Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός Νέου Μηχανικού με ΑΠΥ


Recommended Posts

armin

 

τα έχεις απλοποιήσει πολύ τα πράγματα,ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ πιό σύνθετα.

 

Την αμοιβή των υπηρεσιών την καθορίζουν οι κανόνες της προσφοράς κ της ζήτησης.Όταν οι δουλειές αυξάνονται κ πληθαίνουν για τον εργοδότη,τότε αυτός έχει έναν αέρα να πάρει κ 2 άτομα επιπλέον.Όταν βουλιάζουν όμως,θα κόψει ξύγκι από τη μύγα.

 

Ειδικά για τους νέους σε αυτή την περίοδο,οι οποίοι χρειάζονται τη δουλειά όχι μόνο για τα λεφτά,αλλά κυρίως για την εμπειρία.

 

Νόμοι της προσφοράς κ της ζήτησης φίλε.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα,δεν συγκρουόμαστε.

 

Συμπληρώνω την άποψή σου,η οποία είναι ναι μεν σωστή,αλλά οι εποχές αλλάζουν φίλε.

 

Κ εμένα ο πατέρας μου αυτά που λες εσύ συνεχίζει να λέει,στην πράξη όμως αυτά δεν περνάνε εύκολα πλέον.

 

Το έχω διαπιστώσει εκ του αποτελέσματος.

 

Και ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ παράδειγμα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ.

 

Βρήκα τον astranalysis (μέλος του φόρουμ) κ τα είπαμε face 2 face.

 

Δουλεύαμε στο ίδιο μεγάλο έργο,εγώ στην Α εταιρεία,αυτός στη Β.

 

Κάναμε την ίδια δουλειά.

 

Εγώ πληρωνόμουν Χ ποσό/έτος,αυτός πληρωνόταν 2Χ ποσό/έτος.

 

Γιατί αυτό?Διότι στην εταιρεία μου το έργο είχε Χ μηχανικούς,στην εταιρεία του είχε Χ/2 μηχανικούς.

 

Οι απαιτήσεις όμως του έργου ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ήταν Χ/2 μηχανικοί,άρα η εταιρεία Β είχε ΑΚΡΙΒΩΣ όσους χρειαζόταν,ενώ η εταιρεία Α είχε ΔΙΠΛΑΣΙΟΥΣ μηχανικούς,οι μισοί είχαν προσληφθεί για ''χάρες'' για να πάρει το έργο.Η Α εταιρεία έδινε ένα budget στην επιπλέον μισθοδοσία,η εταιρεία Β τα έχανε από την έκπτωση που έδωσε.Στο τέλος,το ίδιο ποσοστό κέρδους έβγαζαν κ οι 2 εταιρείες.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

μιλας για ενα συγκεκριμενο περιστατικο ενα συγκεκριμενο project.δεν ειναι δυνατο να ειναι αυτο δειγμα συγκρισης.για την ακριβεια δεν ειναι αυτο το θεμα διαφωνιας

 

εδω ακουστηκαν αποψεις οτι οι πρωτοι μισθοι (γιατι ολοι για συζητησεις με εργοδοτες στις πρωτες τους δουλειες ηταν...) που τους προταθηκαν ηταν 800-900 ευρω.

αυτο ισχυει και το θεωρω φυσιολογικο.σε παιρνει ο αλλος χωρις πειρα και ξερει οτι τους πρωτους 4-5 μηνες θα σε εκπαιδευει..δεν θα μπορεις να αναλαβεις τπτ επι της ουσιας. τα 800-900 ειναι καλα για αρχη γιατι μην ξεχναμε...δεν προσφερεις τπτ στο κερδος της εταιριας...αυτη επενδυει αυτο το διαστημα.

μετα το 6μηνο 1 χρονο αρχιζεις και αποδιδεις αναλαμβανεις ευθυνες πρωτοβουλιες παραγεις....

 

απο το χρονικο σημειο αυτο και μετα ερχεται αυτο που ειπα και το πιστευω.αν αξιζεις θα αμοιφθεις.υπηρξε καποιος εδω μεσα που να αρχιζε να αποδιδει τρελα μετα το 1,5 2 χρονο...να ζητησε λεφτα (και 1500 και 2000...) και να μη του τα δωσε ο εργοδοτης;; ;)

δεν παιζει.

