Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Είναι δυνατόν; ADSL με 20 ΧΩΡΙΣ πάγιο σε γραμμή ΟΤΕ;


nikosxeng

Recommended Posts

Για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα....

1. Η ΕΕΤΤ δέν αφήνει τον ΟΤΕ να βγάλει το πάγιο ( είχε προσπαθήσει παλαιότερα ) και να ρίξει στην αγορά πακέτα φθηνότερα από τους εναλλακτικούς παρόχους διότι κατέχει ποσοστό της αγοράς > 50% (μονοπώλιο κτλ). Αυτό μετά την επικείμενη συγχώνευση Fothnet-HOL δεν υφίσταται και την παρουσία της Cyta στην ελληνική αγορά.Υποτίθεται ότι μια από τις λειτουργίες της ΕΕΤΤ είναι ο έλεγχος της αγοράς προς όφελος του καταναλωτή ..Γιατι λοιπόν δεν αφήνει τον ΟΤΕ να δώσει γραμμή με 15 Ε ..??Είναι λοιπόν φανερό ότι η ΕΕΤΤ εξυπηρετεί συμφέροντα.....

2.Ο ΟΤΕ είναι ο μόνος από τους παρόχους τηλεφωνίας-ADSL που επιτελεί κοινωνικό έργο...με ότι αυτό συνεπάγεται..( δεν είδα η Forthnet να βάλει στο ακριτικό νησί ADSL για το σχολείο με τα 10 παιδάκια) ...οι περισσότεροι λοιπόν από τους παρόχους πάνε για αρπαχτή....(TELLAS,vivodi ,κτλ)

3.Δεν είναι τεχνικα σωστό να αξιολογείς τη σύνδεση σου με ένα πάροχο με το μοτίβο ..εμένα μου κατεβάζει τόσο ,χτυπάει τόσο κτλ .....η ταχύτητα και τα λοιπά χαρακτηριστικά μιας σύνδεσης DSL έχουν πολλές παραμέτρους (απόσταση από DSLAM,θόρυβος,κτλ κτλ...)

4.Το η γραμμή δεν είναι του ΟΤΕ δεν υφίσταται ...όλο το δίκτυο LLU ( χαλκός από το σπίτι μας μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ είναι του ΟΤΕ..) από εκεί και έπειτα ορισμένοι πάροχοι συνδέονται μέσω ΟΤΕ με Ο.Ι. κτλ κτλ...

5. Για τις εκάστοτε υπηρεσίες δεν το συζητάμε γιατι η λύση με το UPS που αναφέρει ο συνάδελφος δεν έχει εφαρμογή διότι σε διακόπή το router σου δεν θα κλείσει ,θα κλείσει όμως το κέντρο του παρόχου που δεν έχει αδιάλλειπτη παροχή....

6.Αν λάβουμε και υπόψιν μας ότι όλοι αυτοί δίνουν DSL μέσω IP .....βράσε όρυζα.....

7.Εγώ προσωπικά θεωρώ βλακεία να ψωνίζω από ένα μπακάλικο,το οποίο αγοράζει χονδρική ένα προιόν, προσπαθεί να κάνει αρπαχτή ,δεν έχει ποιοτικές υπηρεσίες ,υποβαθμίζει το προιόν αυτο, απλως πουλαει φθηνά γιατί το επιτρέπουν οι συγκυρίες των καιρών.......Το ίδιο προιόν το αγοραζω λίγο ακριβότερα από εκεί που το αγοράζει και αυτό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι θέμα ποσοστού αγοράς, είναι ότι ακόμα πουλάει υπηρεσίες στους λοιπούς παρόχους και αν κατεβάσει τις τιμές λιανικής θα τους βγάλει εκτός παιχνιδιού. Αυτό σημαίνει "δεσπόζουσα" θέση. Άλλωστε το τελευταίο μόνο τρίμηνο έχει χάσει 300.000 πελάτες κι όμως δεν μπορεί να κατεβάσει τις τιμές λιανικής χωρίς να κατεβάσει και τις τιμές χονδρικής ταυτόχρονα.

 

2. Το είδαμε το κοινωνικό έργο του ΟΤΕ στα τόσα χρόνια λειτουργίας του. Άστα συνάδελφε. Αν μπορούσε ΔΕΝ θα είχε δίκτυο στο ακριτικό νησί που λες. Έλα όμως που το βρήκε έτοιμο η νέα του διοίκηση και δεδομένης της ισονομίας και ισοτιμίας των Ελλήνων δεν μπορούσε να αφήσει το νησί χωρίς ADSL.

 

3. Συμφωνώ ως προς τις παραμέτρους.

 

4. Δηλαδή αν καλέσω τον ΟΤΕ επειδή θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στην εξωτερική γραμμή (εννοώ όχι στη γραμμή εντός του σπιτιού μου) νομίζεις θα έρθει; Υπενθυμίζω ότι έχω εναλλακτικό πάροχο.

 

5. Είσαι εντελώς λάθος. Είναι καρατσεκαρισμένο ότι με router on UPS η γραμμή δουλεύει κανονικότατα. Υπάρχει ποτέ περίπτωση άλλωστε να αφήσουν τηλεπικοινωνιακές υποδομές χωρίς αδιάλειπτη παροχή ενέργειας; Αν το router κοστίζει 100 ευρώ τα μηχανήματα του κέντρου πόση αξία έχουν άραγε για να τα αφήσουν στο έλεος της ΔΕΗ;

 

6. Ο ΟΤΕ πώς δίνει DSL δηλαδή; Για πες μας πώς δίνει DSL ο ένας και πώς ο άλλος. Η μόνη διαφορά είναι στις τηλεφωνικές γραμμές όπου ο μεν δίνει κατευθείαν ενώ οι άλλοι μέσω VoIP.

