Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός Νέου Μηχανικού με ΑΠΥ


christopografow

Recommended Posts

ζαβι για στειλλε κατα εδω καμια 10αρια καλσον.....η γυναικα ειναι εγγυος....θελω χοντρικη...αχαχαχ

 

εγω λεω να πουλησω και το μεγαλο μου μετωπο για διαφημιση !!!

 

 

 

τωρα χωρις πλακα.....700 βασικος μισθος ανειδικευτου υπαλληλου.....

 

ε ο μηχανικος θαπρεπε σε καθε εποχη να χτυπα 1200 στο χαλαρο....

 

 

να γινει καταγγελια στις εταιριες μπετου......ποσες εχουνε τον μηχανικο που οριζει ο νομος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πάρεις 10άδα καλσόν,σου τακτοποιώ και έναν ημιυπαίθριο,όπως υποσχέθηκα σε άλλο θρεντ!:lol:

 

Καλώς να σου 'ρθει φίλε,έμαθα από τον theo ότι είσαι ξήγας τύπος.Κ να ξέρεις ότι μου αρέσουν ΚΑΙ οι παγουράδες Όλους τους αγαπάω!:D

 

Τώρα στο θέμα,πέρα από την πλάκα,εγώ ξεκίνησα από φοιτητής ως αποθηκάριος-επιστάτης για καμια τετραετία με μισθό της πλάκας,αλλά τότε έκανα χαβαλέ καθώς μόνο καταλήψεις είχαμε στη σχολή κ δεν έχανα κ τίποτα,ίσα-ίσα έμαθα να ρίχνω μπετά και να επιχώνω,καθώς και να βοηθάω τους τοπογράφους της εταιρείας.

 

ΌΜΩΣ,με δίπλωμα,για ένα χρόνο εργάστηκα ως μελετητής με 530 ευρώ/μήνα για 5ήμερο 9ωρο (συμφωνία 180 ώρες/μήνα).Επί 14 μισθούς + την παρακράτηση+ ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μετά είχα κάποιες καλές ευκαιρίες που με ανέβασαν.

 

Όλες οι ψαρούκλες βέβαια,θα πρέπει πλέον να τα ανάγουν τα φράγκα ΑΝΑ ΕΤΟΣ,καθώς από Σεπτέμβριο θα αποχειρετήσουν ΟΛΟΙ 2 μισθούς /έτος χάριν ΔΝΤ και Jeffrey.

 

Έτσι,εγώ πλέον σε προτάσεις εργασίας,σε ένα προσωπικό excel,βάζω την αμοιβή μου,βάζω το φόρο μου,βάζω την παρακράτηση,βάζω το ΤΣΜΕΔΕ,βάζω τα έξοδά μου,ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.Δεν κάθομαι να λέω θέλω κινητό κ αυτοκίνητο κλπκλπ ΔΙΟΤΙ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ όπως είπες.Αυτό λοιπόν θα συνιστούσα στους συναδέλφους,έτσι κ αλλιώς αυτός που ψάχνει προσωπικό έχει ήδη ένα budget ταβάνι στο μυαλό του.Όταν του λετε τελικό νούμερο/έτος του κάνετε κ τη ζωή πιό εύκολη!

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μπορούσες να το αναλύσεις?

 

Δηλαδή τί άλλο να πουλήσουμε?

 

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ πουλάμε.

 

Εγώ έχω να πουλήσω και ελιές και καλσόν βέβαια.;)

δεν είναι κρίμα και άδικο όμως όταν έχεις όρεξη να κάνεις πράγματα και όλοι οι εργοδότες αλλά και οι συνεργατές σου (οι οποίοι είναι συνήθως πολλοί κομπλεξικοί) να σε βλέπουν μόνο ως μια σφραγίδα?

εγώ, εν μέσω κρίσης και ΔΝΤ, παραιτήθηκα από το εργοτάξιο γιατί δεν ήθελα πλέον να είναι μόνο μια σφραγίδα... και ας ήταν καλά τα λεφτά...

να μου πεις: θες να πεθαίνεις στην δουλεια, 10-12 ώρες? το έχω κάνει και παρ' όλο που είμαι πώμα ένοιωθω ότι αξιοποιούμουν...όχι σαν αυτή τη δουλειά...

anyway, ψιλά γράμματα, τώρα άλλο είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ κρίμα.

 

Όμως

 

Η ζωή είναι άδικη.

