Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

GR3 vs TRIMPLE R8 vs PROMARK 500


Recommended Posts

Υπόψιν ότι έχω στα χέρια μου προσφορές και η τιμή του GR3 και PROMARK είναι σχεδόν ίδιες. Για το R8 δεν έχω αλλά έχω ακούσει ότι είναι αρκετά ακριβότερο.

πιστεύω και το magellan και το trimble θα σε καλύψουν για αποτυπώσεις σε δύσκολες συνθήκες.για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω γιατί δε τα έχω χρησιμοποιήσει-δεν έχω ακούσει σχόλια γνωστών.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεί το VIVA σε εκθεση . Εχει πολύ βάρος ψηλά και φοβάμαι θα ειναι δύσχρηστο στο πεδίο. Τώρα κυκλοφόρησε και ενα μοντέλο της JAVAD , που στο αγγλικο data sheet που βρίσκεται εδώ :

http://javad.com/downloads/javadgnss/sheets/TRIUMPH-1_Datasheet.pdf

αναφέρει οτι παίρνει δύο κάρτες SIM πράγμα που θα ειναι πλεονέκτημα για το hepos σε περιοχές με κακή λήψη σήματος απο μιά εταιρεία. Ομως επειδή τα αγγλικά μου δεν ειναι και τόσο καλά (εκεί εκανα τις κοπάνες) κρατώ μια επιφύλαξη.Οποιος μπορεί ας το ψάξει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πίσω σε λογισμικό χειριστηρίου τα JAVAD. Δε μου φάνηκε πολύ εύχρηστο . Σε κριτικές διάβασα πως εξελίσσεται ραγδαία . Ωστόσο ο δέκτης είναι πολύ αξιόλογος .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα έχει κανείς μια εικόνα από το πόσο παίζει το gr3 αυτή την περίοδο?

θέλω μια εκτίμηση για δύο δέκτες (base και rover) μαζί με τα βασικά παρελκόμενα

και πόσο το αντίστοιχο viva της leica?

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

chrisven επειδή η εποχές είναι γενικά δύσκολες και με λίγες πωλήσεις, πιθανόν μεγάλες εκπτώσεις κατά περίπτωση αλλά και αστάθεια rate δολαρίου-ευρώ κτλ, νομίζω οτι είναι καλύτερο να έρθεις σ΄επαφή απ΄ευθείας με τις εταιρείες που πωλούν τα gps.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι διαφορές στα γεωδαιτικά GPS ισως δεν είναι τόσο μεγάλες στην αποδοσή τους. Υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις οι οποίες δεν είναι γνωστές στους περισσότερους χρήστες και είναι καταλυτικές για την απόδοση του συστήματος (κυρίως στο RTK). Για παράδειγμα το επίπεδο εμπιστοσύνης για τη λύση RTK που δίνει ο δέκτης έχει διαβαθμίσεις(95% ή 99,5% η 99,9%).

 

Αν ένας δέκτης είναι ρυθμισμένος στο 95 και ο άλλος στο 99,9% καταλαβαίνετε οτι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης καθώς ο πρώτος θα είναι παντού και πάντα fixed με λύσεις αμφισβητούμενης αξιοπιστίας ενώ ο δέυτερος θα δίνει λύση πολύ πιο αργά αλλά πιο αξιόπιστα.

 

Ένα άλλο παράδειγμα είναι η γωνία αποκοπής των σημάτων, όπως επίσης το αν το chip του δέκτη είναι ρυθμισμένο από προεπιλογή για χαμηλή κατανάλωση ενέργειας (συνεπώς και για χαμηλότερη απόδοση) κ.λ.π.

 

Όλες αυτές οι ρυθμίσεις είναι εφικτές από το χρήστη και όχι από τους "εξειδικευμένους" αντιπροσώπους των εταιρειών.

 

Καλό είναι να γνωρίζουν οι χρήστες καλά το όργανο μέτρησηης και να εξαντλούν τις δυνατότητές του πριν το κρίνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε atsimerι

πολύ σωστές οι επισημάνσεις σου

οι δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά για δοκιμές και συγκρίσεις γίνονται κάτω απο σωστές ρυθμίσεις υποθέτω και πάντα υπάρχουν μικρές διαφορές στην "βαθμολόγηση-αξιολόγηση"

είτε σε επιμέρους δυνατότητες είτε συνολικά

σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι ο 'αντιπρόσωπος' θα πρέπει να ενημερώνει σωστά τον πελάτη του

χρειάζεται εκπαίδευση και όχι επίδειξη του εξοπλισμού και του αντίστοιχου λογισμικού

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.