 

7. Δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι όποιον πάροχο θέλεις. Δεν είναι όμως δικαίωμά σου να δίνεις ανακριβή στοιχεία. Το λίγο ακριβότερα είναι επίσης σχετικό. Για να μην παραθέσω πόσες φορές επί ΟΤΕ έχω πληρώσει κερατιάτικα κλήσεων που ποτέ δεν έχω κάνει κλπ κλπ. και μην μου πεις περί αποδείξεων γιατί όταν την δουλειά την κάνει υπάλληλος του κέντρου κανείς δεν μπορεί να βγάλει άκρη...

Link to comment
Share on other sites

2.Με συγχωρεις συναδελφε αλλα είσαι λάθος 100% ..το κοινωνικό του έργο είναι δεδομένο ...δεν ξέρω για ποια ισονομία μιλάς αλλά ρώτα σε κανένα ορεινό χωρίο

εκεί στο Άργος αν έχουν ΗΟL ...ή αν θα πήγαινε ποτέ ο πάροχος τηλέφωνο στην Αμοργό...δε θα έκανε ποτέ απόσβεση..

4.Αν το πρόβλημα είναι στην εξωτερική γραμμή θα καλέσεις τον εναλλακτικό πάροχο που έχεις και αυτός αν το πρόβλημα οφείλεται στην γραμμή του ΟΤΕ θα το μεταβιβάσει σε αυτόν....

αν καταφέρεις να βγάλεις άκρη από το call center του ή βρείς τον 1 ή 2 τεχνικούς που θα έχει για ένα ολοκληρο νομό...!!! Μιλάω εκ πείρας..από εκεί και έπειτα το ξέρεις ότι ο ΟΤΕ δεσμεύεται με χρονικές ρήτρες για την άρση αυτής της βλάβης και απαξ και παρέλθουν οι 1-2 μέρες (νομίζω ότι είναι 1-2 δεν θυμάμαι ακριβώς πάντως κατω από 3) πληρώνει πρόστιμο στον πάροχο...??? Αλλά εσένα στο τηλεφ σου λένε ..φταίει ο ΟΤΕ...!!! Σου είπανε ποτέ φταιει η ΤΕΛΛΑΣ..?

5. Το ότι η υποδομή των παρόχων ΔΕΝ υποστηρίζεται από αδιαλειπτη παροχή στο λέω απο πρώτο χέρι...όποτε γίνεται διακοπή πάνω από 2 ώρες το κέντρο τους πέφτει ...γιατι..?? Η αδιάλειπτη παροχή σημαίνει ΕΗΖ ,μεγάλες μπαταρίες σημαίνει εφεδρείες , εγκαταστάσεις που κοστιζουν λεφτά .....και όχι αρπαχτές ...το router σου ακόμα και να δουλεύει με UPS αν η γραμμή είναι νεκρή δε νομιζω να δουλεύει κανονικότατα...αν μπορέσεις φέτος να μιλήσεις ΚΑΜΙΑ φορά με κανένα τεχνικό του εναλλακτικού σου ρώτα τον να σου πεί τι υποστήριξη έχουν...και μη επιχειρηματολογείς με φράσεις του στυλ ..δε νομίζω,υπάρχει περίπτωση κτλ κτλ.....

6.Για να σου δώσω ένα πάραδειγμα να καταλάβεις ένας πάροχος ..δε λέμε ποίος πάιρνει μια 24αρα γραμμή την οποία την μοιράζει σε 12 2άρες ..τις οποίες στις πουλάει με το πάγιο του κτλ κτλ μέχρι τόσα Mbs και πατάτες μπλουμ....όταν λοιπόν αυτό το routeraki που σερβιρει αυτές τις γραμμες φάει κανα κόλλημα (συμβαίνει αυτό ποτε..?) πέφτουν αυτές οι γραμμούλες...!!!Τυχαίο ..??? Δε νομίζω..Μη με βάλεις τώρα να σου εξηγήσω πως σου δίνει ο ΟΤΕ γιατι θα γινω βαρετος..πάντως όχι με routerακια...Συγνωμη για το λαικισμό της απάντησης αλλά ηθέλα να το πώ με απλά λογια..;):)

7.Κλήσεις και να μην τις έχεις κάνει μου φαίνεται λίγο δύσκολο γιατί αυτά τα στοιχεία είναι μηχανογραφημένα .....λές να κόλλησαν κανενα ιο τα pc των ΟΤΕτζήδων...??δύσκολο...αλλα είναι δικαιωμα σου να υποστηρίζεις τον παροχο που έχεις ...για όποιο λόγο και να έχεις άλλα δεν είναι σωστό να λές ότι λέω ανακρίβειες ....άν μου παράθετες στοιχεία για την ένσταση σου ναι αλλά όχι με το δε νομίζω και το υπάρχει περίπτωση.....

Για περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος ..και πιο τεχνικά τεκμηριωμένες μπορώ να σου στείλω σε pm....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.