 

''Ή το δόντι ή το χόρτο θα είσαι σε αυτή τη ζωή''

 

''το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό''

 

''shit happens''

 

και άλλα ωραία ποιηματάκια........

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω φίλη μου.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.....αλλά τί να κάνουμε?Εγω πήρα βαθιά ανάσα και βούτηξα στο βούρκο με τα *****.Κ τώρα,όσο κ να πλυθώ,η βρώμα δεν φεύγει!:D

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια στη Θεσσαλονικη τελευταια που πηγα σε 2 συνεντευξεις και οι 2 προσφεραν 700 το μηνα καθαρα και με την επιστροφη της παρακρατησης παει γυρω στα 900..:-x

 

Και μιλαμε για δουλειες οχι οκταωρου..Συνδιασμος γραφειου-εργοταξιου με Σαββατο μεσα..

 

Εχουν τρελαθει τελειως..Στον εναν που του ειπα για 900 καθαρα + επιστροφη παρακρατησης μου ειπε οτι ειναι υπερβολικα πολλα τα λεφτα..:shock:

 

Και εχω και 1,5 χρονο προυπηρεσια.

 

Έχω ενα χρόνο που σταμάτησα από τις εταιρίες, έχω δουλέψει από εταιρεία 7ης τάξης μέχρι και σε υπεργολάβο μη μηχανικό ψιλογκανγκστερ, παράλληλα θες από βίτσιο θες από περιέργεια , θες γιατί έχω το ακόμα το μικρόβιο του εργοταξιου μέσα μου, έχω δώσει αρκετές συνεντεύξεις.Τέτοια ΡΕΖΙΛΙΚΙΑ δεν έχω ξανακούσει.Για τη δουλειά που περιγράφεις αν ακουγα αυτά τα λεφτά σε συνέντευξη σίγουρα θα φόρτωνα....

Βέβαια σε άλλο θέμα που περιπλανώμουνα χτες υπηρχε συνάδελφισσα που έλεγε ότι δεν την πειράζει να κάνει καφέδες ή να ακούει καρ#@$#@κια.ΝΤΡΟΠΗ.

Είναι καλό συνάδελφε να μας πεις που την βρήκες αυτή την αγγελία.

Θέλω να αναφέρω στους συναδέλφους από εμπειρία φίλης Αρχιτεκτόνισσας ότι στο περιοδικό Τεχνογράφημα που εκδίδει το ΤΕΕ/ΤΚΜ η πλειοψηφία των αγγελιών που δημοσιεύονται είναι τέτοιου τύπου ¨"εργοδοτών" της κακιάς ώρας.

Link to comment
Share on other sites

η ρηση "στο τελος ο καθενας παιρνει οτι αξιζει" βρισκει εφαρμογη ακομα και στους καιρους που περναμε.

το πιστευω και το ζω

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ καποιος που εχει ικανοτητες στην παροδο του χρονου να μην παρει τα χρηματα και τη θεση που αξιζει

 

αναμφισβητητα οι καιροι ειναι τελειως διαφορετικοι με τις παλιες εποχες οπου κι ενας μετριος η και κακος μηχανικος πληρωνοτανε αδρα απλα και μονο εξαιτιας τιτλου επαγγελματος

 

τωρα δυστυχως-ευτυχως μονο οι ικανοι και αυτοι που ξεχωριζουν βλεπουν οικονομικο και κοινωνικο αντικτυπο τις σπουδες τους

 

υγ κι οπως ειπε ο astranalysis σοφα ..για να διεκδικεις και να απαιτεις πρεπει να ξερεις οτι αξιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε γράφεις όμως τι ειδικότητα έχεις και αν είσαι διπλωματούχος ή Τ.Ε.

 

Πολιτικος μηχανικος ΔΠΘ με μεταπτυχιακο απο ΑΠΘ ειμαι..

 

Έχω ενα χρόνο που σταμάτησα από τις εταιρίες, έχω δουλέψει από εταιρεία 7ης τάξης μέχρι και σε υπεργολάβο μη μηχανικό ψιλογκανγκστερ, παράλληλα θες από βίτσιο θες από περιέργεια , θες γιατί έχω το ακόμα το μικρόβιο του εργοταξιου μέσα μου, έχω δώσει αρκετές συνεντεύξεις.Τέτοια ΡΕΖΙΛΙΚΙΑ δεν έχω ξανακούσει.Για τη δουλειά που περιγράφεις αν ακουγα αυτά τα λεφτά σε συνέντευξη σίγουρα θα φόρτωνα....

