Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτες εργασιακές εμπειρίες και μετέπειτα πορεία


xaris8080

Recommended Posts

Όσο υπάρχει η αντιπαροχή και η εκτός σχεδίου δόμηση στην Ελλάδα (μοναδική ίσως χώρα σ' όλη την Ευρώπη) δε θα υπάρξουν τέτοιες αλλαγές.

Αυτή είναι η εκτίμησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι να καταθεσω και εγω την αποψη μου για το θεμα μας.

 

Για μενα εννοειται πως η καλυτερη εκδοχη απασχολησης ενος μηχανικου ειναι το ελευθερο επαγγελμα.Οπως μαλιστα λεει και ο ιδρυτικος νομος της πρωτης πολυτεχνικης σχολης πως ο σκοπος των αποφοιτων ειναι η επιχειρηματικοτητα.

 

Το θεμα ομως ειναι αν το παραπανω με την υπαρχουσα οικονομικη πραγματικοτητα ειναι εφικτο.Προσωπικα πιστευω πως σημερα ειναι εξαιρετικα δυσκολο για εναν νεο μηχανικο μετα το πτυχιο να μπει αμεσως στην αγορα εργασιας ως επευθερος επαγγελματιας.

Ο μονος διπλωματουχος για μενα που μπορει να μπει αμεσως στο ελευθερο επαγγελμα ειναι ο μηχανικος που συνεχιζει την επιχειρηση του πατερα του (σε αυτη την κατηγορια ανηκω και εγω) κατι το οποιο σημαινει:

α)Εχει καποιον να του μαθει την δουλεια στην πραξη

β)Εχει ηδη ετοιμο συνεργειο και επιλεγμενο προσωπικο

γ)Εχει ηδη εργαλεια απαραιτητα για την δουλεια

δ)Εχει ηδη ετοιμη πελατεια και ετοιμες γνωριμιες,πραγματα απαραιτητα για να επιβιωσει στον κλαδο.

 

Για σκεφτειτε ενας νεος αποφοιτος ο οποιος δεν εχει τα παραπανω ποσο υπολειπεται στον ανταγωνισμο σε σχεση με τους ηδη υπαρχοντες "παιχτες".

Ειναι δεδομενο πως δεν θα μπορεσει να επιβιωσει παραπανω απο καποιους μηνες και θα αναγκαστει στο τελος να εγκαταλειψει με αρκετες χιλιαδες ευρω χρεη.

 

Βεβαια οπως σε καθε κανονα υπαρχουν εξαιρεσεις ετσι και στον χωρο μας υπαρχουν ανθρωποι που ξεκινησαν απο χαμηλα και σημερα ειναι πολυ ψηλα.Αλλα αυτες ειναι οι εξαιρεσεις.

 

Για μενα καθε νεος μηχανικος θα πρεπει να εργαστει ως υπαλληλος καποια χρονια για να μαθει την δουλεια,να κανει τις απαραιτητες γνωριμιες και να αποκτησει μια οικονομικη κατασταση η οποια θα του επιτρεψει μετα απο καποια χρονια (τουλαχιστον 10+) να κανει κατι δικο του αν το θελησει.

Μην ξεχνατε πως πλεον οι ΔΕΚΟ θεωρουνται ιδιωτικες επιχειρησεις,και οποιος υπαλληλος το θελησει μπορει ταυτοχρονα με την εργασια του να δουλευει και με παροχη υπηρεσιων σε αλλη απασχοληση,κατι που για μενα αποτελει εξαιρετικη λυση (συνδυασμος σταθερης δουλειας,χαλαρου εργασιακου καθεστωτος και δυνατοτητας δευτερης απασχολησης) για καθε νεο μηχανικο.

 

Αυτα ως φιλικες αποψεις απο μενα.

 

Υ.Γ συγνωμη για το μεγαλο μεγεθος της απαντησης μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον thodoris1982 για το ότι πρέπει να εργαστείς κάποια χρόνια σαν υπάλληλος για να μάθεις τη δουλειά, αλλά τα 10 χρόνια τα θεωρώ πάρα πολλά. Στα 10 έχεις παγιωθεί στην κατάσταση αυτή.

Θεωρώ πως θα πρέπει να δεις μελέτη + εργοτάξιο. Αν βολέψει και είσαι σε κάποιο γραφείο που τα συνδιάζει και τα 2 ακόμη καλύτερα.

 

Χάρη γιατί είσαι εναντίον της αντιπαροχής και της εκτός σχεδίου δόμησης?

Κακό είναι κάποιος που έχει ένα οικοπεδάκι να το δώσει σε κάποιον να του το χτίσει και να πάρει κάποιο σπίτι (να δώσουν και σε μας δουλειά) ή σε αυτόν που θέλει να πάει να μείνει στους αγρούς και στην εξοχή για να έχει την ησυχία του? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.