και αν δεν του τα δωσε ειναι εξαιρετικα απλος και προφανης ο λογος. δεν μπορουσε να αποδωσει-παραγει ή ο εργοδοτης μπορουσε να βρει μετριο σαν αυτον... μετριους χιλιαδες...

 

ας μην κοροιδευουμε τους εαυτους μας.η αρχη ειναι εξαιρετικα δυσκολη σε ολους οσους δεν εχουν καποιο πατημα (γονιο μηχανικο βιομηχανο κλπ).οποιος ομως ειναι ικανος και ξεχωριζει βρισκει το δρομο του και τελικα παιρνει οτι του αξιζει.

 

οποιος δεν μπορει μετα απο 3-4 και 5 χρονια πραγματικα σκληρης δουλειας να βρει το δρομο του να πεισει τον εργοδοτη να διεκδικησει ή στο ελευθερο επαγγελμα να βρει δουλειες και να παρει τα λεφτα που (με το νου) του αξιζουν.....ας κανει πρωτα αυτοκριτικη.τι γιατι και πως

 

ναι φταιει το συστημα..ναι ειμαστε οικος ανοχης σας κρατος αλλα οι ικανοι προχωρανε.αν θελετε στην εποχη μας..οι πολυ ικανοι.

 

ο σοφος λαος δεν κανει ποτε λαθος ..."ο καθενας παιρνει στο τελος οτι του αξιζει"

 

υγ και πριν αρχισετε το τι εκανες εσυ τι κανεις κλπ να σας διευκρινισω οτι κι εγω ειμαι στην πολυ αρχη δεν εχω πετυχει τπτ απολυτως..

απλα πιστευω πολυ στο ρητο κι οτι αν σε 3-4 χρονια κι εγω δεν εχω καταφερει τπτ πρεπει να κανω την αυτοκριτικη μου πρωτα.πρεπει να αποδεχτω οτι ειμαι μετριος κακος ή καλος στη δουλεια μου.η πορεια του καθενος το δειχνει.ναι υπαρχουν λιγοτερες ευκαριες..αλλα υ π α ρ χ ο υ ν για να πιαστεις και να ξεκινησεις.απο κει και περα....ειναι στο χερι και στις ικανοτητες του καθενος....

ολα τα αλλα ειναι για λαικη καταναλωση

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τα παραπάνω που ανέφερες, έχεις ήδη πράξει ; Μάλλον καλύτερα ... Πόσα χρόνια δουλεύεις σε κατασκευαστική εταιρία ή μελετητικό γραφείο ή ό,τι τέλος πάντων ; Γιατί αυτά που λες είναι ιστορίες 3ετίας και πίσω ... (όντως ίσχυαν, αλλά εδώ και καμια τριετία, έχουν κοπεί μαχαίρι).

Link to comment
Share on other sites

armin

 

ΟΛΟΨΥΧΑ σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά,γιατί μου αρέσει η αισιοδοξία σου κ η όρεξή σου.

 

Οι δουλειές είναι ΠΟΛΥ χτυπημένες πλέον,άρα κ ο εργοδότης σου όταν του ζητήσεις αύξηση πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ να στη δώσει.

 

Είναι τα πάντα στο κόκκινο φίλε,τη σήμερον ημέρα η Τεχνοδομική απολύει 70 μηχανικούς γιατί τα κτιριακά ΤΕΛΟΣ.

 

Καλή τύχη σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Και ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ παράδειγμα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ.

 

Βρήκα τον astranalysis (μέλος του φόρουμ) κ τα είπαμε face 2 face.

 

Δουλεύαμε στο ίδιο μεγάλο έργο,εγώ στην Α εταιρεία,αυτός στη Β.

 

Κάναμε την ίδια δουλειά.

 

Εγώ πληρωνόμουν Χ ποσό/έτος,αυτός πληρωνόταν 2Χ ποσό/έτος.

 

Γιατί αυτό?Διότι στην εταιρεία μου το έργο είχε Χ μηχανικούς,στην εταιρεία του είχε Χ/2 μηχανικούς.

