Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομία 2,5 εκατ. ευρώ. Εκπόνηση μελέτης επέκτασης του μετρό από την Αττικό Μετρό


ckiriako

Recommended Posts

kasvan

δεν θα διαφωνησω με τα ανωτερω,καθοσον δεν τα γνωριζω,γιαυτο αφησα το ενδεχομενο να υπαρχουν.για την ποιοτητα του Εθνικου Κτηματολογιου συμφωνω.

Φυσικα και δεν δουλευει σωστα και ο ιδιωτικος τομεας.

εχουμε

1.υπερβολικα μεγαλος χρονος που απαιτειται για την ολοκληρωση των διαδικασιων.

(ουσιαστικα για να ολοκληρωθει μια μελετη οδοποιιας χρειαζοντε 10 ετη)

2.υποκειμενικο και διαβλητο συστημα αναθεσης μελετων

3.κακη ποιοτητα μελετων (απο ιδιωτες μελετητες) σε ωρισμενες περιπτωσεις

4.Υπερβολικο κοστος σε ωρισμενες περιπτωσεις

Αυτα κατα την γνωμη πρεπει οπωσδηποτε να διορθωθουν.

Απο την αλλη το να κανει μελετες το Δημοσιο ειναι μεγαλη ανατροπη και χρειαζεται πολυ μεγαλη συζητηση

ΥΓ ας μου δωσουν και μενα αποζημιωση 200000 οπως σε καποια κοματοσκυλα που απελυσαν απο καποιες ΔΕΚΟ και ας κανει οποιος θελει τις μελετες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ανατροπή δεν είναι διότι οι αναθέσεις σε ιδιώτες μελετητές/εταιρείες (για τα δημόσια έργα) γίνονται εξ επαχθούς αιτίας για το δημόσιο

 

για το ότι πρέπει να βελτιωθεί/ τροποποιηθεί ο 3316 σε πολλά σημεία αλλά και να γραφούν και ψηφιστούν επιτέλους τα ΠΔ και οι Ν που προβλέπει είναι επιβεβλημένο

 

για τις απίστευτες καθυστερήσεις και τη διαβλητότητα δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

και μέσα σε πέντε μήνες θα εκπονηθεί η μελέτη για την επέκταση του μετρό Θεσσαλονίκης

θα ακολουθούσε υποβολή ενστάσεων και προσφυγών στα δικαστήρια. Με τις πιο αισιόδοξες προοπτικές, η μελέτη θα ήταν έτοιμη σε 16 μήνες
.

και οι δυο χρονοι μου φαινοντε εξωπραγματικοι για τα Ελληνικα δεδομενα.

αλλα ειμαι πολυ περιεργος σε πεντε μηνες τι θα προλαβουν να φτιαξουν.

βεβαια το αρθρο ειναι λιγο αοριστο.δεν μας λεει τι ακριβως μελετες θα φτιαξουν )(γεωλογικες-γεωτεχνικες -συγκοινωνιακες-τοπογραφικες -στατικες-περιβαλοντολογικες -τευχη δημοπρατησης τουλαχιστον.ολα αυτα σε 5 μηνες?)

οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.

τεσπα.εδω θα ειμαστε σε πεντε μηνες να δουμε το αποτελεσμα.

ΥΓ παντως αν μπορει μια υπηρεσια του Δημοσιου να φτιαξει σε 5 μηνες μελετες αξιας 2,5 εκ ,προσωπικα υποκλινομαι,δεχομαι να με προσλαβουν και μια που ξερουν το μυστικο ,ας το πουν σε ολες τις μελετητικες εταιρειες (ιδιωτικες και δημοσιες) με τετοια παραγωγικοτητα ανετα μπορουμε να "χτυπαμε" μελετες στο εξωτερικο.

Αν ειναι ετσι εχουμε λυσει το προβλημα του χρεους της χωρας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι???????????? αυτοι που δεν μπορουν να ελεγξουν μια πληρη μελετη, που ουσιαστικα απευθυνεται σε χαζους, θα κανουν τωρα μελετη?

 

Αν νομιζουν οτι μπορεις να κανεις μελετη αντιγραφωντας τις μελετες των αλλων ειναι βαθεια νυχτωμενοι

Link to comment
Share on other sites

α)Δημόσιες υπηρεσίες στελεχωμένες με άτομα των οποίων το πτυχίο επιτρέπει να γίνονται μελέτες, καλό είναι να τις κάνουν μόνες τους για να μην γκρινιάζουμε για φωτογραφικούς διαγωνισμούς και κατασπατάληση δημόσιου χρήματος

 

β)Οι ΟΤΑ συνήθως ΔΕΝ έχουν επαρκές πτυχία μελετητών οπότε παίρνουν απαλλακτικό και δίνουν τις μελέτες τους έξω ή σε ανώτερη υπηρεσία. Μου έχει τύχει όμως και απευθείας ανάθεση...

