Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με λήψη τηλεοπτικού σήματος


pas2007

Recommended Posts

καλημέρα και απο μένα, φιλε μου θα σου επισημάνω 2 πράγματα, όσων αφορά τον διακλαδωτή, πες μας λίγο τον τύπο του, το λέω αυτό γιατι οι διακλαδωτές δεν συμπεριφέρονται το ίδιο σε όλες τις εξόδους τους. Οι κοινοί διακλαδωτές που μπορείς να βρεις σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρολογικού εξοπλισμού έχουν (ανάλογα τις εξόδους) και διαφορετικές απώλειες σε κάθε έξοδο. Ένας 4 εξόδων έχει πχ. 5db, 5db, 10db, 10db απώλειες στις αριθμιμένες εξόδους του όπως εξάλλου δείχνει και το σχέδιο.

 

Τώρα για τη καινούρια κεραία πρέπει να μας πεις πόσο κλεισμένος είσαι ή όχι απο πολυκατοικίες τριγύρω σου. Αν είσαι πολύ στριμογμένος προσωπικά βλέπω σαν την καλύτερη λύση μία κεραία "σίτα" για να μπορείς να πάρεις όλες τις διαθλάσεις του σήματος απο τα γύρω σπίτια. Αν είσαι πιο ανοιχτά τότε μπορείς να δεις για μια τριάκτινη (έχει βγει και με αυτόματο φιλτράρισμα σήματος).Απ' ότι καταλαβαίνω είναι οικογενειακή η πολυκατοικία που μένεις επομένως μπορείται να συνενοηθείται και πιο εύκολα και να βαλεται και εναν βαρβάτο κεντρικό ενισχυτή και τέλος τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα το προβλημα εκει εντοπιστηκε στον διακλαδωτηρα με τις 4 εξοδους και τον αλλαξα με ενα με 3 και τωρα εχω παλι καλη ληψη σηματος.

Μαλλον θα βάλω ενισχυτή γραμμής. Με υποβιβαστη θορυβου τι παιζει?

σε 1 συγκεκριμένο κανάλι έχω παραμορφωμένη εικόνα μπορώ να κάνω δουλειά με έναν υποβιβαστή και να το ρυθμίσω στην συχνοτητα του καναλιου?

Θα ηθελα να μου προτεινεται καποια μοντελα ενισχυτων γραμμης και υποβιβαστων τουλαχιστον ενδεικτικα.

ευχαριστω.

 

 

καλημέρα και απο μένα, φιλε μου θα σου επισημάνω 2 πράγματα, όσων αφορά τον διακλαδωτή, πες μας λίγο τον τύπο του, το λέω αυτό γιατι οι διακλαδωτές δεν συμπεριφέρονται το ίδιο σε όλες τις εξόδους τους. Οι κοινοί διακλαδωτές που μπορείς να βρεις σε όλα τα μαγαζιά ηλεκτρολογικού εξοπλισμού έχουν (ανάλογα τις εξόδους) και διαφορετικές απώλειες σε κάθε έξοδο. Ένας 4 εξόδων έχει πχ. 5db, 5db, 10db, 10db απώλειες στις αριθμιμένες εξόδους του όπως εξάλλου δείχνει και το σχέδιο.

 

Τώρα για τη καινούρια κεραία πρέπει να μας πεις πόσο κλεισμένος είσαι ή όχι απο πολυκατοικίες τριγύρω σου. Αν είσαι πολύ στριμογμένος προσωπικά βλέπω σαν την καλύτερη λύση μία κεραία "σίτα" για να μπορείς να πάρεις όλες τις διαθλάσεις του σήματος απο τα γύρω σπίτια. Αν είσαι πιο ανοιχτά τότε μπορείς να δεις για μια τριάκτινη (έχει βγει και με αυτόματο φιλτράρισμα σήματος).Απ' ότι καταλαβαίνω είναι οικογενειακή η πολυκατοικία που μένεις επομένως μπορείται να συνενοηθείται και πιο εύκολα και να βαλεται και εναν βαρβάτο κεντρικό ενισχυτή και τέλος τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.