Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός Νέου Μηχανικού με ΑΠΥ


christopografow

Recommended Posts

Καλησπέρα!Εψαξα στο φόρουμ αλλα δυστυχως δε βρήκα κάποιο σχετικό θέμα.Μπορεί κάποιος που έχει πληρέστερη εικόνα του τι γίνεται , να μας πει που κυμαίνεται ο μισθός νέου μηχανικού που δουλεύει με ΑΠΥ?Αναφέρομαι στα ''καθαρά''.Θα μου ταν πολύ χρήσιμο για να καταλάβω το τι γίνεται γιατί μόλις ενα μηνα άρχισα δουλεία σε εταιρία.

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες, όπως ηθεση, το ωραριο, το αντικειμενο εργασίας και τον εργοδότη και την προυπηρεσία.

 

Η ελάχιστη περιπτωση ειναι 1000+ΦΠΑ, με ΤΣΜΕΔΕ δικο σου. Αυτο ειναι μια ηδη εξευτελιστική για τα χρόνια σπουδών σου αντιτιμο. ΚΟυραγιο, οι καιροί ειναι δυσκολοι. Τα πρώτα 1-2 χρονια ειναι δυσκολα... μετα απλα συνηθιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Στα 1000 δεν είναι και ενα 20 τις εκατο παρακράτηση? δεν εχω καταλαβει καν τι γινεται μ αυτο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν άλλα εισοδήματα , την παρακράτηση την λαμβάνεις ως επιστροφή φόρου στο εκκαθαριστικό σου. Κάτι σαν άτοκο δάνειο διάρκειας 1+ έτους προς το κράτος !

Link to comment
Share on other sites

οι συμφωνιες που εκανα εγω (στην αρχη σαν μηχανικός χωρις εμπειρια) ήταν βασικός μισθος μηχανικού (που ισχυει σε προσληψη) + ΦΠΑ + παρακρατηση φόρου + 2 μισθούς επιπλεον (αλλα προσθετα στο ποσο του μηνα και το ποσοστό αυτο)

 

Δηλαδη πχ 1000 ευρω μισθός

 

ΦΠΑ 19% (τότε) = 190

Παρακράτηση 20% = 200 Ε

Σύνολο 1390

 

Επιπλέον μισθός απο δώρα που χανω 1390Χ2 = 2780

 

Αρα το μήνα 2780/ 12= 230 Ε

 

Αρα στο δελτίο εκοβα 1390 +230 = 1621 Ε

 

Αυτα στο περιπου γιατι δε θυμαμαι αν υπολογιζα το ΦΠΑ πριν η μετα την προσθηκη της παρακρατησης κλπ...

 

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ ΕΡΓΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

αλλα χρόνια τότε αλλα τωρα....

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ ΕΡΓΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

αλλα χρόνια τότε αλλα τωρα....

 

Τώρα , αν βρεί κάποιος εργοδότη που να συμφωνήσει να δώσει σε νέο συνάδελφο αυτά τα χρήματα , ενημερώστε την WWF να τον ανακηρύξουν ... προστατευόμενο είδος !

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κανει συμφωνια με 14 με 1100

και εξτρα μου πληρωνε τσμεδε ανα μηνα τοτε 150 ευρω

 

οτι εκονα στο τελος του χρονου μεχρι ενα ποσο φπα και παρακρατηση δικα του ...

 

απλα καλο ειναι ναχεις ενα ανωτατο οριο που θα κοβεις ...

 

 

μην πληρωνεσαι πχ 14000 ολο τον χρονο

και επιεδη ολοι οι παλιοι πλεον θελουνε εξοδα γιατι απο του χρονου θα παμε εσοδα- εξοδα σου λεει να κοβεις καμια 25000....ηδη εχει αρχισει να γινεται σε γραφεια που χρεωνουνε ολοκληρες μελετες σε νεους εργαζομενους !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.