Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση δοκών Ο.Σ.


nik

Recommended Posts

Συγνωμη Pappos αλλα ειναι γνωστα αυτα...

Το θεμα εδω ειναι, για την περιπτωση που προσομοιωνουμε πλακα με ΠΣ και δοκους με γραμμικα, αν θα δωσουμε στην δοκο ορθογωνικη διατομη, διατομη πλακοδοκου ή αν γινεται ο υπολογισμός αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Ο,τι είπε ο oyabun. Αν δώσεις πεπερασμένα δίνεις ορθογωνική με εκκεντρότητα κ τα πάντα γίνονται από μόνα τους...ακριβής προσομοίωση δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εφαρμόζει ο oyabun είναι

 

1) Εύρεση bef για κάθε δοκό και χρήση γραμμικών πεπερασμένων διατομής πλακοδοκού

 

2) Χρήση ταυτόχρονα shell element για πλάκες

 

3) Εφαρμογή μειωτικών συντελεστών για το βάρος της δοκού για να μην παίρνουμε δύο φορές το ίδιο βάρος.

 

Κατάλαβα καλά?

 

Αυτή η διαδικασία όμως δεν είναι υπερβολικά πολύπλοκη για ένα απλό κτιριακό? Μόνο το 1) είναι πολύ χρονοβόρο πόσο μάλλον να μειώνεις κάθε φορά το βάρος της δοκού όπου χρειάζεται.

 

Εγώ είμαι της άποψης να χρησιμοποιούμε γραμμικά ορθογωνικής διατομής και shell elements για τις πλάκες ή χρήση μόνο γραμμικών πλακοδοκού και επίλυση των πλακών ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εφαρμόζει ο oyabun είναι

 

1) Εύρεση bef για κάθε δοκό και χρήση γραμμικών πεπερασμένων διατομής πλακοδοκού

 

2) Χρήση ταυτόχρονα shell element για πλάκες

.

 

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό. Αυτό που λες είναι λάθος. Δεν ασχολήσε με beff όταν κάνεις τέτοια προσομοίωση. Το beff το "βγάζουν" τα πεπερασμένα και το είδος της φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως σε συμβουλεύβω για να αποκτήσεις μία ποιοτική αίσθηση, να δοκιμάσεις σε ένα απλό τετράγωνο κτίριο όλες τις πιθανές προσομοιώσεις. Το είχα κάνει στο παρελθόν και έβρισκα διαφορές άνω του 20%...

 

Έτσι ακριβώς. Η κατανομή των φορτίων στις δοκούς κατά DIN δίνει μεγαλύτερες (έως πολύ μεγαλύτερες) εντάσεις στις δοκούς σε σχέση με ένα συνδυασμένο μοντέλο πλάκας - δοκών. Η διαφορά μπορεί να είναι πραγματικά εντυπωσιακή (είχα περίπτωση με διαφορά 80%) εφόσον το πάχος της πλάκας είναι σημαντικό ή η μορφή της πλάκας και των στηρίξεων της δεν είναι πολύ ...κανονική.

 

Θα πει κάποιος ότι και το δεύτερο δεν είναι λάθος, η κατασκευή θα είναι και πάλι ασφαλής (και οικονομικότερη...). Ο κανονισμός όμως στηρίζει το DIN. Και κατά την γνώμη μου είναι πιο ασφαλές με το DIN διότι, μεταξύ των άλλων, παρεμβαίνει η κρίση του μηχανικού.

 

Προσωπικά λύνω τις πλάκες σε χωριστό μοντέλο και επιβάλω τα φορτία τους στις δοκούς του χωρικού μοντέλου με το προβλεπόμενο τραπεζοειδές διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό. Αυτό που λες είναι λάθος. Δεν ασχολήσε με beff όταν κάνεις τέτοια προσομοίωση. Το beff το "βγάζουν" τα πεπερασμένα και το είδος της φόρτισης.

 

 

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ επιφανειακά πεπερασμένα για τις πλάκες και γραμμικά στοιχεία διατομής πλακοδοκού χωρίς offset για τις δοκούς.

 

Εσύ jackson ποια προσομοίωση προτείνεις? Χρήση επιφανειακών για πλάκες και γραμμικών ορθογωνικών ?

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή προσομοίωση είναι επιφανειακά για τις πλάκες και γραμμικά για τις δοκούς με εκκεντρότητα ως προς τον άξονα της πλάκας (τόση όση στην πραγματικότητα) και άκαμπτη σύνδεση μεταξύ τους.

 

Βέβαια αυτά γίνονται εκεί που απαιτούνται (είτε λόγω έργου, είτε λόγω προγράμματος) και όχι σε κάθε μελέτη...

 

Απλοποιημένα μπορείς να μην δώσεις εκκεντρότητα στη δοκό για ευκολία, αλλά χάνεις την αυξημένη δυσκαμψία της πλακοδοκού (όχι την πλακοδοκό).

Link to comment
Share on other sites

Άρα ορθογωνικές διατομές στις δοκούς ...σε παρακαλώ διευκρίνισε το μου!

 

Αυτό που λές για την άκαμπτη σύνδεση μεταξύ πλάκας δοκού εννοείς ανά πυκνές αποστάσεις στη δοκό να βάζουμε κόμβους για να συνδέεται με το επιφανειακό? Δηλαδή δεν αρκεί ένα επιφανειακό με 4 κόμβους μόνο στα άκρα του φατνώματος γιατί έτσι στα ανοίγματα π.χ. των δοκών δεν έχουμε πλακοδοκό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ορθογωνικές και μόνο.

 

Για το 2ο που λες έχεις σοβαρό λάθος. Δεν μπορείς να βάλεις ένα επιφανειακό σε κάθε φάτνωμα. Έτσι η πλάκα σου μεταβιβάζει φορτία απ' ευθείας στους στύλους. Δεν πατάει στις δοκούς. Θέλει επαρκή διακριτοποίηση κατά μήκος των στηρίξεων, ακριβώς την ίδια για δοκούς και πλάκες. Δηλαδή 10 κόμβοι δοκού σε ένα άνοιγμα; 10 και της πλάκας έτσι ώστε τα φορτία να μεταβιβάζονται σωστά, σε κάθε ένα κόμβο δοκού.

 

Άκαμπτες συνδέσεις (rigid joints) βάζεις όταν δίνεις εκκεντροτητα στις δοκούς, και έτσι οι κόμβοι της δοκού δεν είναι ίδιοι με αυτούς της πλακας. Αν δεν δώσεις εκκεντρότητα στη δοκό, κόμβοι δοκού και πλάκας συμπίπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.