Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση εφαρμογής των Ευρωκωδίκων


iovo

Recommended Posts

Πάντως μου έχει τύχει ελεγκτής σε πολεοδομία να ζητάει ήδη EN!!

 

Και εγώ έχω υποβάλει φάκελο με προμελέτη στατικά και με EN και ΕΑΚ - ΕΚΩΣ. Πως να βγάλεις άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Παρα παρα πολυ απλο.Να σου εξηγησει εγγραφως βασει ποιων διαταξεων (Νομος - αποφαση- διαταγμα-εγκυκλιο ) στα ζητα.Αν δε στο δωσει ζητατησε το με αιτηση .Και στη συνεχεια το πιο απλο. Καταγγελια στα αρμοδια οργανα.Και εξωδικο.Εκει να δεις μαλλι που .........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικά ξέρουμε τίποτα νεότερο για το πότε θα ισχύσουν οι ευρωκώδικες? άκουσα ότι θα είναι υποχρεωτικοί από τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με πρόσφατη απάντηση της ΔΟΚΚ μέχρι την ημέρα όπου θα εκδοθεί η ΚΥΑ για τους ευρωκώδικες ισχύουν οι ΕΑΚ και ΕΚΩΣ.

Δείτε στην σελίδα του ΣΠΜΕ σχετικό έγγραφο.

 

http://www.spme.gr/index.php?&sec=&cid=408

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και φαντάζομαι ότι δεν ξέρουμε πότε θα εκδοθεί υπουργική απόφαση?! απλά φοβάμαι μην το ανακοινώσουν απότομα και βρεθούμε προ εκπλήξεως. ρωτάω γιατί με παίρνουν συνέχεια τηλέφωνο από τα διάφορα στατικά προγράμματα για να κάνω την αναβάθμιση με ευρωκώδικες λέγοντας μου ότι από τον Ιούνιο θα ισχύουν υποχρεωτικά. Επειδή έχω μια αδεια η οποία λογικά θα κατατεθεί κάπου τέλη Μαΐου με αρχές Ιουνίου, αν τελικά ισχύει αυτό που λένε οι διάφορες εταιρείες, όπως καταλαβαίνετε έχει μεγάλη διαφορά αν θα κατατεθεί η άδεια Μάιο η Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σχεδον φτάσαμε Ιανουάριο 2012 και το θέμα αποδειχτηκε φουσκα, την οποια προέβαλαν με ιδιαιτερο ζήλο οι εταιρείες λογισμικών.

Την πατησα και εγω καθως κόστος σεμιναρίων και αναβαθμισεων , βιβλίων κτλ ξεπερασε τα 1000€.

 

Η περιφημη ΚΥΑ υπάρχει αλλα δεν την εχουν υπογραψει οι υπουργοι.

Υπάρχει και ένα αλλο προβληματάκι: Ο ΕΛΟΤ για να ανήκει στην CEN και να έχει δικαίωματα διάθεσης των ΕC πρεπει να πληρώνει τις συνδρομές του....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς σας εμποδίζει η μη πλήρης εφαρμογή τους στις μελέτες που κάνετε και έχετε τόση καούρα για την εφαρμογή τους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.