυτερη....

 

θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι επειδη δοκιμια στις περισσοτερες επιβλεψεις ημουν τυπικος οταν την προηγουμενη μερα ειχαμε βροχη

τα περισσοτερα δοκιμια επιαναν το κριτηριο αντοχης αλλα δεν επιαναν το κριτηριο διασπορας...

 

το σκυροδεμα που ειχε τα αδρανη τα επιφανειακα ειχαν μεγαλυτερη υγρασια....οσο περναγε η εμρα και βαζανε τα ''ξηρα'' επεφτε και η υγρασια....

 

 

 

η γκρινια του κατασκευαστη οταν ριχναμε αργα που ζηταγα και πεταγε στη ραμπα η πρεσα το σκυροδεμα πουχε φερει απο αλλη δουλεια μουχει μεινει...

Link to comment
Share on other sites

KB

 

δεν μπορούν να ξεπεράσουν το 3% απορρόφησης. Οπότε εαν τραβήξουν λιγότερο θα χρειαστείς απλά μια διόρθωση κάθισης που εαν το workability box σου είναι καλό μπορεί και να μην χρειαστεί. 

Κ Ροδόπουλε

Πρόκειται για σκυρόδεμα C20/25 με 320κιλά τσιμέντο και 160 κιλά νερό (Ν/Τ=0,50 ολικό)

Εχω απορροφητικότητα αμμου 2% και μετρημένη Φ.Υ. 0,2%. Αυτο για 406κιλά άμμου (ξηρό κατα τη σύνθεση) ισοδυναμεί με 407κιλά υγρής άμμου.

Ψάχνοντας για τη διόρθωση του νερού σε αναμίγματα βρήκα οτι το νερο που αφαιρώ είναι: Ξηρό βαρος * (φυσική υγρασία-αποροφητικότητα).

Αυτο στην συγκεκριμ'ενη περίπτωση ισοδυναμεί με 406*(0,002-0,02)=-7,3 κιλά νερό στο κυβικό.

Αρα προσθέτω νερό

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω μην κάνουμε κάποιο λάθος

 

απορροφητικότητα έχεις μόνο στην άμμο? για την διόρθωση νερού θα πρέπει να έχεις και τα άλλα αδρανή. Σου βάζω το παρακάτω φύλλο υπολογισμού για να καταλάβεις

 

 

 

 

Υπάρχει βέβαια η υγρασία κορεσμού των αδρανών η οποία είναι η μονη φυσική ιδιότητα αφου η υδατο-απορροφητικότητα έχει να κάνει και με την θερμοκρασία. Κάτι επίσης που πρέπει να ξέρεις είναι οτι οι μειωτές νερού επηρεάζουν την υδατο-απορροφητικότητα (την μειώνουν). Στο εξωτερικό επειδή το πρότυπο αναφέρετε στο μέγιστο Ν/Τ δεν κάνουν διόρθωση νερού αλλα διόρθωση κάθισης. Γενικά αναφερόμαστε σε μέγιστο νερό και ευρος κάθισης η οποία όμως εξαρτάται ελάχιστα απο το νερό (<25%) και κατα βάση απο το aggregate packing.

ΚΩΔ 002 ΜΕΛΕΤΗ ΣΥΝΘΕΣΗΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ.xlsx

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω μην κάνουμε κάποιο λάθος

 

απορροφητικότητα έχεις μόνο στην άμμο? για την διόρθωση νερού θα πρέπει να έχεις και τα άλλα αδρανή. Σου βάζω το παρακάτω φύλλο υπολογισμού για να καταλάβεις

 

 

 

 

Υπάρχει βέβαια η υγρασία κορεσμού των αδρανών η οποία είναι η μονη φυσική ιδιότητα αφου η υδατο-απορροφητικότητα έχει να κάνει και με την θερμοκρασία. Κάτι επίσης που πρέπει να ξέρεις είναι οτι οι μειωτές νερού επηρεάζουν την υδατο-απορροφητικότητα (την μειώνουν). Στο εξωτερικό επειδή το πρότυπο αναφέρετε στο μέγιστο Ν/Τ δεν κάνουν διόρθωση νερού αλλα διόρθωση κάθισης. Γενικά αναφερόμαστε σε μέγιστο νερό και ευρος κάθισης η οποία όμως εξαρτάται ελάχιστα απο το νερό (<25%) και κατα βάση απο το aggregate packing.