Βέβαια σε άλλο θέμα που περιπλανώμουνα χτες υπηρχε συνάδελφισσα που έλεγε ότι δεν την πειράζει να κάνει καφέδες ή να ακούει καρ#@$#@κια.ΝΤΡΟΠΗ.

Είναι καλό συνάδελφε να μας πεις που την βρήκες αυτή την αγγελία.

Θέλω να αναφέρω στους συναδέλφους από εμπειρία φίλης Αρχιτεκτόνισσας ότι στο περιοδικό Τεχνογράφημα που εκδίδει το ΤΕΕ/ΤΚΜ η πλειοψηφία των αγγελιών που δημοσιεύονται είναι τέτοιου τύπου ¨"εργοδοτών" της κακιάς ώρας.

 

Παντως απο τον κυκλο μου τα τελευταια 2 χρονια οι μισθοι για πολιτικους μηχανικους χωρις ή με μικρη εμπειρια ειναι αυτοι..Γυρω στα 700-800 ευρω..Εδω για εργοταξιο 11ωρα-12ωρα και Σαββατο εχω ακουσει για 900-1000 ευρω..

 

Τις αγγελιες δεν θυμαμαι γιατι τις βρισκω συνηθως απο γραφεια διασυνδεσης που κανουν αποδελτιωση..Α τωρα που το σκεφτομαι η μια ειναι απο τεχνογραφημα σιγουρα..

 

Το θεμα παντως ειναι τι να κανει ενας νεος μηχανικος,οταν βγαινουν ελαχιστες αγγελιες,ειναι ανεργος πχ 6 μηνες και παντου του προσφερουν τετοια λεφτα? Θα παει..Και ας ξερει οτι ειναι εκμεταλευση..Γιατι δεν αντεχει αλλο την ανεργια θα παει και για να μαζεψει εμπειρια..

 

Και ας μην ακουω κατι παλιους να λενε οτι ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει..Οι βολεμενοι ας σιωπησουν στις αγιρες εποχες που ζουμε..

Link to comment
Share on other sites

προς αρμιν....

 

 

 

η ζωη δεν ειναι δικαιη και ουτε σου δινει αυτο που σου αξιζει....

 

οτι κανω καλο το κανω για μενα.....δεν περιμενω αυριο να μου πεσει το λοτο σαν ανταμοιβη....

 

γενικα η ζωη ειναι σκ@τ@ και ακομα χειροτερα το επαγγελμα μας....

αν ελεγα στην οικογενεια μου τι αντιμετωπιζω στην δουλεια θα σκαγανε....

 

ποιοι καλοι και αξιοι?

δλδ αν καποιος τωρα εχει 100 η/χ απο κατασκευστη και παει για κονομα ειναι αξιος?

 

και ποιος σου δινει την ευκαιρια να δειξεις οτι εισαι αξιος?

 

δοκιμαστικα λεω σε πολλους συναδελφους που θεωρω οτι ειναι αξιοι και ομως ολοι τους λενε δεν μας ενδιαφερει το δοκιμαστικα.....ποσα θελεις πες μας!!!

 

οσο για το κοινωνικο γιατι στο οικονομικο το θεμα ειναι να συντηρεισαι , δεν μαπασχολει καθολου.....

οταν σε μια κοινωνια πανε οι μαναδες τα παιδακια για αυτογραφο στην τζουλια δεν μαπασχολει η γμωνη της για το επαγγελμα μου και για μενα.....

αυτα ειναι τα προτυπα της κοινωνιας.....ο κλεφτης , ο ετσι ο αλλιως που κανει την κονομα....

 

επομενως μην μιλαμε και για κοινωνια ο καθενας για την παρτυ του και οτι αρπαξει....

 

ναι ημουνα κυνικος στην ζωη τωρα που μουρχεται και παιδι γινομαι ακομα περισσοτερο....

για μενα το θεμα τελειωσε πισω και τον εφαγα τον επομενο που θα μου κανει καμια εξυπναδα στην δουλεια μου....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, οταν ακούω για 900 ευρώ για εργοτάξιο εστω και σε νεο μηχανικό, που ανεβαίνει το αιμα στο κεφάλι!

 

Καλά το είπε ενας συνάδελφος παραπάνω, καλύτερα να πας για γκαρσόνι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.