Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμοί πριν τον EC3


 

Recommended Posts

Μία φορά με είχαν ρωτήσει αν επαρκούσε μια μεταλλική δοκός για μια αυτοσχέδια κατασκευή και μου είχε κακοφανεί που δεν μπορούσα να τους δώσω μια γρήγορη, χονδρική απάντηση. Την τελευταία εβδομάδα ασχολούμε με τον κανονισμό ωπλισμένου σκυροδέματος του 1954 και θυμήθηκα που άκουγα για μέθοδο των επιτρεπόμενων τάσεων πριν τον EC3.

 

Θα μου άρεσε η ιδεά να πάρω το Wpl ή το Wel και ένα μειωμένο όριο διαρροής και να βρώ μιά πολύ χονδρική αντοχή μιας διατομής για έναν γρήγορο υπολογισμό.

 

Ξέρει κανείς τίποτα για τον παλιό κανονισμό; κάποιο link, τι συντελεστές ασφαλείας χρησιμοποιούσαν, οτιδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ο ακριβέστατος υπολογισμός της αντοχής μιας διατομή βάσει του ΕΚ-3 είναι απλούστατη και μπορεί να γίνει με το κομπιουτεράκι, χωρίς καν χαρτί και μολύβι (αρκεί να έχεις τους πίνακες). Τα πράγματα μπερδεύονται λόγω των φαινομένων δευτέρας τάξεως, αλλά και πάλι η λύση είναι "τυφλοσούρτης", με χαρτί και μολύβι γίνεται σε 5'.

 

Να πόσο απλό είναι Mrd=fy*W/γ = 235000*W/1,1

για W σε cm³ :

ΜRd = 0,21*W

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πολλαπλασιάζεις το Wpl.Rd που θα βρεις από τη παραπάνω σχέση με ένα συντελεστή πχ 1.5 (αναλόγως βέβαια και από το μήκος της δοκού, το φορτίο και που ασκείται αυτό και το διάγραμμα ροπών ) ώστε να λάβεις υπόψην σου το στρεπτοκαμπτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα, συγνώμη που απαντώ στο θέμα μετά από τόσο καιρό αλλά είμαι νέος μηχανικός και έχω μια απορία. Δουλεύω σε βιομηχανία, και ο προυστάμενος μου μου είπε ότι στα έργα που αναλαμβάνουμε δεν κάνουμε στατική μελέτη με πρόγραμμα κλπ και τη δίνουμε σε εξωτερικό συνεργάτη. Αυτό που κάνουμε εδώ ειναι να τσεκάρουμε αν η διατομή που θα έχουμε αντέχει με βάση τη ροπή αντίστασης W τελείως χονδρικά και για ακρίβεια και λεπτομέρεια τα δίνουμε μετά σε εξωτερικό συνεργάτη για τη στατική μελέτη. Από ότι κατάλαβα θα συγκρίνω τη ροπή κάμψης που δέχεται η διατομή που ελέγχω με την Mrd=fy*W/γ?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ότι πρότειναν οι συνάδελφοι παραπάνω.
Συγκεκριμένα: Για κατηγορίες διατομών κλάσης 1 και 2 υπολογίζεις σύμφωνα με την θεωρία πλαστικών αθρθώσεων: Μ_c_Rd = M_pl = W_pl * f_y / γ_M0
Το ίδιο κάνεις και με τις υπόλοιπες κατηγόριες, δηλαδή κλάση από 1 εως 3 υπολογίζεις ελαστικά και για κατηγορία 4 με W_eff,min

Στην πράξη κοιτάς να βγαίνει ο έλεγχος: σ_c_Ed = M_Ed/W < f_y/γ_M0

όπου στο W ανάλογα την κατηγορία επιλέγεις και το σωστό W.
Tα παραπάνω ισχύουν για κάμψη κοιτάς πάντα να κάνεις και έλεγχο σε λυγισμό.

Edited by Steelman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Steelman said:

Ότι πρότειναν οι συνάδελφοι παραπάνω.
Συγκεκριμένα: Για κατηγορίες διατομών κλάσης 1 και 2 υπολογίζεις σύμφωνα με την θεωρία πλαστικών αθρθώσεων: Μ_c_Rd = M_pl = W_pl * f_y / γ_M0
Το ίδιο κάνεις και με τις υπόλοιπες κατηγόριες, δηλαδή κλάση από 1 εως 3 υπολογίζεις ελαστικά και για κατηγορία 4 με W_eff,min

Στην πράξη κοιτάς να βγαίνει ο έλεγχος: σ_c_Ed = M_Ed/W < f_y/γ_M0

όπου στο W ανάλογα την κατηγορία επιλέγεις και το σωστό W.
Tα παραπάνω ισχύουν για κάμψη κοιτάς πάντα να κάνεις και έλεγχο σε λυγισμό.

Eνα πολύ καλό βιβλίο για εποχή DIN 18 800 (το παλιό) είναι τα βιβλία του Φουρναράκου (3 τόμοι), τα οποία είναι ίσως τα καλύτερα που υπάρχουν.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αυτά που είπαν οι προηγούμενοι συνάδερφοι για την ΟΚΑ. Ενίοτε όμως (ίσως όχι τόσο σε κλασσικά βιομηχανικά) βγαίνει κρίσιμος ο έλεγχος λειτουργικότητας, οπότε το απλούστερο που μπορείς να κάνεις είναι να θεωρήσεις τη δοκό σου ως αμφιέρειστη (εκτός και αν είναι πρόβολος) και να υπολογίσεις την απαιτούμενη ροπή αδράνειας από τον περιορισμό βέλους κάμψης και από εκεί και να δεις αν τυχόν υπάρχει μεγαλύτερη απαίτηση.

Σε σοβαρές χώρες υπάρχουν εκδόσεις (βλ. Blue book σε UK) με πίνακες που δίνουν την αντοχή για διάφορα μήκη πλαγιοστρεπτικού λυγισμό (LTB) ή ακόμη και πίνακες με εκτιμόμενα μεγέθη διατομών για διάφορες διστάσεις κλιασσικού βιομηχανικού κτηρίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!  Και για τα βιβλία που μου είπατε θα τα κοιτάξω γιατί έψαχνα να βρω στοχευμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.