 

Δηλαδη ρε Zavi, για να καταλαβω:

Ο Α διεθυντης εργου ειχε budget 20,000/μηνα και 10 μηχανικους με 2,000 εκαστος, ενω ο Β διεθυντης εργου ειχε το ιδιο budget και 5 μηχανικους και ειπε: "ε, αφου εχω 20,000/μηνα ας τους δωσω απο 4,000 εκαστος"?

Δεν ειπε δηλαδη: "εχω 20,000/μηνα budget και 5 μηχανικους, ας τους δωσω απο 2,000 και μου μενουν και 10,000 ταμειο/κερδος"?

 

Δεν ξερω τη περιπτωση σου με τον astranalysis, εγω για τα παραπανω συμφωνω με αυτο που ειπες σε ενα post, οτι ειναι συνθετο θεμα.

 

Πχ την στιγμη αυτη ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει εκει καπου εξω ενας μηχανικός που ειναι εξυπνοτερος, καλυτερος και πιο αποδοτικος απο εμενα, αλλα για διαφορους λογους εγω εχω αυτη τη θεση στην εταιρια που ειμαι και περνω τα Χ λεφτα. Ειναι θεμα συγκυριων, timing, ο καταλληλος ανθρωπος στην καταλληλη θέση.

Αναλογα, καπου εκει εξω υπαρχει ενα μηχανικος που ειναι λiγοτερο εξυπνοτερος, χειρότερος και λιγότερο αποδοτικος απο εμενα, αλλα για διαφορους λογους παιρνει πιο πολλα λεφτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα ήταν για να τονίσω ότι το θέμα είναι πολύπλοκο.

 

Κ μία από τις πολυπλοκότητες είναι τέτοιου είδους θέματα,τα οποία ΔΕΝ παραμετροποιούνται.

 

Τέλως πάντων δεν με ενδιαφέρει για το μισθό νέου μηχανικού με ΑΠΥ,κάντε ό,τι καταλαβαίνετε,δώστε ό,τι συμβουλή γουστάρετε,δεν γουστάρω να το συζητάω πλέον.

 

Νέοι μηχανικοί,διαλέξατε σωστό επάγγελμα τη λάθος εποχή.

 

Κάντε κάτι άλλο για να ζήσετε,σαν χάρη στον εαυτό σας.

 

Ειδάλλως να είστε προετοιμασμένοι να βελάξετε.Οι δουλειές είναι ελάχιστες πλέον,κ μιλάω γι' αυτές που πληρώνονται.Όσοι αποφοιτάτε,να ξέρετε ότι δεν θα βρείτε τη θέση που σας έταξαν οι γονείς σας,ακόμα κ αν αυτοί είναι οι ίδιοι μηχανικοί.

 

Δεν ειπε δηλαδη: "εχω 20,000/μηνα budget και 5 μηχανικους, ας τους δωσω απο 2,000 και μου μενουν και 10,000 ταμειο/κερδος"?

 

όχι φίλε,δεν το λέει,γιατί ο άλλος δεν είναι κορόιδο να πάει να τον πίνει 2πλάσια σε περίοδο που ΕΨΑΧΝΑΝ μηχανικούς χωρίς να πάρει τα διπλάσια........κ ξαναλέω,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ όπως το περιγράφει ο armin.

 

Στις μεγάλες εταιρείες υπάρχουν teams.Όταν απολύεται ένα team,αυτό φεύγει ΟΛΟ μαζί,άσχετα από το πόσο χρήσιμος ήταν ο καθένας.Τα teams φεύγουν μαζί με το Διευθυντή.Κ αν δεν φύγουν,παραμένουν ΧΡΟΝΙΑ μαζί,από έργο σε έργο.

Link to comment
Share on other sites

Μία μόνο συμβουλή προς ναυτιλομένους.εκμεταλλευτείτε το χρόνο σας ως φοιτητές ακόμη και ΠΑΡΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ακόμα και δωρεάν..αποφοιτώντας πάντα στον ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ χρόνο.η δικαιολογία:" μα σπούδαζα ως τώρα..πού να έχω εμπειρία?" απλά δεν υπάρχει εκεί έξω.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.πώς θα τα καταφέρετε?δικό σας πρόβλημα...να θυμάστε πάντα ότι κάποιοι συνάδελφοί σας τα καταφέρνουν...αυτοί θα πάρουν και τη δική σας θέση αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.