Κατ' αρχήν να σας πω ένα μεγαλό ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας και τη διάθεση σας να με βοηθήσετε.

 

Οχι απορροφητικότητα δεν εχω μόνο στην άμμο απλά έδωσα ένα παραδειγμα.

 

Είδα το φυλλο υπολογισμού που μου στείλατε. Αν καταλαβα καλά είναι για δοκιμή σε εργαστήριο όπου τα αδρανή είναι απόλυτα ξηρά και προσθέτω το ενεργό νερό + νερό απορ.=Ολικο νερο.

Η απορία μου είναι στην πραξη 'οταν βγω στο έργο και μετρήσω την παρουσα υγρασία ποια είναι η διόρθωση που κανω.

 

1) Αν θεωρητικά τα αδρανη μου έχουν υγρασιες όση η απορροφητικοτητα τοτε δεν διορθωνω το ολικο νερο

2)Αν τα αδρανη έχουν υγρασια μεγαλύτερη της απορροφητικοτητας αφαιρω (παρούσα υγρασια-απορροφηση)

3) Αν τα αδρανη έχουν υγρασια μικροτερη της απορροφητικοτητας προσθετω (παρούσα υγρασια-απορροφηση)

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω μην κάνουμε κάποιο λάθος

 

απορροφητικότητα έχεις μόνο στην άμμο? για την διόρθωση νερού θα πρέπει να έχεις και τα άλλα αδρανή. Σου βάζω το παρακάτω φύλλο υπολογισμού για να καταλάβεις

 

 

 

 

Υπάρχει βέβαια η υγρασία κορεσμού των αδρανών η οποία είναι η μονη φυσική ιδιότητα αφου η υδατο-απορροφητικότητα έχει να κάνει και με την θερμοκρασία. Κάτι επίσης που πρέπει να ξέρεις είναι οτι οι μειωτές νερού επηρεάζουν την υδατο-απορροφητικότητα (την μειώνουν). Στο εξωτερικό επειδή το πρότυπο αναφέρετε στο μέγιστο Ν/Τ δεν κάνουν διόρθωση νερού αλλα διόρθωση κάθισης. Γενικά αναφερόμαστε σε μέγιστο νερό και ευρος κάθισης η οποία όμως εξαρτάται ελάχιστα απο το νερό (<25%) και κατα βάση απο το aggregate packing.

Νομίζω οτι έχω μπερδευτεί πείτε μου που κανω λαθος.

 

1)Κανω αρχικά ένα μιγμα ξηρών αδρανών (oven dry) όπου προσθετω το νερό απορρόφησης. Αρα σε συνθήκες εργασίας η διόρθωση του νερου του μίγματος λόγω παρούσας υγρασίας σε όλα τα αδρανή = Νερό ολικό - (παρουσα υγρασία-υγρασία απορρόφησης).

 

2)Μου χρειαζεται ο συνολικος όγκος των αδρανών  = 1-(ογκος τσιμεντου+όγκο νερου+όγκος αερα). Ποιο νερό αφαιρώ το ενεργο ή το ολικό?

Κατα τη γνώμη μου το ολικό αφου αυτό προσθέτω στο μίγμα.

 

3)Έχοντας το συνολικό όγκο των ξηρών αδρανών  βρίσκω το βάρος του καθενός στο μίγμα πολλαπλασιάζοντας με το ειδικο του βάρος και το ποσοστό συμμετοχής του στο μιγμα των αδρανων. Ποιο ειδικο βαρος χρησιμοποιώ? Εγω θα έλεγα φαινόμενο ειδικό βάρος (ξηρό).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.