Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ - Ηλεκτρονική υποβολή και πληρωμή ΑΠΔ


terry

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις κατι για το θεμα...

 

1.Μεχρι ποτε μπορει να γινει η ηλεκτρονική υποβολη?

2.Περαν απο ενα κωδικο που παιρνεις με την ηλεκτρονική υποβολή, χρειαζεται κατι για την πληρωμη?

3.Υπαρχει η δυνατοτητα για ηλεκτρονική πληρωμή για ιδιωτικό εργο??

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρονική υποβολή γίνεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα (και όχι μέχρι τις 10 του επόμενου που γίνεται η έντυπη). Το ΙΚΑ ανακοινώνει ακριβείς ημερομηνίες, δοθέντος ότι λόγω αργιών, απεργιών κλπ ενίοτε παρατείνεται η προθεσμία. Πάντως, μέχρι τις 30 του επόμενου μήνα είσαι πάντα ΟΚ.

 

Αν πληρώσεις σε κατάστημα ΙΚΑ θα χρειαστεί να τυπώσεις μία ΑΠΔ και ένα πιστοποιητικό παραλαβής που θα κρατηθούν στο κατάστημα για πληρότητα φακέλου.

 

Αν πληρώσεις σε Τράπεζα ή με e-banking θα χρειαστείς το ΑΦΜ, τον ΑΜΟΕ καιτα στοιχεία του εργοδότη.

 

Η ηλεκτρονική πληρωμή δεν γίνεται μέσω του http://www.ika.gr. Γίνεται μόνο με e-banking, εφόσον η συγκεκριμένη τράπεζα υποστηρίζει πληρωμές ΙΚΑ. (νομίζω ότι όλες το υποστηρίζουν)

Link to comment
Share on other sites

Οκ με τις ημερομηνιες.. Ευχαριστω...

 

Για την πληρωμη

Απο e-banking της ΕΤΕ μπορω να την κανω...αλλα στη φορμα δεν μου ζηταει το ΑΜΟΕ αλλα το ΑΜΕ (αριθμος μητρωου εργοδοτων νομιζω..) , μηπως για ιδιωτικα εργα δεν γινεται ηλεκτρονικη πληρωμη??

 

@AlexisPap Αλλη μια φορα ειχα κανει ηλεκτρονικη υποβολη και πληρωμη στο ταμειο του ΙΚΑ και δε μου ζητησαν συμπληρωμενες ΑΠΔ...

Link to comment
Share on other sites

Από το e-banking της πειραιώς γίνεται πληρωμή οικοδομοτεχνικού.

Υπάρχει αναφορά για ΑΜΕ ή για ΑΜΟΕ.

 

Για ΕΤΕ δε ξέρω, αλλά αφού δε σου δίνει δυνατότητα ΑΜΟΕ...

 

Και εγώ ξέρω ότι στο ΙΚΑ ζητούν μία κατάσταση και το αποδεικτικό όταν πηγαίνεις να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

OK, κι εγώ από Αττικής δεν βλέπω ΑΜΟΕ, αλλά γράφω τον ΑΜΟΕ στην θέση του ΑΜΕ. Ζήτα οδηγίες από την τηλεφωνική υποστήριξη του e-bankink.

 

@Terry, κι άλλοι μου το είπαν αυτό, προφανώς η διαδικασία διαφέρει ελαφρώς από κατάστημα σε κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αν γνωρίζει κάποιος, στην ΑΠΔ του Σεπτεμβρίου έβαλα λάθος φάση σε 2 εργαζόμενους (30 ένσημα σύνολο) και τώρα που διαπίστωσα το λάθος θέλω να το διορθώσω γιατί στη φάση που τους έβαλα βγαίνουν τα ένσημα περισσότερα απο τα ελάχιστα. Γίνεται; Αν ναι, είναι απλή διαδικασία ή θα έχουμε τρεχάματα (πχ αυτοψία).

Το έργο ακόμα δεν έχει κλείσει (έχω βάλει τα μισά περίπου ένσημα).

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς οι 3 πρώτες φάσεις θεωρούνται ενιαίες και στο τέλος μπορούμε να συμψηφίσουμε μεταξύ τους τα ένσημα.Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες 3 φάσεις. Το επιβεβαιώνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.