 

γ)όταν κατηγορούμε το Δημόσιο ότι δεν είναι ικανό να ασχοληθεί με μελέτες, καλό είναι να γνωρίζουμε ότι όλοι από κάπου άρχισαν. Όπως ένας μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα θα αναλάβει να βγάλει μια μελέτη που δεν έχει ξανακάνει στη ζωή του, έτσι θα την αναλάβει και ένας Δημόσιος υπάλληλος κατάλληλου πτυχίου...

 

Αυτές είναι οι απόψεις μου περί του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε απλα δεν εχεις σχεση με την πραγματικοτητα και το εν λογω αντικειμενο.

Δεν λεμε οτι δεν μπορουν οι ΔΥ σαν ατομα να κανουν μελετες.εχει πολυ αξιολογα και ικανα στελεχη το Δημοσιο.

Ομως α)δεν εχουν εξοπλισμο

β)δουλευουν με ωραριο (και οποιοσδηποτε ιδιωτης μελετητης δουλεψει με ωραριο και συνθηκες δημοσιου δεν θα μπορεσει να κανει μελετη σοβαρη σε ευλογο χρονο)

Ουτε ο ιδιωτικος τομεας μπορει σε 5 μηνες να κανει μελετη υψους 2,5 εκ ευρω.Μην τρελαθουμε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Τόσους υπεάριθμους έχουν στις υπηρεσίες. Ας τους αξιοποιήσουν full time σε μία μελέτη αποσπώντας τους από την καθημερινή τους απλή θεώρηση εγγράφων. Ίσως και να μην έχω σχέση με το αντικείμενο, έχω όμως λογική και αυτή είναι απλά η άποψή μου.

Στο τέλος πάλι η κυβέρνηση-Ευρωπαϊκή Ένωση θα αποφασίσει και όχι εσύ ή εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι,αποφασιζει η πραγματικοτητα.η οποια ειναι αμειλικτη.Δεν διαφωνω να αξιοποιηθουν.το αντιθετο.αλλα εκει που ρεαλιστικα ειναι δυνατον.διαφορετικα απλα παλι ζημια θα εχουμε σαν Ελληνικη κοινωνια.

Μελετες ηδη κανουν.απλα ειναι τετοιας δυναμικοτητας οσο οι συνθηκες το επιτρεπουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορούν οι δημόσιοι υπάλληλοι για ποιο λόγο υπάρχουν μελετητικά πτυχία? Και αφού οι υπηρεσίες έχουν μηχανήματα και μηχανικούς για ποιο λόγο υπάρχουν εργοληπτικά πτυχία?

Να τα καταργήσουμε όλα και να γλυτώσουμε λεφτά!!

 

Α, θα μπορούσαν και οι υπάλληλοι πολεοδομιών να κάνουν μελέτες για να γλυτώσει κι ο κόσμος από εμάς!!!

 

Αυτή είναι πραγματική εξοικονόμηση πόρων!!!

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου ειπε οτι δεν κανουνε?

ξερεςις ποσοι ιδιωτες πανε για μια ερωτηση και τους βγαζουνε αδεια ηη πολεοδομιες?

δλδ τι ενταξει δεν υπογραφει ο προισταμενος της πολεοδομιας αλλα καποια εξωτερικη συνεργατης του...

 

η πραγματικη εξοικονομηση πορων για μενα θατανε....

 

καποια στιγμη να κλεισουνε ολες οι υπηρεσεις του δημοσιου....να μην παρουνε αλλους...

 

μελετητικα ιδιωτικα γραφεια

ιδιωτικα γραφεια επιβλεψης των εργων και πιστοποιησης που θαχουνε την ευθυνη...

 

να τελειωνουμε με την ασυδοσια....

 

2% ειδικο ταμειο απο το συνολικο κοστος των δημοσιων εργων παει σε ταμειο υπερ των μηχανικων δημοσιου.....(δεν μιλαω για μαυρα μονο αυτα πουχει θεσπισει το κρατος)...

υπεραριθμο προσωπικο που τωρα τους αναγκασανε να πηγαινουνε στα γραφει τους εκνευριστηκανε και απαντησανε.....αφου δεν εχουμε εργα γιατι να πηγαινουμε στην υπηρεσια?....

α ναι μην ξεχασω κλαιγονται και που τους κοπηκανε οι εικονικες υπερωριες 30%....ελεος δλδ

 

δημοσια για μενα μονο παιδεια -υγεια......ολα ταλλα στον ιδωτικο τομεα με επιτηρηση...

 

 

τι συνταξη και τι παροχες θαχαμε αν τα 3500 για τσμεδε καναμε ιδιωτικη ασφαλιση υγειας και συνταξης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.